Radar Kaç Metreden Ceza Yazar?
Spread the love

Sürekli radar arabaları ile karşılaşıyorum hızlı gitmeyi seviyorum. Radar Kaç Metreden Ceza Yazar ? Radar cihazı esafesi ne kadardır. Teşekkürler… Ali İhsan Başakçıoğlu/ Bursa

Radar yapılmasının en önemli ve 1. Nedeni trafikteki ölümlü kazaların önüne geçilmesi; vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanmasıdır.


Aşırı hız; maalesef ki trafik kazalarında ölümleri arttırmaktadır. Ölümlü kazaların %85’ne yakını aşırı hızdan kaynaklanmaktadır.

Yapmış olduğumuz araştırmaya göre; Avrupa’nın en büyük oto yol ağına sahip olan ülkelerden bir tanesi Fransa’dır Fransa’da trafik kazası oranı bir hayli düşük olmakla birlikte; yapılan trafik kazası oranına göre ölümlü trafik kazası oranı çok çok yüksektir.

Fransa’daki ölümlü trafik kaza oranının çok yüksek olmasının bir nedeni aşırı hızdır. Çünkü ülkenin neredeyse tamamı otoyollarla yani otobanla çevrilidir.

RADAR MESAFESİ NEDİR?

Sormuş olduğunuz soruya; yani konumuza dönecek olursak; radar cihazları düz yollarda 2 kilometreye kadar kız ihlalini tespit edebilmektedir.

Azami hız tespit kilometresi yani mesafesi 2 kilometre olan bu cihazların; 7 farklı mesafe ayarı mevcuttur.

Şehir içlerinde uygulanan mesafe ise; 150 metre ile 300 metre arasında olmaktadır Yani; radar cihazı 2 kilometre uzaklığa kadar alabilmekte; şehir içlerinde ise kısa mesafede radar yapıldığından dolayı 100, 200, 300 veya 400 metreye kadar hız ihlali tespiti yapılabilmektedir.

Radara düşüp düşmediğinizi geleneksel bir yöntemle tespit etmeniz de mümkündür. O yöntem ise şudur:”
Radar arabasını görmeden önce hızınız yasal limitler dahilinde olmalıdır. Radar arabasını karşınızda gördükten sonra iş işten geçmiştir.”

Radar cezaları yasal hız limitlerini ihlal etmiş olduğunuz orana göre değişmektedir. Bu oranlar ise aşağıdaki şekildeki gibidir.

%10’dan-%30′ a Kadar Âşma
%30’dan – %50’ye Kadar Âşma
%50’den Fazla Aşma
YASAL HIZ LİMİTERİNİ AŞMA TABLOSU


51/2-A /%10-%30 : 314 TL

51/2-B %30-%50: 652 TL

51/2-C % 50’den Fazla : 1339 TL


Ayrıca radar cezaları; ceza puanı yüksek olan ceza maddeleri arasındadır. Yasal hız limitlerini aşağıdaki tablodaki oranlara göre aşmanız durumunda; eğer ki aracınız durdurulmuş ve bu ceza yüzünüze uygulanırsa; sürücünün ehliyetine aşağıdaki tablodaki puanlara göre ceza puanı eklenecektir.

51/2-A : 10 Ceza Puanı ( %10-%30)
51/2-B: 15 Ceza Puanı ( %30-%50)
51/2-C : 15 Ceza Puanı ( %50+)
RADAR CEZA PUAN TABLOSU
Radar Kaç Metreden Ceza Yazar?
Radar Kaç Metreden Ceza Yazar?

Bir cevap yazın