Promil etkisi ne zaman geçer?
TRAFİK CEZALARI

Promil etkisi ne zaman geçer?

Promil Etkisi Ne Zaman Geçer Sorusunun Cevabı.

Giresun Kalesi civarlarında ara sıra alkol alıyoruz. Korkumuz şu; Promil etkisi ne zaman geçer? Bu şekilde araç kullanmaya kaç saat sonra başlamalıyız? Fenasi Gülter / Giresun

Vucuda giren alkol; insandan insana değişmekle birlikte; almış olduğunuz alkolün cinsine, vucudunuzun yağ oranına, bünyenize ve alınan alkolün miktarına göre değişkenlik göstermektedir.

İçilen Alkol Ne Zaman Kana Geçer ?

İçilen alkol; normal şartlarda; vucuda girdikten sonra 1-2 dakika içerisinde kana karışmaktadır. Alınan alkolün tam anlamıyla ve maksimum etkiye çıktığı saat ise 1 saattir. Alkol almaya başladıktan tam 60 dakika sonra; alkol vucutta tavan yapar. 60 dakikadan sonra ise, her geçen dakika düşmeye başlar.

1 Saatte Kaç Promil Alkol Düşer ?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere; vucuda giren alkol; giriş saatinden 1 saat sonra zirveye çıkar. 1 saatin ardından ise yavaş yavaş düşmeye başlar. Adli tıp kurumunun raporuna göre ve mahkemelerin kabul ettiğine göre; her 1 saatte 15 promil alkol vucut tarafından yakılmaktadır. Yani; alkol aldınız; aradan 60 dakika geçti promil maksimumda; 60 dakikadan sonraki her 60 dakikada 15 promil alkol vucuttan atılır.

Örneğin; Alkol aldınız ve promil oranınız 100 promil olsun. Bu 100 promil alkolün üzerinden tam 4 saat geçtiyse; kanınızdaki alkol oranı şöyle olacaktır. 4×15= 60-100= 40 promil.  100 promil olan alkolünüz; 4 saat sonra 40 promile düşecektir. Ortalama olarak; 100 promil alkolün vucuttan tamamen atılması 7 saat sürmektedir. Bu durum insandan insana değişir. Ama ortalaması budur. Resmi makamların da kabul ettiği resmi bir değerdir.

Alkollü Olarak Araç Kullandınız ve 2 Saat Sonra Hastaneden de Alkol Raporu Aldınız Sonuç Çok Farklı Cezam İptal Olur mu ?

Trafikte; alkollü olarak araç kullanmaktan işlem yapıldı ve alkolunüz otomobiller için geçerli yasal limit olan 50 promilin üstünde; 75 promil olsun. Polisin alkol metre raporu saati 20:30 olsun. Siz ise; polisin işlem saati 20:30’dan 2 saat sonra, devlet hastanesine gidip alkol raporu aldınız ve hastaneden saat 22:30’da aldığınız alkol raporunda; promil değeriniz 45 promil çıktı. Bu durumda siz yasal limitler dahilinde alkolüm vardı. Ben bu cezayı iptal ettirim yanılgısıyla; olayı mahkemeye taşıdınız diyelim.

Mahkeme hakimi; polisin alkol metresinin önce kalibrasyonuna bakar. Polislerin kullandığı alkol metreler her 6 ayda bir kalibrasyona girer. Kalibrasyon muayenesi geçmemişse; bu sefer de; polisin alkol testi yaptığı saat ve dakikaya bakar. Alkol metre çıktısında yazan saat 20:30 ile sizin hastaneden aldığınız rapor saatine bakar 22:30.

Aradaki 2 saatlik farktan kaynaklanan ve adli tıp kurumunun raporuna istinaden ( 1 saatte 15 promil düşer. ) işlem yapar. 2 saat × 15 = 30 promil. 75 promil- 30 promil =45 promil eder der ve sizi haksız bulur.

Bu nedenle; eğerki alkol ile ilgili bir itirazınız varsa, bu konuyu da dikkate alın ve boşa kürek çekmeyin.

MedyaFatih.com olarak; alkollü iken araç kullanmamanızı diliyor; alkollü olarak araç kullanıp; hem kendinizin hem de başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atmamanızı rica ediyoruz.

Promil etkisi ne zaman geçer?
Promil etkisi ne zaman geçer?

Bir cevap yazın