Spoiler Cezası

Spoiler Cezası 2019


Spoiler Cezası Detayları


Spoiler Nedir?


Yüksek Hızlı Spor Araçların Arka Kısmında Bulunan; Uçak Kanadının Tersine Olan; Kavisli,Genellikle 200 Kilo Metre Hızla Giden Araçların Arka Kısmının Havalanmasını Önleyen; Aracın Zemine Daha İyi Tutunmasını Sağlayan Kanada Benzeyen Araç Parçasıdır.

Spoiler Cezası
Spoiler Cezası


Spolier Kullanmak Yasak mıdır?


Spolier Kullanmak 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 2918 Sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğine Göre Hem Yasak; Hemde Yasak Değildir.

Şimdi diyorsunuz ki dalga mı geçiyorsun; hayır kesinlikle dalga geçmiyorum. Spoiler parçası Fabrika tarafından takılmışsa bu parça yasal olurken; aracınızın orjinal fabrika üretiminde Spolier yoksa ve siz de bu parçayı aracınıza sonradan taktırmışsanız ve bu parçayı araç ruhsatına işletmemişseniz bu durumda yasal değildir.


Spoiler Cezası Ne Kadardır?


Araca sonradan spolier taktırıp; bu spolier’i araç ruhsatına işletmemenin 2019 yılı trafik ceza miktarı 235 Türk Lirasıdır.

Spoiler Cezası
Spoiler Cezası


Spoiler Cezasının Erken Ödeme İndirimli Fiyatı Nedir?


Spoiler Cezasını bu cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde öderseniz, 235 Türk Lirası olan Spoiler Cezası 176.25 Türk lirasına düşer.


✔Trafik Cezalarinda Erken Ödeme İndirimi %25’tir.Spoiler Cezası Hangi Maddeden Yazılır?


Spolier Cezası 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 30/1-B maddesinden ceza yazılır.


? 30 günü geçen trafik cezalarına %5 yasal faiz işletilir.

Spoiler Cezası
Spoiler Cezası


Spoiler Cezasında Aracım Trafikten Men Edilir mi?Evet; Spolier Cezasında Aracınız Trafikten men edilerek; size 7 gün idari izin verilerek; araç size geri teslim edilir. Bu 7 gün içerisinde aracınızdaki Spolier’i söktürmeniz veya araç ruhsatına işletmeniz istenir.⚠️Bu 7 günlük idari izin süresinde aracınızdaki eksikliği gidermezseniz veya eksikliği giderip; aracınızı trafik tescil ve denetleme şube müdürlüğüne göstermezseniz; aracınız trafikten men gözükecektir.

Diğer seferki bir trafik kontrolünde aracınıza izin verilmeden bağlanacaktır.
Ancak; yakalandığınız polis noktasında; aracınızdaki spolier’i sökmeniz halinde aracın trafiğe çıkmasına izin verilir.

Spoiler Cezası
Spoiler Trafik Cezası


Spoiler Cezasında Ceza Puanı Var mıdır?


Araca soradan Spoiler takmanın ve bu parçayı araç ruhsatına işletmemenin cezasından dolayı sürücü belgenize 20 ceza puanı eklenir. 2019 yılı spoiler cezasının ceza puanı 20 puandır.


Spoiler Cezası Kime Yazılır?Spoiler Trafik Cezası; o an aracı süren araç sürücüsünün ehliyetine yazılır.

Eğerki; görevli trafik polisi, görevli Jandarma trafik veya Fahri Trafik müfettişleri sizi trafikte durduramazsa, o an durdurma imkanı yoksa veya siz bilerek durmazsanız araç tescil plakanıza 30/1-B (Spoiler Cezası)’nı yazabilir.

Yani; aracın sahibine de bu ceza bu şekilde uygulanabilir.


Spoiler Cezasında Araç Sürücüsü Trafikten Men Edilir mi?


Araca Spoiler takmanız halinde araç sürücüsü trafikten men edilmez. Sadece araç geçici olarak trafikten men edilerek; size 7 gün izin verilerek gönderilir.


