Sigortasız Araç Cezası 2019

Sigortasız Araç Cezası 2019

Sigortasız Araç Cezası 2019’da ne kadardır? Sigortasız Araç Cezası 2019’da ne gibi ceza yerim? Sigortasız Araç Cezası 2019’da yüksek midir?

Gibi; sigortasız araç kullanmanın 2019 yılındaki bütün yaptırımlarını açıklayacağız.


? Sigortasız Araç Kullanırsam Ne Olur ki?


Sigortasız bir araçla trafiğe çıkmanın durumunda ve herhangi bir trafik kontrolü denk geldiğinizde başınıza şu işlemler gelecektir.


Sigortasız araçla trafiğe çıktığınız için; araç sahibine 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu; madde 91′ den 108.00 (Yüz Sekiz) Türk Lirası trafik idari para cezası yazılır.

Sigortasız Araç Cezası 2019
Sigortasız Araç Cezası 2019


Aracınız trafikten men edilerek; size sigortanızı yaptırana kadar izin verilmez.


Yani; aracınızla nerde trafik çevirmesine düşmüşseniz; orda sigortacınızı arayarak sigorta kestirmeniz gerekiyor.


Sigortasız Araç Cezası 2019’daki 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na (KTK) göre; Araç sahibine ceza yazılır yani sürücü sizsiniz polis çevirdi fakat araç sizin üzerinize değil ceza sizin ehliyetinize yazılmayarak aracın sahibine gönderilir.Eğer ki araç sahibi ve araç sürücüsü siz iseniz; nerede yakalanmışsanız orada bu ceza tebliğ edilir.


Eğer ki; aracınızın sigortasını o an yaptıramazsınız; aracınız size teslim edilmez.


Araç güvenlik amaçlı Yediemin otoparkına çekici vasıtasıyla çektirilir.
Ne zamanki aracınızın sigortasını yenilerseniz; o zaman Yediemin otoparkına gidip; aracınızı teslim alabilirsiniz.


Aracınız çekici vasıtasıyla Yediemin otoparkına çekildiği zaman; size bu ek ücret olarak yansıyacaktır.


Ortalama olarak bir çekici parası; 150-200 TL arasındadır. Ayrıca aracınızın otoparka giriş ücreti, aracınız otoparkta kaç gün kalırsa kaldığı gün kadarki otopark ücreti sizlerden istenecektir.?Sigortasız araç kullanmanın 2019 yılı ceza puanı kaç puandır?


Sigortasız araç kullanmanız durumunda; 2019 yılı için geçerli olan ceza puanı (0) sıfırdır. Sigortasız araç kullanmanın ceza puanı yoktur.


? Sigortasız araç kullanma cezasını erken ödemem durumunda; ceza İndirime girer mi?

Sigortasız araç kullanma cezasını; ceza’nın size tebliğ edildiği andan itibaren 15 gün içinde ödeyebilirseniz; cezanız 1/4 oranında; yani % 25 indirime giderek; 81.00 ( Seksen Bir) Türk lirasına düşer.


? Sigortasız Araç Cezası 2019′ Yılı Ceza Ödeme Noktaları Nerelerdir?


Sigortasız araç kullanmaktan yediğiniz cezayı; PTT şubelerinden, banka ve bankamatiklerden, bankaların mobil şubelerinden, bankaların online internet şubelerinden, Vergi Dairesi, vergi dairesinin online ödeme sayfasından ve edevlet üzerinden ödeyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:MUAYENESİZ ARAÇ CEZASI 2019

Bir cevap yazın: