Radar ceza puanı 2 ye ayrılır

Radar ceza puanı 2 ye ayrılır

EHLİYET TRAFİK CEZALARI

Radar ceza puanı kaç puandır. Ticari tsşımacılık yapıyorum. Bu nedenle ceza puanı benim için çok önemli.

Radara düşsem kaç ceza puanı alırım? Radar ceza puanı araç sahibine de yazılır mı? Radar cezasından ehliyet iptal olur mu? Salih Demir / Bursa

Radar cezalarında ceza puanı iki çeşittir. Radar trafik cezalarının ceza puanları ve ceza yaptırımları farklıdır.

Hız ihlal cezası; yani radar cezasının hem ceza puanı, hem de para cezası; sürücünün yasal hız limitlerini aştığı yüzdeye (%) göre değişir.

Radar cezası diyip de geçmeyin sakın. Ayrıca; ceza puanının yanı sıra; 1 yıl içerisinde 3 ve 3’ten fazla kez radar cezası yazılması halinde; sürücünün durumuna göre ehliyeti de daimi veya geçici iptal olabilir.

Aday ( stajyer) sürücülerde radar cezası yaptırımları

Stajyer sürücüler; yasal hız limitlerini aşmamaya büyük oranda gayret sarf etmeliler.

Çünkü; yasal hız limitlerini 2 yıl içerisinde 3 kez ihlal eden bir stajyer ( aday) sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal olur.

Stajyer sürücülerin ehliyetlerinin iptal olması için; bu 3 adet radar cezasının; sürücünün ehliyetine yazılması gerekir.

Araç plakasına yazılan; radar cezalarında ceza puanı uygulanmaz. Araç plakasına yazılmışsa; yani polis sizi durdurup da ehliyetinizi almadıysa sorun yok.

Aday olmayan sürücülerde radar cezası yaptırımları

Aday olmayan sürücülerde ise; her ne kadar aday sürücüler deki yaptırım kadar ağır olmasada; yine can yakıcı ehliyet geçici iptali vardır.

Yasal hız limitleri; ( % 30 ve üzerinde aşmalarda) geriye doğru 1 yıl içerisinde 5 kez ihlal eden aday olmayan sürücülerin ehliyeti 1 yıl süre ile geçici olarak iptal edilir.

%30 ve %30’dan fazla olmak şartıyla; 1 yıl içerisinde enaz 5 kez bu hız ihlalinde; aday olmayan sürücülerin ehliyetine 1 yıl (12 ay) süre ile el konulur.

Ayrıca; son 5 yıl içerinde; yukarıda bahsettiğimiz (%30 ve %30’dan fazla) 2.kez ehliyetine el konunanların sürücü belgeleri DAİMİ OLARAK İPTAL EDİLİR.

Kaç çeşit radar cezası vardır ?

Radar cezaları 3 kısımdır. Radar cezaları yasal hız limitlerini aşma durumuna göre yazılmaktadır.

Radar Ceza Puanları Listesi

Radar cezaları şu şekildedir:

1-) 51/2-A : Yasal hız limitlerini % 10’dan %30’a kadar aşmak.

51/2-A’nın 2021 yılındaki trafik ceza miktarı 314 Türk lirasıydı. 2022 yılına gireceğimiz şu günlerde; %36.2’lik zamla birlikte 427 Türk lirası olarak uygulanacaktır.

51/2-A’nın trafik ceza puanı 10 puandır. 10 ceza puanı; sadece araç sürücüsünün ehliyetine yazılan trafik cezaları için geçerlidir.

2-) 51/2-B : Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 30’dan % 50’ye (elli dahil) kadar aşmaktır.

51/2-B’nin 2021 yılı trafik cezası miktarı 652 Türk lirasıdır. Yapılan %36.2’lik zam ile birlikte 888.25 Türk lirası olarak uygulanacaktır.

51/2-B’nin trafik ceza puanı 15 puandır. 15 ceza puanı; sadece araç sürücüsünün ehliyetine yazılan trafik cezaları için geçerlidir.

3-) 51/2-C : Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 50’den fazla aşmaktır.

51/2-C’nin 2021 yılı trafik cezası miktarı 652 Türk lirasıdır. Yapılan %36.2’lik zam ile birlikte 1824 Türk lirası olarak uygulanacaktır.

51/2-C’nin trafik ceza puanı 15 puandır. 15 ceza puanı; sadece araç sürücüsünün ehliyetine yazılan trafik cezaları için geçerlidir.

Radar cezalarında ceza puanlarını kısaca özetleyecek olursak; 51/A’nın ceza puanı 10 puan iken; 51/2-B ve 51/2-C’nin ceza puanı 15 puandır.

Radar ceza puanı 2 ye ayrılır
Radar ceza puanı 2 ye ayrılır

Bir cevap yazın