Plakasız Araç Park Halinde İse Çekilir mi ?

Plakasız Araç Park Halinde İse Çekilir mi ?

Plakasız Araç Park Halinde Ceza Yazılır mı ?


Plakasız Araç Park Halinde olsa trafik cezası yazılır mı ? Plakasız araç olduğu için, aracım çekici üzerinde Yediemin otoparkına gönderebilir mi ? Plakasız aracın sahibine ne gibi işlemler uygulanır ?Plakasız bir aracın park halinde olması durumunda; eğerki trafiği aksatmıyorsa ve park yasağı olmayan bir yerde ise; herhangi bir trafik cezası uygulanmaz.

Plakasız araç park halindeyse ve gerek görevli trafik polisi, gerekse asayiş polisi ya da Jandarma; aracın durumundan şüphelenip; aracınızı güvenlik amacıyla Yediemin otoparkına çektirebilirler. Plakasız aracınızı bomba inceleme ekibine ve çalıntı araç olup olmadığını tespit eden asayiş ekibine aracınızı inceletebilirler.


Ön ve arka plakası bulunmayan aracınız; duvarla çevrili olan özel bir alan içerisinde değilse, plakasız araç karayolu kenarında,plakasız araç karayolu üzerinde park halinde ise; park ettiğiniz yerden alınarak Yediemin Otopark kadar gönderilmesi tamamen yasaldır.

Yol kenarında, yol üzerinde park halinde olup da; plakaları takılı olmayan aracı; çekici çağırarak, otoparka çektiren Jandarma’ya veya polise dava açmanız halinde; herhangi bir hak iddia edemezsiniz.

Çünkü; görevli güvenlik güçlerinin şüphelendikleri bu tarz şüpheli araçları, güvenlik amacıyla inceletme ve güvenlik amacıyla Yediemin otoparkına gönderme hakları vardır.Ön ve arka plakaların takılı olmayan herhangi bir araç karayolu üzerinde veya karayolunun kenarında nizami park halinde olsa bile; bu tarz şüpheli araçlar güvenlik amacıyla inceletilebilir, çektirilebilir. Bu durumda; araç sahibine ceza yazılmaz ama; araç sahibi; çekici parasını ve otopark parasını ödemek mecburiyetindedir.


Aracınızın keyfi çektirildiğini ve aracınızın keyfe dayanarak ya da kişisel husumete dayanarak çektirldiğini düşünüyorsanız; Sulh Ceza mahkemelerine dava açabilirsiniz.

Plakasız Araç Park Halinde
Plakasız Araç Park Halinde

Bir cevap yazın