Şöför Değiştirme Cezası

Mehmet Ömür Bey Soruyor? (Şöför Değiştirme Cezası)

Soru: Bu akşam 2 kadeh şarap içmiştim. 100 metre ilerledikten sonra trafik çevirmesi gördüm ve sağa yanaşıp; aracı eşime bıraktım.

Jandarma aracımı çevirdi ve aracı eşim kullandığı halde yan tarafta benden ehliyetimi alıp 0.97 promil ile bana ceza kesti ve 6 ay ehliyetime el koydu.

Beni; şoför koltuğunda olmadan çevirip; bu şekilde ceza yazabilirler mi? İtiraz edebilirmiyim? Tesekkurler


Cevap: Mehmet Ömür Bey’in sormuş olduğu soru ile ilgili olarak; Evet size o şekilde ceza yazabilirler. Çünkü; sizin yapmış olduğunuz olay Şöför Değiştirme Cezası konusudur.

Şöför Değiştirme Cezası
Şöför Değiştirme Cezası


Gerek trafik polisleri, gerekse Jandarma kuvvetleri veya herhangi bir kadro polisi sizi durdurup; ceza yazabilir veya yazdırabilir.


Çünkü; sizin anlattığınıza göre; 100 metre mesafe kala durdum. araçtan inip eşim şoför koltuğuna geçti diye yazmışsınız.

Uygulama yapan Jandarma ekibi, sizin şoför değiştirdiğinizi mutlaka görmüştür.

Çünkü; 100 metre mesafeden aracın uygulama noktasına giderken durması, şoförün inmesi ve öbür şoförün binmesi zaten dikkat çeken bir olaydır. O sebeple Jandarma trafik ekibinin aracı sizin kulladığınızı gördüğü için; şöför değiştirme işleminiz bir işe yaramayacaktır. Size bu alkol cezasını yazması doğaldır ve yasaldır.

Şöför Değiştirme Cezası o anki pozizyonunuzda 100 metreye kadar o aracı sizin kullandığınızı görmeleri nedeniyle Şöför Değiştirme Cezası ile karşı karşıya kalmışsınız.

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.

Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Trafik Cezası İtiraz Şekli

Bir cevap yazın