Stajyer Ehliyet Araba Kiralama Yapabilir mi
TRAFIK

Stajyer Ehliyet Araba Kiralama Yapabilir mi

Stajyer Ehliyet Araba Kiralama Yapabilir mi Sorusu ?

Ehliyetim yeni ehliyetten; halen stajyerim. Bu hafta sonu arkadaşlarla gezmek istiyorum. Stajyer Ehliyet Araba Kiralama Yapabilir mi ? Yoksa stajyer sürücü araç kiralama yapamaz mı ? Namık Can / Bolu

Stajyer sürücülerin araç kiralama konusu malefki can sıkıcı bir durumdadır. Stajyer sürücülerin araç kiralaması şu anki kanunlara göre mümkün değildir. Stajyer sürücü; stsjyerlik süresi bitmeden, rent a car’dan araç kiralaması yasaktır.

Stajyer Sürücüler Neden Araç Kiralayamamaktadır ?

Stajyer sürücülerin araç kiralayamama sebebi; tecrübesiz olmasındandır. Stajyer sürücülere, acemi olduklarından araç kiralama yapılmamaktadır.

Medyafatih olarak, bu uygulamanın yanlış olduğunu ve acilen bu durumun düzeltilmesini istiyoruz. Stajyer sürücülerin; bu tarz bir ayrımcılığa uğraması insan haklarına aykırıdır. Diğer sürücüler de trafik kazasına karışmaktadır. Aday sürücüler de trafik kazasına karışabilmektedir. %’lere vursanız, stajyer sürücü ile stajyer olmayan sürücünün kaza yapma oranının aynı olduğunu göreceksiniz.

Araç Kiralamada Yaş Şartı Var mı ?

Araç kiralamada malesef ki yaş şartı da vardır. Araç kiralamada yaş şartı şu şekildedir.

Küçük ve Ekonomik Araçlar: En az 21 Yaş

Orta ve Üst Sınıf Araçlar: En az 25 Yaş

Lüxs ve Büyük Araçlar: En az 28 Yaşında olunması gerekir.

Stajyer Ehliyet Nedir?

Stajyer ehliyet; 01 Ocak 2016’dan sonra ilk defa ehliyet alan vatandaşları kapsamaktadır. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilk defa ehliyet alan vatandaşlar; 2 yıl boyunca aday sürücü olarak değerlendirilir. 2 yılın sonunda aday sürücülük süreleri biter ve normal sürücü sınıfına girerler.

Stajyer Sürücü Alkol Limiti

Stajyer sürücüler araç sınıfına bakılmaksızın 20 promil alkole tabidir. Aday sürücülerin en az 21 promil alkollü çıkması halinde; ehliyetleri Daimi olarak iptal edilir; ehliyetleri yanar. Stajyer sürücüler araç kullanırken kesinlikle alkol almamalıdır. Stajyer surücüler; otomobil bile kullansalar 20 promil alkol tabidirler.

Stajyer Sürücü Ceza Puanı Nedir?

Stajer sürücüler bir (1) yıl içerisinde 75 ceza puanını tabiidir.

Stajyer sürücülerin 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmamaları gerekir. 1 yıl içerisinde 75 ceza puanına ulaşan stajyer sürücülerin ehliyetleri yine daimi olarak iptal edilir.

Stajyer Ehliyet Araba Kiralama Yapabilir mi
Stajyer Ehliyet Araba Kiralama Yapabilir mi

Bir cevap yazın