Sigortasız Araç Kazası

Sigortasız Araç Kazası 2019

Sigortasız Araç Kazası Nedir? Sigortasız Araç Kazası’nda Zararı Kim Öder? Sigortasız Araç Kazası’nda Ne Yapılmalıdır? Vb…


Sigortasız Araç Kazası Detayları


Sigortasız Araç Kazası Nedir?

Sigortasız Araç Kazası: Trafik kazasına karışan araçlardan en az bir tanesinin veya ikisinin de zorunlu trafik sigortasının olmamasıdır. Yani; zorunlu trafik sigortasını yaptırmamasıdır.


Sigortasız trafiğe çıkmanın 2019 yılı ceza miktarı ne kadardır?


Aracınızla; zorunlu trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkmanız halinde 2019 yılı için 108 Türk Lirası trafik cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.


Sigortasız olarak trafiğe çıksam aracın bağlanır mı ?

Sigortasız Araç Kazası
Sigortasız Araç Kazası


2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, kesinlikle; sigortasız araçlar trafiğe çıkamaz. Sigortasız bir aracın trafiğe çıkması durumunda; araç sahibine 108 Türk Lirası ceza yazılarak; araç bağlanır demektedir.Sigortasız Vasıta Kazasında Trafik Kazası Zararını Kim Karşılar?


Sigortasız olarak trafiğe çıkmanız halinde; ve herhangi bir maddi hasarlı, yaralanmalı veya ölümlü bir kazaya karışmanız hâlinde; kaza masraflarını, aracın sigortası olmadığı için; sigortasız aracın sürücüsü cebinden ödemek zorundadır.Yani; aracınıza zorunlu trafik sigortası yaptırmamanız demek; ben, bir kazaya karışırsam; tüm masrafları cebimden karşılarım demektir.


Bu masraflar ise; karşı tarafa vermiş olduğu tüm zararlar ve kendi aracına vermiş olduğu zararlar ya da bu iki durum haricinde; başka bir cisme vermiş olduğu zararlarda sigortasız araç sürücüsünün cebinden karşılanır.


Sigortasız Araç Kazasında Ne Yapılmalıdır?


Herhangi bir kazaya karışmanız halinde ve bir tarafın zorunlu trafik sigortası bulunmuyorsa; kendi aranızda anlaşma tutanağı düzenlemekten vazgeçerek; derhal kaza yerine trafik ekibi çağırmanız gerekmektedir.


Çünkü; size çarpan aracın zorunlu trafik sigortası olmadığı için; sizin aracınızın masrafları, karşı tarafın sigortası tarafından karşılanmaz. O sebeple; kaza yerine; görevli trafik ekibini çağırmanız daha doğru olacaktır.


Sigortasız Araçların Kazasında Nelere Dikkat Etmeliyiz.


İlk önce karşı tarafın araç sigortasının olup olmadığını kontrol edin.

Eğer ki sigorta kağıdı yanımda yok diyorsa; olaya kuşkuyla bakın.


Sigorta kağıdı yanındaysa, sigorta’nın son kullanım geçerlilik tarihini ve araç plakasını kontrol edin.


Sigorta kağıdında yazan araç plakası ile size çarpan araç plakası birebir uyuşuyor mu, bu iki konuya büyük önem vermeniz gerekmektedir.


Ayrıca; aracınıza vurup kaçma olaylarıyla ilgili olarak; aracınıza çarpan aracın plakasını bir yere not edin.Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.

Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz


İlginizi Çekebilir: B Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır 2019

Bir cevap yazın: