Park Halindeki Araç Çekilir mi

Park Halindeki Araç Çekilir mi

Park Halindeki Araç Çekilir mi Detayları


Alışveriş yapmak için aracınızı yolun kenarına park ederek veya yolunun, bina girişinin,park alanının müsait yerine park ederek; alışveriş yapmaya gittiğiniz. Alış verişinizi tamamlayıp; aracınızı park etmiş olduğunuz yere döndüğünüzde; aracınızın yerinde olmadığını gördünüz.

Park Halindeki Araç Çekilir mi
Park Halindeki Araç Çekilir mi


Peki; Park Halindeki Araç Çekilir mi diye merak ediyorsanız merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını Medya Fatih trafik Sitesi olarak siz değerli ziyaretçilerimize yanıt vereceğiz.


Park halindeki araçların çekilmesi, bu araçların çekici ile çekilme durumları; 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliği ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre yapılmaktadır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğine göre; Park Halindeki Araç Çekilir mi diyecek olursak; evet; park halindeki araç çekilir.

Park Halindeki Araç Çekilir mi
Park Halindeki Araç Çekilir mi


Keyfi Araç Çekimi


Park halindeki araçların çekilme şartları tabii ki de bulunmaktadır. Nizami park halindeki bir aracı keyfi çektirme söz konusu olamaz.


Eğer ki keyfi çektirme söz konusuysa Nizami park halindeki aracı keyfi çeken trafik memuru; sizin şikayetiniz üzerine sıkıntı yaşayabilir.


Tüm bu yukarıda yazdıklarımıza dayanarak; öyleyse park halindeki aracın çekilme şartları nelerdir? Gelin; hep birlikte bu yazımızı okuyalım.

Park Halindeki Araç Çekilir mi
Park Halindeki Araç Çekilir mi


Park Halindeki Araçların Çekilme Şartları:


1-Park Yasağı Olan Yere Araç Park Etme


Park yasağı bulunan bir yere aracınızı Park etmeniz halinde; aracınız gerekli görüldüğü durumlarda çekici ile çektirilebilir.

Park yasağı bulunan bir yere park etmeniz halinde ve aracınızın çekici ile çektirilerek otoparka gönderilmesi durumunda; herhangi bir hak talebinde bulunmanız manasız olacaktır.

Park Halindeki Araç Çekilir mi
Park Halindeki Araç Çekilir mi2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu; madde 61/1A, 61/ 1B, 61/ 1C , 61/1D ,61/1E, 61/1F, 61/1H, 61/1G, 61/1I, 61/1İ, 61/ 1J, 61/1K,61/ 1M, 61/1N ve 61/1O araç park cezalarına göre park cezaları yazılır.


2- Duraklamanın Trafik Levhalarıyla Yasaklandığı Alanlara Park Etme


Araç parkınin ve araç duraklamasının trafik işaret levhaları ile yasaklandığı yerlere; aracınızı park etmeniz durumunda; aracınız gerekli görüldüğü şartlarda çekici ile çektirilerek otoparka gönderilebilir.

Bu durum tamamen yasal bir durumdur. Herhangi bir şikayet ve itiraz etmemiz durumunda; haklı çıkacağınız bir durum değildir.

Duraklamanın trafik işaret levhaları ile yasaklandığı yerlere araç park etmeniz; önceki maddeden, yani araç parkı’nın yasak olduğu levhadan daha öncelikli bir levhadır.

Yani duraklamanın yasaklandığı yerlerde aracınızı park etmeniz halinde; aracınız park yasağı olan yerdeki araca göre daha hızlı ve daha öncelikli olarak çekilecektir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu; madde 60/1A, 60/ 1B, 60/ 1C , 60/1D ,60/1E, 60/1F, 60/1H, 60/1G, 60/1I, 60/1İ, 60/ 1J, 60/1K,60/ 1M, 60/1N ve 60/1O araç duraklama cezalarına göre duraklama cezaları yazılır.

Park Halindeki Araç Çekilir mi
Park Halindeki Araç Çekilir mi3-Park Halindeki Araç Yakalama Hacizli ise Çekici İle Çektirilir.


Aracın borçtan dolayı yakalaması varsa; bu EGM sisteminde Yakalamalı- Hacizli olarak geçer. Bu ibareli araçlarda park halinde iken; çekici ile otoparka çektirilir.

Aracınızda; yakalama ibaresi yoksa; sadece hacizli veya rehinli ise bu şekildeki araçlar; bu haciz ve rehinden dolayı çektirilmez.

Park Halindeki Araç Çekilir mi
Park Halindeki Araç Çekilir mi


4- Güvenlik Amaçlı Park Halindeki Araç Otopark Çekimi


Görevli polis; eğerki sizin aracınızdan şüphe duyarsa, aracınızdan kuşkulanırsa veya aracınızın bulunduğu yerde bir toplumsal olay meydana gelecekse, miting olacaksa, eylem, gösteri,tatbikat vb. şeyler olacaksa; isterse aracınız yol üzerınde nizami park halinde olsun; aracınızı çekici ile otoparka çektirebilir.


5- Trafiği Engelleyen Araçlar Çekici ile Otoparka Çektirilir.


Araç trafiğini engelleyen araçlar; görevli zabıta ekibi tarafından çekici vasıtasıyla otoparka çektirilir.


6- Yol, Cadde,Sokak Girişini Kapatan Araçlar Çekici İle Çektirilir


7-Otopark, Engelli Giriş-Çıkışını Engelleyen, Kapatan Araçlar Çekici İle Çektirilir.

Park Halindeki Araç Çekilir mi
Park Halindeki Araç Çekilir mi8- Kamu Binalarının Giriş Kısımlarını Engelleyen Araçlar

9- Askeri Tesislere Yakın Çekilen Araçlar

10- Emniyet Tesislerine Yakın Çekilen Araçlar


11- Her türlü terör şüphesi olan araçlar güvenlik amaçlı hassas bölgeden çektirilir.Park Halindeki Araç Çekilir mi diye halen merak ediyorsanız; 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliği madde 120 ve madde 121 incelemenizi tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir:Trafik Cezası Fotoğraf Talebi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Park Halindeki Araç Çekilir mi, Park Halindeki Araç Çekilir mi 2019,Park Halindeki Araç Çekilir mi aceba,Park Halindeki Araç Çekilir mi ki gibi sorularınızı yanıtladık.

Bir cevap yazın: