Stajyer Ehliyet Alkollü Yakalanma Para Cezası

Stajyer Ehliyet Alkollü Yakalanma Para Cezası

Stajyer Ehliyet Alkollü Yakalanma Para Cezası Ne Kadar ?Aracımla; Samsun’dan Batum’a giderken Rize’de bölge trafik ekipleri aracimı durdurdu ve biranda ne olduysa alkol testi yaptı. Ben 1 bira içmiştim; 1 bira normalde 30-35 promil ve aracım da otomobildi.

Alkol testi sonucunda 33 promil alkollü çıktım. Polis ehliyetimi aldı ve bana alkol cezası yazdı. Trafik ceza makbuzuna hiç bakmadan sinirle yırttım attım. Size sorularım şunlar: Stajyer Ehliyet Alkollü Yakalanma Para Cezası Kaç TL? Stajyer Sürücü 50 promile tabi değil mi ? Efkam Taha Gop – SamsunAday sürücülerde yani stajyer sürücülerde yasal promil limiti normal sürücülere göre çok düşüktür.

Bu limit 2020 yılı için 20 promildir. 20 promil ve üzerinde alkollü haldeyken; araç kullanan aday sürücüler; kullandığı aracın sınıfına bakılmadan; alkollü araç kullanmaktan hakkında işlem yapılır.


Aday olmayan; yani stajyer olmayan sürücülerde yasal alkol limiti 50 promildir; aday sürücülerde ise; yasal alkol limiti 20 promildir.

UYARI: Ayrıca; aday olmayan sürücülerdeki 50 promil alkol limiti; sadece otomobil sınıfları için geçerlidir. Yani; aday olmayan bir sürücü otomobille haricinde farklı bir aracı kullanıyorsa; yine 20 promile tabidir


2020 yılı alkollü olarak araç kullanma trafik cezaları sürücünün stajyer olup olmadığına göre değişmemektedir. Stsjyer sürücüde; stajyer olmayan sürücüye de; yasal alkol limitlerinin üzerinde alkollü olarak araç kullandığı takdirde; aşağıdaki ceza miktarları uygulanacaktır.


2020 Yılı Alkol Cezası Ceza Tutarları1.Kez Alkollü Yakalanma : 1228.00 TL

2.Kez Alkollü Yakalanma : 1539.00 TL

3 ve 3’Den Fazla Kez Alkollü Yakalanma: 2473.00 TL

ADAY SÜRÜCÜ: 20 promil üstünde alkollü ise Ehliyeti DAİMİ İPTAL olur. (Örneğin 21 promil gibi.)


Ayrıca; yasal limitlerin üzerinde alkollü olarak karayolunda araç kullanmanız ve Hakkınızda işlem yapılması halinde daha önceki alkollü olarak yakalanma durumunuza göre aşağıdaki ehliyet iptali sureleri uygulanacaktır.


ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA CEZASI 2019
ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA CEZASI 2020


2020 Yılı Alkol Cezası İptal Süreleri ( Aday – Stajyer Sürücü Harici)1.Kez Alkollü Yakalanma: 6 Ay

2.Kez Alkollü Yakalanma: 2 Yıl

3 ve 3’Den Fazla Kez Alkollü Yakalanma :

5 Yıl
Not: Aday- Stajyer sürücülerin 1.2. ve 3 üstü gibi allkol alma lüxsleri yoktur. 1. Kez de ehliyet yanar.STAJYER SÜRÜCÜ ALKOL EHLİYET İPTAL PROMİL LİMİTİStajyer sürücüler yani aday sürücüler; ehliyetlerini ilk aldıkları tarihten itibaren iki yıl (2) Aday Sürücü konumundadırlar.


Bu 2 yıllık süreç içerisinde yılda 75 ceza puanını doldurmamaları gerekir. Ayrıca 2 yıllık süreç içerisinde aday sürücüler araç sınıfına bakılmaksızın; 20 promilin üzerinde alkollü iken; trafikte motorlu bir aracı kullanmamaları gerekir.

Yukarıdaki saydığımız her iki durumda da yani bir yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurma ve trafikte 20 promil üzerinde alkollü olarak araç kullanma durumunda; aday sürücülerin ehliyetleri daimi olarak iptal edilir. Ehliyetleri yanar; tekrardan ehliyet çıkartmak için sürücü kurslarına kayıt olmaları ve gerekli sınavları, gerekli prosedürleri yerine getirmeleri gerekir

Stajyer Ehliyet Alkollü Yakalanma Para Cezası Ne Kadar ?
Stajyer Ehliyet Alkollü Yakalanma Para Cezası Ne Kadar ?

Bir cevap yazın