Şehir İci Kamyon Park Etme Cezası

Şehir İci Kamyon Park Etme Cezası

Şehir İci Kamyon Park Etme Cezası 2020

Kamyon şöförüyüm; bazen kamyonumu şehir içerisine park etmek zorunda kalıyorum. Size bir sorum olacaktı o da şu: ‘Şehir İci Kamyon Park Etme Cezası’ ne kadardır? Hasan Kozlu / Ankara

Kamyon sahiplerinin ve kamyon sürücülerinin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de ; kamyonun şehir içerisine park edilmesi halinde ne kadar ceza yazıldığı konusudur.

Kamyonların şehir içerisine park edilmesi yasaklanmıştır. Kamyonlar için tahsis edilmiş özel yerlere park etmeleri lazımdır.

Şehir içerisine kamyonun park edilmesi durumu meydana gelirse; görevli trafik memuru 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununu Madde 62′ den işlem yapacaktır.

Karayolları Trafik Kanunu Madde 62 ise şu anlama gelmektedir: ” Yerleşim birimleri içindeki karayolunda, bir trafik işaretiyle izin verilmedikçe ve yükleme, boşaltma, indirme, bindirme, arızalanma gibi zorunlu nedenler dışında kamyon, otobüs ve bunların katarlarını, lastik tekerlekli traktörler ile her türlü iş makinelerini park etmektir.”

Şehir içerisine kamyon park etmenin 2020 yılı trafik ceza miktarı 132.00 Türk Lirasıdır.

Eğer ki; görevli trafik zabıtası madde 62’den değilde; diger park cezası maddelerinden trafik cezası yazacak olursa; yine ceza miktarı 132.00 Türk Lirası olacaktır.

KTK Madde 62; eğerki kamyon söförünün ehliyetine yazılırsa; kamyon şöförünün ehliyet ceza puanı hanesine 15 ceza puanı eklenir.

Fakat; bu madde aracın tescil plakasına yazılmıssa; herhangi bir ceza puanı uygulanmaz.

KTK Madde 62’nin %25 İnditimli Fiyatı

Kamyonun şehir içerisine park edilmesi ceza miktarı olan 132.00 Türk Lirası trafik cezasını; bu cezanın tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz hâlinde; 4/1 oranında indirime gider ve 99.00 Türk Lirasına düşer.

Erken ödemedeki kazancınız tam olarak 33 Türk Lirası olacaktır.

Eğer ki görevli trafik zabıtası; madde 62’den ceza yazmazsa diğer park ceza maddelerinden (61/1-A-61/1-B gibi) yazar. Bu maddelerinde 2020 para ceza miktarı da 132.00 Türk Lirasıdır. Yani; trafik ceza miktarları aynıdır 132.00 Türk Lirasıdır.

Şehir İci Kamyon Park Etme Cezası
Şehir İci Kamyon Park Etme Cezası

Bir cevap yazın: