Spread the love

Radar cezası ile ilgili çok çok merak ettiğim bir konu vardı. O da şu: ‘ Radar cezası plakaya mi yazılır ehliyete mi? ‘ yazılmakta. Radar hız cezası ne kadar? Zeynep Hayyam / Konya

Radar trafik cezaları araç plakasına mı yazılır yoksa sürücünün ehliyetine mi yazılır Bu sorunun cevabı hem Evet hem de hayırdır konuyu detaylı bir şekilde yazacağız.

Radar cezası nedir?

Trafikte seyir halinde olan bir araca radar cezasının yazılabilmesi için o araç sürücüsünün yasal hız limitlerini ihlal etmesi gerekir gitmiş olduğunuz yolun sınıfına ve aracınızın cinsine göre değişmektedir.

Yasal hız limitlerini en fazla yüzde kaç aşabilirim ?

Yasal hız limitlerini en fazla aşabileceğiniz oran %10’dur. Yasal hız limitlerini yüzde (%) 10’a kadar aşmanız da herhangi bir sakınca yoktur.

Yasal hız limitlerini %10’dan fazla aşarsanız; yasal hız limitlerini aşma oranıza göre aşağıdaki trafik cezaları ile karşı karşıya kalırsınız.

1- Yasal hız limitlerini; %10’dan % 30’a kadar aşmanın 2021 yılı trafik ceza miktarı 314.00 Türk lirasıdır

2- Yasal hız limitlerini %30 dan %50’ye kadar aşmanın 2021 yılındaki trafik para ceza miktarı 652.00 Türk lirasıdır.

3- Yasal hız limitlerini %50 den fazla aşmanın 2021 yılındaki trafik para cezası miktarırı 1339.00 Türk lirasıdır.

Radar Ceza Maddeleri Listesi

KTK MADDE 51/2-A: %10-%30

KTK MADDE 51/2-B : %30-50

KTK MADDE 51/2-C : %50’den Fazla Aşma.

Radar Cezalarının Ceza Puanları

KTK MADDE 51/2-A: 10 Ceza Puanı

KTK MADDE 51/2-B: 15 Ceza Puanı

KTK MADDE 51/2-C: 15 Ceza Puanı

Radar Cezaları Araç Plakasına mı Yazılır; Yoksa Araç Sürücüsünün Ehliyetine mi Yazılır?

Radar cezaları; eğer ki araç durdulamamışsa; yani, sürücü tespit edilememişse; radar cezası araç plakasına yazılır ve araç sahibinin ikamet adresine PTT aracılığıyla bu trafik cezası gönderilir ve radar cezası ıslak imza karşılığında araç sahibine tebliğ edilir.

Radar cezasında; eğerki araç durdurulmuş yani araç sürücüsü tespit edilmişse; araç sürücüsünün ehliyetine radar cezası yazılır. Bu durumda araç sahibine herhangi bir ceza gönderilmez. Araç sürücüsünün ehliyetine radar cezası yazılır. Yazılmış olan ceza maddesine istinaden ceza maddesinin ait olduğu ceza Puanı da ( 10 veya 15 Puan) arazi süren araç sürücüsünün ehliyetine eklenir.

Araç plakasına yazılan radar cezalarında araç sahibinin ehliyetine ceza puanı eklenmez. Çünkü; aracı süren kişi olay yerinde durdurulamamış ve tespit edilememişse; araç plakasına yazılan trafik cezalarında kesinlikle ceza puanı uygulanmaz.

Sormuş olduğunuz sorunun cevabını özetleyecek olursak; radar, bir diğer adıyla hız ihlal trafik cezaları araç durdurulursa; araç sürücüsünün ehliyetine yazılır.

Araç durdurulamazsa; araç sahibinin ikamet adresine; yani aracın tescil plakasına radar cezası yazılır ve araç sahibinin ikamet adresine bu ceza gönderilir.

Radara düşmüşseniz ve sizi herhangi bir trafik görevlisi durdurmamışsa; bu ceza araç plakasına yazılacak ve araç sahibine tebliğ edilecektir.

Radar cezası iptal dilekçesi indir

Radar cezası iptali dilekçesini aşağıdaki indir resmine tıklayarak ücretsiz bir şekilde indirebilir ve radar trafik cezası iptal davası sürecini başlatabilirsiniz.

Radar cezası plakaya mi yazılır ehliyete mi yazılır?
Radar cezası plakaya mi yazılır ehliyete mi yazılır?

Bir cevap yazın