Sinyal lambasının rengi farklı muayeden geçer mi

Sinyal lambasının rengi farklı muayeden geçer mi

Sinyal lambasının rengi farklı muayeden geçer mi ?

Aracımın sinyal lambası sarı renkte. Sarı sinyal lambası TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında muayeden geçer mi? Nihat Eskir / Erzurum

Araçlardaki sinyal lambalarının hangi renkte olması gerektiği; motorlu araçların tadil ve montajı yönetmeliğinde belirtilmiştir.

Motorlu araçların tadil ve montaj yönetmeliğine göre; araçların sinyal lambalarının renginin turuncu renkte olması gerekmektedir.

Araç sinyal lambaları renginin turuncu renkte olmaması durumunda; bu araçlar TÜVTÜRK Araç Muayene istasyonlarında; ağır kusurlu olarak kalırlar.

Araç sinyal lambasının; sarı renkte olması, beyaz renkte olması ve turuncu renk haricinde farklı bir renkde olması durumunda; bu araçlar ağır kusurlu sayılır ve araç muayene istasyonlarında geçemez.

Aracınızın sinyal lambası turuncu renkte yanmıyorsa; bu araç TÜVTÜRK araç muayene istasyonundan geçemez.

Araç sinyal lambasının farklı renkte olması ağır kusur sayılır. Ayrıca; araç sinyal lambası TURUNCU renkte olsa bile; sinyal gücünün de yeterli seviyede olması gerekir.

Bir vasıtanın ağır kusurlu olarak nitelendirilmemesi için; araç sinyal lambası ve acil durum lambalarının (dörtlü) turuncu renkte olması gerekir.

Turuncu sinyal lambasında; bir sinyal lambası güçlü; diğer sinyal lambası ise zayıf yanıyorsa veya ikisi arasında yanma hızı uyumsuzluğu varsa; bu araçlarda ağır kusurlu olarak kalırlar.

Sinyal lambaları arasında senkronize uyum olması gerekir.

Örneğin; sağ sinyal lambası yavaş yanıp sönüyor ise; sol sinyal lambası ise hızlı hızlı yanıp sönüyor ise; bu araçların sinyal lambası turuncu renkte olsa bile; ağır kusur sayılır.

Sinyal lambaları turuncu renkte olacaktır. Ayrıca; ışık gücü, ışık yanma hızları da aynı seviyede olması gerekir.

Sinyal lambasının rengi farklı muayeden geçer mi
Sinyal lambasının rengi farklı muayeden geçer mi

Bir cevap yazın