Park halindeki araca ceza yazılır mi ?

Park halindeki araca ceza yazılır mi ?

Aracım yolun kenarında park halinde. Park halindeki araca ceza yazılır mi ?

Park halindeki araçlara polisin ceza yazma yetkisi var mı ? Tuğçe Kara / Adana

Park halinde bulunan araçlara; görevli trafik polisleri, görevli polisler, jandarma, Fahri trafik müfettişleri, trafik cezası yazabilir mi? Bu konuyu detaylı olarak yazacağız.

Aracınız; yol üzerinde, sokak arasında, evinizin önünde veya park alanlarında olması durumunda; park halindeki bu araçlara görevli trafik zabıtalarının ve genel hizmet zabıtalarının trafik cezası yazma yetkisi bulunmaktadır.

Aracınız yol üzerinde her ne kadar nizami park halinde de bulunsa bile; görevli trafik zabıtalarının ve genel zabıtalarının yani polislerin veya jandarma kuvvetlerinin; park halinde bulunan araçlara 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na ait 138 maddeden trafik cezası yazma yetkileri vardır.

Örneğin; aracınız yol kenarında nizami park halinde bulunsun.

Aracınızda cam filmi mevcut ise; polis bu cam filminden dolayı aracınıza park halinde olsa bile cam filmi trafik cezasını araç plaka yanınıza uygulayabilir.

İkinci bir örnek verecek olursak; aracınız yine nizami park halinde bulunsun.

Aracınızda abart egzoz belirtisi varsa, görevli polislerin araç plakanıza abart egzoz kullanmaktan dolayı trafik cezası yazma yetkileri vardır.

Konuyu özetleyecek ve toparlayacak olursak;

Görevli trafik polisleri
Görevli genel hizmet polisleri
Görevli asayiş polisleri
Görevli tüm polisler

Görevli Jandarma kuvvetleri
Görevliye Jandarma trafik personelleri
Görevli rütbeli askerler

Fahri trafik müfettişleri
Belediye trafik zabıtası

Yukarıdaki görevli kişiler; aracınız nizami park halinde olsa bile; araç plakanıza trafik cezası yazma yetkisini taşımaktadırlar.

Yukarıdaki kolluk kuvvetleri haricinde; illerde valiler, ilçelerde ise kaymakamlar; araç plakanıza trafik cezası yazdırma yetkisini elinde bulundurmaktadır.

Park halinde bulunan araçlara trafik cezası yazılır. Bu nedenle aracınızda; abartı egzoz, cam filmi ve benzeri trafiğe aykırı hususların bulunmamasına özen gösteriniz.

Park halindeki araca ceza yazılır mi
Park halindeki araca ceza yazılır mi

Bir cevap yazın