Park halindeki araca sigortadan ceza yazılır mı ?

Park halindeki araca sigortadan ceza yazılır mı ?

Park halindeki araca sigortadan ceza yazılır mı ? Aracım park halinde iken sigortadan ceza yer mi?

Mahalle arasında aracım nizami park halinde iken; aracımın sigortası yokken; sigorta cezasını polis aracıma yazar mı ? Mustafa Koçak / Adana

Park halinde bulunan araçlara yazılabilecek trafik idari para cezası maddeleri ve yine park halinde bulunan araçlara yazılamayacak trafik idari para cezası trafik maddeleri; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda ve yine trafik yönetmeliğinde düzenlenmiştir.

Mahalle arasında, yol üzerinde, evinizin önünde, dükkanımızın önünde ve benzeri yerlerde park halinde olan ve zorunlu mali trafik sigortası olmayan bir araca görevli trafik polisleri; görevli polisler, jandarma, jandarma trafik, Fahri trafik müfettişleri, aracın sigortasını olmamasından dolayı; park halindeki bir araca sigorta cezası uygulayamaz.

Sigortası bulunmayan ve park halinde bulunan bir araca görevli trafik zabıtası herhangi bir sigorta cezası yazamaz.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve trafik yönetmeliği park halinde bulunan sigortasız araçlara ceza yazma yetkisini kolluk kuvvetlerine tanımamıştır.

Bu nedenle aracınız park halinde ve sigortası bulunmuyorsa; aracınıza sigorta cezası yazılacağından korkmayın.

Sigortasız park halindeki araçlara sigorta cezası uygulanamaz 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve trafik yönetmeliğinde uygulanamayacağını belirtir.

Park halindeki araçlara yazılan toplam 138 adet trafik idari para cezası maddesi bulunmaktadır. Fakat sigorta cezası bu maddeler içerisinde değildir.

Park halindeki araçlara görevli kolluk kuvvetleri bu 138 maddenin birinden herhangi bir trafik cezası uygulayabilirken; sigorta cezası olan madde 91’i; park halindeki araçlara uygulayamazlar içiniz rahat ve ferah olsun.

Aracınızın sigortası bulunmuyorsa ve aracınızla seyir halinde trafikte bulunuyorsanız; yakalanmanız durumunda; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 91’den işlem yapılır.

Madde 91’in yani sigorta cezasının 2022 yılındaki trafik idari para cezası tutarları 196 Türk lirasıdır.

196 Türk lirası sigorta cezası Araç sahibine uygulanmaktadır.

Araç sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkmanıza izin verilmeyecektir.

Bu nedenle çevirmeye yakalandığınız yerde; araç zorunlu mali trafik sigortanız yaptırmanız durumunda; trafiğe çıkmanıza izin verilecektir.

Sigortanızı yaptıramazsınız; aracınız çekici ile Yediemin otoparkından gönderilecektir.

Park halindeki araca sigortadan ceza yazılır mı
Park halindeki araca sigortadan ceza yazılır mı

Bir cevap yazın