Sis farı neden yasak ?

Sis sis farı açmayı çok seviyorum Özellikle geceleri sis farı ile dolaşırım Her zaman da sis farından trafik cezası yerim. Sis farı neden yasak ? Ali Taş / Düzce

Trafikte araç kullanan sürücülerin; trafik kurallarına uyuması ve diğer sürücülere saygılı olması, trafik kanunu ve trafik yönetmeliğince sağlanmaya çalışılmaktadır.

Sis farının yasak olmasının birinci ve en önemli nedeni sisli havalar ve yağmurlu havalar haricinde; sis farının diğer farlarla birlikte yakılması sonucunda; karşınızdan gelen araç sürücüsünün görüş mesafesini düşürmesi, karşınızdan gelen araç sürücüsünün gözünü alması dolayısıyla trafik kazasına sebebiyet vermesi ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmesinden dolayı sis farını zamansız açmak yasaktır.

Sis farının yasak olmasının nedeni Yukarıdaki yazmış olduğum nedenlerden dolayıdır. Sizlerde; Trafikte araç kullanırken, hem farları hem de sis farları açık olan bir araç da karşılaştığınızda; bu aracın sis farlarının gözünüzü aldığını fark etmiş veya hissetmiş olmalısınızdır. Sizin de başınıza bu tarz bir olay gelmiştir sis farından rahatsız olmuşsunuzdur.

2021 yılı sis farı cezası ne kadardır?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1-B1’de; sis farının hangi durumlarda kullanılacağı ve sis farının hangi durumlarda kullanılmayacağı açıkça yazmaktadır.

64/1-B1: ( Gece sis farlarını; sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakmak ) demektedir.

Sis farı Karlı sisli ve sağanak yağmurlu havalar dahilinde açılabilmektedir havada siz Kar veya yağmur yoksa sis farını açmanız 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1B-1 göre yasaktır.

64/1B-1’in 2021 yılındaki trafik ceza miktarı 144 TL’dir. 144 Türk Lirası sis farı cezasını cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde anlaşmalı ödeme noktalarına ödemeniz halinde; 144 Türk lirası olan sis farı cezası (%25) yüzde yirmi beş indirime gidecektir ve bu trafik cezası 108 Türk lirasına düşecektir.

Sis farı cezasının ceza puanı var mı ?

Siz sarı cezasının; 2918 sayılı Karayolları trafik kanununda ceza puanı mevcuttur. Sis farı cezası sürücünün ehliyetine yazılmışsa sürücünün ehliyetine 15 ceza puanı eklenir. Yani sis farı açmanın ceza puanı 15 puandır.

Sis farı cezası; araç tescil plakasına yazılmışsa; bir diğer ifade ile sis farı cezası sürücü durdurulmadan aracın arkasından plakasına yazılmışsa; araç sahibinin veya araç sürücüsünün ehliyetine 15 ceza puanı eklenmez. Araç tescil plakasına yazılan trafik cezalarında ceza puanı uygulanmaz. Çünkü; sürücünün kim olduğu tespit edilemez.

Sis farı neden yasak ?
Sis farı neden yasak ?

Bir cevap yazın