Sarı ışıkta geçmenin cezası var mı ?
TRAFİK CEZALARI

Sarı ışıkta geçmenin cezası var mı ?

Sarı ışıkta geçmenin cezası var mı ?

Trafik lambasına geldiğimde yeşil yanıyordu ben geçecekken sarıya döndü. Sarı ışıkta geçmenin cezası var mı ? Aracıma kırmızı ışık cezası gelir mi ? Neslihan Top / İstanbul

Trafik kuralları; biz insanların can ve mal güvenliği için vadır. Trafik kurallarına; trafiğin unsuru olan hem yayalar; hem de motorlu- motorsuz araç kullanan tüm sürücülerin uyma zorunluluğu vardır. Kırmızı ışık kuralına riayet etmek de bunlardan bir tanesidir.

Sormuş olduğunuz sarı ışıkta geçme konusuna gelince; trafik kanununa göre sarı ışıkta geçilir diye birşey yoktur. Sarı ışıkta geçmek demek; kırmızı ışıkta geçmek demektir ve sarı ışıkda geçmenin de cezası vardır.

Kırmızı ışık cezalarının bir çoğu; sarı ışıkta geçtim bu nasıl olur diyenlerin başına gelmektedir. Sarı ışık da geçerken zaten; hemen kırmızıya dönüyor ve görevli zabıta size; kırmızı ışık ihlal cezasını yazıyor.

Siz cidden de sarı ışıkta geçseniz bile; trafik kanunu ve trafik yönetmeliğinde; sarı ışıkta geçilir diye bir ibare yoktur. Sarı ışıkta geçmeniz; kırmızı ışık cezası ile cezalandırılmanıza yeterli olabilmekte ve görevli trafik zabıtası; kırmızı ışık ihlal cezasını yazabilmektedir.

Sarı Işıkta Geçme Cezası

Sarı ışıkta geçen araçlara; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 47/1-B ( Kırmızı Işık İhlali)’den 2021 yılı için 314 TL ışık ihlal cezası yazılır.

314 TL kırmızı ışık trafik cezasını Ceza’nın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde anlaşmalı ödeme noktalarına ödemeniz halinde 314 Türk Lirası kırmızı ışık trafik cezası 1/4 oranında indirime gider ve bu trafik cezası 235.50 Türk Lirasına düşer.

Kırmızı Işık İhlali
Kırmızı Işık İhlali

Sarı Işıkta Geçmenin Ceza Puanı Nedir?

Sarı ışıkta geçmenin trafik ceza puanı 20 puandır. 20 ceza puanı; sarı ışıkta geçen araç sürücüsünün ehliyetine uygulanır. Sarı ışıkta geçme trafik cezası; eğer ki araç sürücüsü durdurulamamış ve aracın plakasına bu ceza yazılmışsa; araç sahibine herhangi bir ceza puanı uygulanmaz.

Sarı Işıkta Geçme Cezası Ehliyet Iptali

Sarı ışıkta geçerek; kırmızı ışık ihlalinden trafik cezası yazılan araç sürücüleri; eğer ki 1 yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlali yapmışlarsa ve bu ceza 3 defa araç sürücüsünün ehliyetine uygulanırsa araç sürücüsünün ehliyetine aşağıdaki ihlal durumlarına göre geçici olarak el konulacaktır.

1 Yıl İçerisinde Kırmızı Işık Ihlallerinde;

3. Defa 30 Gün Geçici İptal

6. Defa 45 Gün Geçici İptal

9. Defa 60 Gün Geçici İptal

Kırmızı Işık İhlali Ehliyet Geçici İptal Süreleri
Kırmızı Işık İhlali Ehliyet Geçici İptal Süreleri

Uyarı: 1 yıl içerisinde 2 ve 2 den fazla kez kırmızı ışık ihlalinden ehliyeti geçici iptal olanlar Psikoteknik değerlendirme raporu almaya ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçme zorunluluğuna tabi tutulurlar.

Psikiyatri uzmanı; sürücü olmasına mani değildir raporu verirse ve adına yazılmış tüm Trafik cezalarının ödenmiş olması şartıyla; ehliyetlerini iptal süresi sonunda geri teslim alabilirler.

Bir cevap yazın