Park Lambası Cezası Ne Kadardır ? Park Lambası Yanmıyor

Park Lambası Cezası 2020


Park lambası cezası 2020 yılı trafik cezası miktarı nedir? Aracımın park lambaları yanmıyor. Aracımın park lambaları yanmadan trafiğe çıksam; 2020 yılı için ne gibi cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalırım? Aracın park lambasının yanmaması suçmudur? Teşekkürler… Fuat Kozluklu- KonyaAraçların Işık donanımı arızalarında trafik cezası yazılır mı? Ne gibi cezai müeyyideler ile karşı karşıya kalacaksınız? işte haberimizin detayları….

Aracınızın Park lambalarından bir tanesi ya da her ikisi birden yanmıyorsa; bu durumda 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 30/1-A ( Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanmak ) ‘dan işlem yapılır.KTK MADDE 30/1-A NEDİR?


30/1A: Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanma suçudur.

Park Lambası


Peki; aracınızın park lambaları arızalıysa, aracınızın park lambaları yanmıyorsa, 2020 yılı için karşılaşacağınız ceza miktarı ne kadardır ?


Aracınızın park lambaları yanmıyorsa 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 30/1-A’dan 132.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır. 132.00 Türk Lirası trafik cezası; 2020 yılı için geçerli olan trafik ceza miktarıdır.


132 Türk Lirası araç park lambaları yanmama trafik cezasını Ceza’nın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde; Park lambası cezası 132.00 Türk Lirası iken; yüzde yirmi beş (%25) indirime giderek; 99.00Türk lirasına düşecektir.

Erken ödemede ki para avantajınız ise; 33.00 Türk Lirası olacaktır. 33.00 Türk Lirası cebinizde kalacaktır.

İlginç Video İzle


Trafik cezalarında erken ödeme indiriminden faydalanabilmeniz için; cezanın size tebliğ edildiği tarih önemlidir. Trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde anlaşmalı ödeme noktalarına bu cezayı ödemeniz gerekiyor.


Ayrıca; trafik cezalarında faiz ile karşılaşmak istemiyorsanız Trafik cezasının tebliğ tarihinden itibaren; 30 gün içerisinde ödemeniz gerekir tebliğ tarihinden itibaren Trafik cezasının üzerinden 30 gün geçmiş ise; bu Trafik cezasına aylık %5 yasal faiz işletilir.Park Lambası Ceza Puanı Kaç Puandır ?Park lambası cezasının 2020 yılı için geçerli olan trafik ceza puanı 20 puan Iğdır 20 ceza puanı araç sürücüsünün; Ehliyeti ne yazılır ve araç sürücüsünün ceza puanı hanesine 20 puan eklenir. 20 ceza puanı; 2918 sayılı Karayolları trafik kanununun en yüksek ceza puanıdır.Aday sürücüler bir (1) yıl içerisinde 75 ceza puanını ulaşmaları ve halinde ehliyetleri daimi olarak iptal edilirken; aday olmayan sürücüler ise 1 yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşmaları halinde ise; ehliyetleri 2 aylığına geçici olarak iptal edilir.


Park Lambası Trafik Cezası Araç Bağlama KonusuPark lambası Trafik cezasının en büyük yaptırımlarından bir tanesi de araç bağlama, aracın trafikten men edilme konusudur.

Eğer ki; aracınızın park lambaları yanmıyorsa ve görevli trafik zabıtası tarafından gündüz vakti aracınız çevrildi ise; Aracınız trafikten men edilecek; size 7 gün izin verilerek trafiğe çıkmanız sağlanacaktır.

Fakat; Aracınız akşamleyin veya geceleyin görevli trafik zabıtası tarafından çevrilirse; aracınızın aracınız trafikten men edilecek; eğer ki bulunduğunuz yerde aracınızın park lambasını tamir edemiyorsanız; aracınızın trafiğe çıkmasına kesinlikle izin verilmeyecektir.

Park Lambası Cezası
Park Lambası Cezası

Yorum yapın