Polis arkadan ceza yazabilir mi 2019

TRAFİK CEZALARI

Polis arkadan ceza yazabilir mi sorusunun cevabı


Polis arkadan ceza yazabilir mi diye merak ediyorsanız; işte bu sorunun cevabı:


Görevli polis; trafikte aracınızla seyrederken; aracın arkasından, yani aracınızın plakasına ceza yazabilir.


Bu ceza yazdıran polis; trafik polisi de olabilir, Asayiş polisi de olabilir, çocuk polisi de olabilir, narkotik polisi de olabilir, kaçakçılık polisi de olabilir, özel harekat polisi de olabilir veya herhangi bir görevli bir polis memuru ya da amiri olabilir.


Trafik cezasına sadece trafik polisi isterse yazar diye bir kanun ve Kaide yoktur. Görevli bir polisin; illa trafik polis olması şart değil. Sizin Kural ihlali yaptığınızı, ya da polisin dur ihtarına uymadığınızı tutanakla belirtilmesi halinde; görevli trafik polisi, bu tutanağa istinaden size; yani araç plakanıza trafik cezasını yollayabilir.

Polis arkadan ceza yazabilir mi
Polis arkadan ceza yazabilir mi


Ayrıca o görevli polis haricinde görevli Jandarma trafik veya jandarma ya da rütbreli askerler de kendi mıntıkaları dahilinde trafik cezasını araç plaka nıza Yukarıdaki şekillerde ki gibi yollayabilirler.


Ayrıca; araç plakanıza Fahri trafik müfettişleri de arkanızdan ceza yazarak bu cezayı adresinize postalayabilirler.


Özetleyecek olursak;Polis arkadan ceza yazabilir mi diyorsanız; görevli tüm polisler, görevli tüm rütbeli askerler ve Fahri trafik müfettişleri; Araçların tescil plakasına; yani arkanızdan bu cezayı yazarak; ev adresinize ya da iş adresinize bu cezayı postalayabilirler.

Bu yazımızda “Polis arkadan ceza yazabilir mi” sorusunu cevaplamış bulunuyoruz.

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası 2019

Bir cevap yazın