Plakaya Yazılan Ceza Puan Düşermi ?

Plakaya Yazılan Ceza Puan Düşermi; Yoksa Plakaya Yazılan Trafik Cezasından Puan Düşmez mi ?
Plakaya yazılan ceza puan düşermi; ceza puanı düşmez mi ? Geçen ay 34 NL 3*5 plakalı aracımın plakasına 3 adet trafik cezası yazılmış. Bu 3 tane trafik cezasından kaynaklanan trafik ceza puanı benim ehliyetimden düşer mi ? Yoksa ehliyetime ceza puanı eklenmez mi ? Kemalettin Güneş – KocaeliAraç plakasına; yani arkanızdan yazılan trafik cezalarına ceza puanı eklenir mi? Yoksa araç sahibinin ehliyetine ceza puanı eklenmez mi ? İşte; sormuş olduğunuz sorunum detayları…


Araç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de; araç plakasına yazılan trafik cezalarından kaynaklanan ceza puanlarının araç sahibinin ehliyetine işlenip işlenmediği konusudur.


Trafik cezalarından kaynaklanan trafik ceza puanı nasıl işleyeceği,bu ceza puanlarının hangi durumlarda ehliyetlere ekleneceği; 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğinde düzenlenmiştir.

Eğlenceli Video İzleyinAraç plakasına yazılan trafik cezalarından dolayı herhangi bir ceza puanı araç sahibinin ehliyetine kesinlikle işlenmez. Araç plakasına yazılan trafik cezalarında ceza puanı kesinlikle uygulanmaz.


Araç plakasına yazılan trafik cezalarında ceza makbuzunu incelediğinizde ceza puanı hanesinin boş olduğunu zaten göreceksiniz.

Araç Tescil Plakasına Yazılan Trafik Cezası


Ceza makbuzuna baktığımızda herhangi bir ceza puanını olmadığını ve sizin ehliyetinize de herhangi bir ceza puanın işletilmediğini göreceksiniz. Ceza puanı hanesi boş ise; ceza puanı zaten uygulanmamıştır ve kesinlikle de araç plakasına yazılan trafik cezalarında ceza puanı uygulanmaz.

Araç plakasına yazılan trafik ceza makbuzu örneğini yukarıdaki fotoğraftan bakarak incelediğimizde; Ankara trafik tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nün yazmış olduğu; MA- 23457311 seri numaralı ceza makbuzuna baktığımızda; 21.09.2017 tarihinde saat 16:01’de NATO yolunda yazılan radar hız cezası olan 51/2-B ( yasal hız limitlerini %30’dan %50’ye kadar aşmak) Kural ihlalini yapan araç sürücüsünün plakasına 427.00 Türk Lirası trafik cezası yazılmıştır.


Trafik ceza makbuzunu ceza puanı hanesinin boş olduğunu fotoğraftan görebiliyorsunuz. Çünkü; araç plakasına yazıldığı için; ceza puanı hanesi boştur. Araç sahibinin ehliyetine herhangi bir ceza puanı işlenmemiştir ve işletilemez.

Plakaya Yazılan Ceza Puan Düşermi
Plakaya Yazılan Ceza Puan Düşermi

Yorum yapın