Plaka Sökme Cezası 2020 Araç Plaka Takmama Cezası

Plaka Sökme Cezası 2020 Araç Plaka Takmama Cezası

Plaka Sökme Cezası Ne Kadardır?Plaka Sökme Cezası; 2020 yılı trafik ceza miktarı ne kadardır? Aracımın ön ve arka plakalarını söksem; EDS’ye yakalanmamak, radara yakalanmamak için plakaları söksem ne kadar trafik cezası yerim? Teşekkürler, Namık Kemal Yanyatar – Giresun


Sayın Namık Kemal Yanyatar Bey; aracımın plakasını söksem ne kadar trafik cezası yerim diye sormuşsunuz. Öncelikle aracın plakasını sökmemenizi tavsiye ediyoruz ve sorunuzun cevabına geçiyoruz.


Araç plakası sökme cezası, tek plakayı sökme ve her iki plakayı birden sökme durumuna göre cezanız değişecektir.


1. TEK PLAKAYI SÖKME TRAFİK CEZASI

Aracınızın ön veya arka plakalarından herhangi bir tanesini sökmeniz ve tek plaka ile trafiğe çıkmanız halinde; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 23/3-B1 maddesinden işlem göreceksiniz.

Tek plaka ile trafiğe çıkma cezası 505.00 Türk lirasıdır. 505.00 Türk Lirası tek plaka ile trafiğe çıkma; trafik cezasını, ceza’nın tebliğ edildiği günden itibaren Onbeş (15) gün içerisinde ödemeniz halinde; ceza % 25’i indirime gidecektir ve 378.75 Türk Lirasına düşecektir.


Tek plaka ile trafiğe çıkma cezasında araç sürücüsünün ehliyetine 15 ceza puanı eklenir. 1 sene içerisinde 100 ceza puanını dolduran aday olmayan sürücülerin ehliyetine iki aylığına geçici olarak el konulur. Aday olmayan sürücülerin ehliyetleri 2 aylık geçici olarak iptal edilir.

Aday olan sürücüler ise; 1 sene içerisinde 75 ceza puanını doldurmaları gerekir. 75 ceza puanını ulaşan aday sürücülerin ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.

Tek plaka ile trafiğe çıkma cezasında Aracınız trafikten men edilir ve 7 gün izin verilir. 7 gün izin müddeti boyunca Aracınıza eksik olan plakayı takmanız gerekir.


2. 2 PLAKAYI DA SÖKEREK ARAÇ KULLANMA TRAFİK CEZASIAracınızın ön ve arka plakalarını sökerek her iki plakayı da sökerek trafiğe çıkmanız halinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 23 /4’ten işlem yapılır.

Aracınız trafikten men edilir aracın her iki plakasını da yakalandınız yerde takmanız istenir. Takamaniz halinde ise; aracınız çekici vasıtasıyla Yediemin otoparkına gönderilir.


2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 23/4′ ten 2081.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır. 2081.00 Türk Lirası Trafik cezasını; cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde; ceza dörtte bir oranında(%25) indirime gidecektir ve 1560.75 Türk lirasına inecektir.

Her iki plakayı birden sökerek trafiğe çıkma cezasında, araç sürücüsünün ehliyetine 20 ceza puanı eklenir.

Plaka Sökme Cezası
Plaka Sökme Cezası

Bir cevap yazın