Sarı ışıkta geçmek suç mu ?
Spread the love

Aracımla Trafik ışıklarına doğru giderken sarı ışıkta geçtim trafik lambaları kırmızıya dönüyordu bu durumda sarı ışıkta geçmek suç mu ? Sarı ışıkta geçtiğim için trafik cezası ile cezalandırılır mıyım? Nilgün Hoşça /İstanbul

Trafik kurallarına uymak tüm sürücülerin asli görevidir. Trafik ışıkları, trafik güvenliğinin sağlanması için konulmuş olan trafik aygıtlarıdır. Trafik ışıklarına riayet etmek hem kendi can güvenliğimiz için hem de; karşı tarafın can ve mal güvenliği için hayati derecede öneme sahiptir.

Bildiğiniz üzere trafik ışıkları ana okuldan itibaren çocuklara öğretilmekte ve lise 3’e kadar bu trafik ışığı eğitimi devam etmektedir.

Tekrardan Trafik ışıklarının ne anlama geldiğini yazacak olursak;

Kırmzı Işık: Dur

Sarı Işık : Hazır ol

Yeşil Işık: Geç Anlamına gelmektedir.

Yukarıda da görüldüğü gibi sarı ışıkta geçilmez; sarı ışıkta durmalı ve hazır bir vaziyette beklemeliyiz.

Peki sarı ışıkta geçtiğiniz için trafik cezası yazılır mı?

Normal hayatın olağan akışı içerisinde; sarı ışıkta geçtiğiniz için trafik cezası yazılmamaktadır. Fakat; sarı ışıkta geçtiğiniz için trafik cezası yazılmayacağı anlamı taşımaz. Çünkü; sarı ışıkta geçme gibi bir yasal hakkınız yoktur.

Görevli trafik zabıtası isterse; size sarı ışıkta geçtiğiniz için trafik cezası yazabilir. Sarı ışıkta geçtiğiniz için kırmızı ışık cezası ile cezalandırılırsınız. Veya siz sarı ışıkta geçtiğinizi zannettiğiniz halde; kırmızı ışıkda geçmiş olabileceğinizden, Elektronik Denetleme sistemleri ve KGS kameraları tarafından araç plakanıza otomatikman trafik cezası gönderilebilir.

Konuyu kısaca özetleyecek; olursak sarı ışıkta geçme hakkınız bulunmamaktadır. Sarı ışıkta geçtiğiniz için görevli trafik zabıtası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 47/1B den; yani kırmızı ışık ihlalinden; 2021 yılı için 314 Türk Lirası trafik cezası uygulama hakkına sahiptir.

Ayrıca; kırmızı ışık ihlali yapan araç sürücüsünün ehliyetine 20 ceza puanı da eklenir.

Görevli trafik zabıtaları ellerini vicdanına koydukları için; sarı ışıkta geçen vatandaşlara bu cezayı genellikle yazmamaktadırlar.

Sarı ışıkta geçtiğiniz için görevli trafik zabıtası size; kırmızı ışık ihlal cezasını uygulama hakkına sahiptir. Savunmanızı; ” Ben sarı ışıkta geçtim ama” olarak yapsanız bile; herhangi bir hak iddia edemezsiniz.Çünkü; sarı ışıkta geçme gibi bir hakkınız bulunmamaktadır. Trafik kuralları açık ve nettir; sarı ışıkta geçilir denilmemektedir.

Türkiye’de uygulanan sarı ışıkta geçme trafik ihlallerinde çoğu sürücüye trafik cezası yazılmaktadır.

Sarı ışıkta geçtiğiniz için bu ceza normalde uygulanabilir. Fakat; Türkiye’deki yerleşmiş olan sistemde görevli trafik polisleri ellerini vicdanlarına koyup sarı da geçti diye konuyu idare etmektedirler.

Sarı ışıkta geçmeyi idare etmeyen ve kanunu harfiyen uygulayan trafik polisleri; size sarı da geçtiğiniz için; kırmızı ışık ihlal cezasını yazabilir.


Sarı ışıkta geçiyorum suç mu?

Sarı ışıkta geçmek bir suç değildir. İdari bir kabahattir ve kırmızı ışık trafik cezası ile cezalandırılır. Sarı ışıkta geçmemeye özen göstermeniz; kırmızı ışık trafik cezası ile karşı karşıya kalmanızı engeller.

Sarı ışıkta geçmek suç mu ?
Sarı ışıkta geçmek suç mu ?

Bir cevap yazın