Spoiler Cezasını Nerelere Ödeyebilirim ?

Spoiler Cezası
Spoiler Trafik Cezası


30/ 1-B trafik cezasını ve diğer trafik cezalarını bulunduğunuz yerdeki tüm banka şubelerine bankaların internet ve mobil şubelerine, PTT şubelerine, vergi dairelerine, vergi dairelerinin interaktif ödeme sayfası üzerinden ve e-devlet sistemi üzerinden de ödeyebilirsiniz.


Spoiler Cezasını Kredi Kartıyla Ödeyebilir miyim?Spoiler Trafik Cezasını; dilerseniz kredi kartınızla ödeyebilirsiniz kredi kartı ile trafik cezası ödeme sistemleri aktiftir. Yukarıdaki ödeme noktalarından; kredi kartınızla da trafik cezasını ödeyebilirsiniz.Spoiler Cezasını Taksitle Ödeyebilirmiyim?


Spoiler Trafik Cezasını; isteğiniz halinde 4 eşit taksitle ödeyebilirsiniz.

İlk taksit peşin; geriye kalan 3 takside 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

?Trafik cezası taksitlerinde dikkat etmeniz gereken konu; taksitlerin tarihlerini 1 gün dahi geçirmenizdir.

Süresi geçirilen trafik cezası taksitlerinde; geriye kalan tüm taksitler peşin olarak istenir.


Spoiler Cezasında Trafik Cezası Muhtara Teblig Edilmiş ve Benim Bu Cezadan Zamaninda Haberim Olmadığı için İndirim Fırsatını Kaçırdım. Bu durum yasal mı?


Trafik cezaları PTT görevlileri tarafından adreslere tebliğ edilmek üzere ikamet adreslerine gider.

Eğer ki ikamet adresinde bulunamazsınız; trafik cezası, Mahalle muhtarlığınıza ıslak imza karşılığında tebliğ edilir ve teslim edilir.

Mahalle muhtarlığına ıslak İmza karşılığı yapılan bu tebligat sizin adınıza yapılmış sayılır. Mahalle muhtarına yapılan tebligat gününden itibaren; 15 günlük erken ödeme süreci ve 15 günlük itiraz süreci başlamış olur.

Mahalle muhtarlarına yapılan trafik cezası tebligat ve teslimi; 7201 sayılı tebligat kanunu na göre yasaldır. Mahalle muhtarlarına yapılan tebligat kanunlara uygundur.


Spoiler Cezasını Nasıl İptal Ettiririm?


Spoiler Trafik Cezasını iptal ettirmek için bulunduğunuz yerdeki trafik mahkemesine; bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi bulunmuyorsa; Sulh Ceza hakimliğine giderek; aşağıda vermiş olduğum evrakları da hazırlayarak; ceza iptal sürecini başlatmış olursunuz.

?Trafik Cezası İptal Davası Açmada Yasal Süre Tebliğ tarihinden itibaren 15 gündür.

Spoiler Cezası
Spoiler Trafik Cezası


Spoiler Trafik Cezasını İptal Ettirmek İçin Gerekli Olan Belgeler


1- Kimlik fotokobiniz

2- Ehliyet fotokobiniz.

3- Araç Ruhsat Fotokobisi

4- Trafik Cezasının Aslı ya da Fotokopisi

5- Trafik Cezası İptal Dilekçesi


⚠️ Trafik cezası iptal davası açmak için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Sadece 1-2 TL gibi kağıt parası verme durumunuz olabilir.


?Trafik cezası iptal davası açtığınızda ve davayı kaybettiğinizde; Emniyet Genel Müdürlüğünün avukatlık ücretlerini de ödemek zorunda kalabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları 2019


✔ Trafik cezası iptal davasıni kazanmanız halinde; trafik Cezanız iptal edilerek; herhangi bir mahkeme masrafı veya avukatlık ücreti sizden talep edilmeyecektir.

Tüm bu ücretler Emniyet Genel Müdürlüğü‘nden tahsil edilecektir.


Bir cevap yazın: