Radar Cezası İptal Başvurusu 2019

Radar Cezası İptal Başvurusu 2019

RADAR CEZASI İPTAL’İ İÇİN NE YAPILMALI?

SORU: Mehmet Arslan: HIZ LIMITI 50 KM OLMASI GEREKEN YERDE; 73 KM İLE GİTTİDİĞİMDEN; 488 TÜRK LİRASI RADAR TRAFİK CEZASINI 21/7/2019 TARİHİNDE TEBLİĞ ETMİŞLER. RADAR CEZASI İPTAL İÇİN NE YAPMALIYIM; BİLEN BİRİ VARSA YOL GÖSTEREBİLİR Mİ?

MEDYA FATİH CEVAP:

Öncelikle; Sayın Mehmet Arslan Bey çok geçmiş olsun.Medya fatih’e iletmiş olduğunuz soru için teşekkürler.


2918 sayılı Kara Yolları Trafik Kanunu Madde 51/2B Maddesi derki; Yasal Hız Limitlerini %30’dan %50’ye kadar aşanlara 2019 yılı için geçerli olan radar trafik cezası miktarı 488 Türk Lirası yazılır demektedir.


Sizin konunuzda; şehir içi hız limiti 50 Km olan bir yerde; 73 Km ile gitmeniz nedeniyle; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 51/2B maddesinden işlem yapilmış ve bu işlemde bir hata yoktur.


Radar (Hız) cezalarında T.C ( Türkiye Cumhuriyeti Devleti)’nin; siz değerli yurttaşlara; %10 hız toleransı hediyesi de vardır.

Radar Cezası İptal Başvurusu 2019
Radar Cezası İptal Başvurusu 2019


Sizin hızınız ise; hem yasal hız sınırı 50 Km’yi, hem de devletimizin hediyesi olan; %10 hız limiti tölaransını (5 KM eder) aştığından; yani şehir içi hız limiti 50 Km’yi + devlet hediyesini 5 Km’yi toplarsak; 55 Km’yi aşıp, birde %30 olan (buda 15 Km eder) aştığından; kısaca 70 km’yi aştığından; bir üst ceza maddesi 51/2B’den işlem yapılması doğrudur.


Peki; bu cezayı nasıl iptal edebilirsiniz?


Radar Cezası İptal’i için; bulunduğunuz ildeki Sulh Ceza Hakimliğine giderek;

●Trafik ceza makbuzunu fotokopisini


● Trafik cezası tebliğ kağıdıının fotokopisini

●Araç ruhsatının fotokopisini


●Ehliyetinizin ve kimlik belgenizin fotokopisini● Durumunuzu, şikayetinizi anlatan dilekçeyi ekleyip; bulunduğunuz ildeki Sulh Ceza Hakimlikleri ne müracaat edebilirsiniz.
Ayrıca; tarafınıza yazılan Radar Cezası İptal’i için itirazda yasal süre 15 gündür. Cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren; 15 gün içinde başvurmanız gerekmektedir.

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: [email protected] adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz. İlginizi Çekebilir: Otoban Hız Sınırı 2019

Bir cevap yazın: