Sigortasız Araç Kullanma Süresi 15 Gün

Sigortasız Araç Kullanma Süresi

Sigortasız olarak araç kullanmak durumunda kalan veya araç satışı sonrasında; sigortasız araç kullanma süresini merak eden vatandaşlarımıza yönelik olarak; bu yazımızı hazırladık.

Sigortasız Olarak Araç Kullanma Cezası

Zorunlu mali trafik sigortası olmadan trafikte araç kullanan araç sahiplerine; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 91’den işlem yapılır.

Sigortasız olarak trafikte araç kullanan araç sahibine 2021 yılı için, 144 Türk Lirası sigortasız araç cezası yazılır.

Sigortasız Araç Kullanma Cezası Kime Yazılır?

Sigortasız olarak trafiğe çıkan aracın sahibine sigortasız araç kullanma veya kullandırma trafik cezası yazılır.

Sigortasız olarak Trafikte araç kullanan sürücü eğerki; kullanmış olduğu bu araç kendisine ait değilse; aracın sahibi başka bir kişi ise; sigortasız araç kullanma cezası araç sürücüsüne değil aracın sahibine yazılır.

Sigortasız Araç Kullanmanın Trafik Ceza Puanı

Karayolunda zorunlu mali trafik sigortası olmadan araç kullanma araç sahibine eğer ki bu aracı kullanan araç sahibi ise 10 ceza puanı eklenir. Aracı kullanan araç sürücüsü; sigortasız aracın sahibi değilse; herhangi bir ceza puanı eklenmez. Araç sahibinin ikamet adresine; 144 Türk lirası trafik cezası gönderilir. İkamet adresine gönderilen trafik cezalarına ceza puanı uygulanmaz.

Sigortası Bulunmayan Araç Bağlanır Mı?

Zorunlu mali Trafik Sigortası olmayan araç; eğer ki aracın sürücüsü ya da sahibi polis veya jandarmaya yakalandığı yerde araç sigortasını yaptıramazsa; araç çekici vasıtasıyla Yediemin otoparkına gönderilir ve bağlanır.

Aracı kullanan sürücü veya aracın sahibi, araç sigortasını durdurulduğu yerde yaptırırsa, trafik görevlisi; aracın sigortası yaptırıldığı için aracın trafiğe çıkmasına izin verir. Trafik sigortası bulunmayan aracın trafiğe çıkarılması ve çıkması kesinlikle yasaktır. Trafik görevlisi sigortası bulunmayan aracı gönderemez. Sigortasını yaptırdığınız an yolunuza devam edebilirsiniz.

Araç Devirlerinde Sigorta Geçerlilik Süresi

Herhangi bir aracı aldığınızda ya da sattığınızda; almış veya satmış olduğunuz aracın sigortası 15 gün daha geçerlidir.

15 gün bu şekilde trafikte dolaşabilir ve herhangi bir trafik cezası ile karşı karşıya kalmazsınız.

Trafik kazasına karıştığınız vakit; 15 günlük sigortanız olduğu için; maddi olarak sıkıntı yaşamazsınız ve karşı tarafın masraflarını aracınızın sigortası karşılar.

Aracınızın 15 günlük sigorta süresi dolduktan sonra sigortanızı mutlaka yaptırmanız gerekir. 15 günün sonunda herhangi bir trafik kazasında karışmanız halinde veya trafik polisinin çevirmesi ne denk geldiğinizde; sigortasız olarak yola devam etmenize izin verilmez. 144 Türk Lirası araç sigorta cezası yazılır.

Trafik kazasında ise; karşı tarafın ve kendi aracınızın tüm masraflarını karşılamak zorunda kalırsınız.

Yorum yapın