Park halinde alkol cezası,Park halinde alkol cezası 2019,Park halinde alkol cezası iptal.


A.Y Soruyor:
Konu:Park halinde alkol cezası


Yaklaşık 10 gün önce başıma gelen olay şöyledir:
Aracımla belli bir noktaya kadar gittim. Daha sonra aracımı otoparka park edip aracımdan indim,arkadaşlarımın gelmesini bekliyordum.


Yaklaşık 4 dk sonra arkadasım aracıyla geldi. Arkasından da trafik polisi; aracın dışında olmama rağmen; alkol metre üfletmeye çalıştı.


Araç dışında olduğumu belirtip üflemek istemedim ve üflemediğim için ceza kesti.

İtiraz dilekçeme eklemem gereken bir şey yazabilir miyim veya bu trafik kurallarına uygun bir durum mu ?

Teşekkürler

Park halinde alkol cezası
Park halinde alkol cezası


Medya Fatih Cevaplıyor:

Öncelikle geçmiş olsun. Sizinde anlattığınız gibi aracınızla belli bir noktaya kadar gitmişsiniz ve bu aracı alkollü olarak mı kullandınız yoksa arkadaşınızı beklerken o 4 dakikalık süreç içerisinde mi alkol aldınız önemli olan nokta budur.


Eğer ki alkollü olarak araç kullanıp, aracı otoparka çektiyseniz ve gelen ekip size alkol muayenesi yapmak istemek suretiyle 2918 sayılı karayolları trafik kanunu madde 48/5’den; yani alkollü olarak araç kullamaktan ceza kesmek istemişse mutlaka o aracı sizin kullandığınızı görmüşlerdir.


Ya da Aracı kullanırken alkollü değildiniz; aracı park ettikten sonra; otopark da alkol aldınız. Bu durumda; siz haklı olursunuz.


Trafik polislerinin yapmış olduğu işlem; trafik görevlisi olduğundan ve devleti temsil ettiginden geçerli olup; eğer ki bu olayla ilgili kamera kaydı veya görgü şahidi varsa bunları mahkemeye delil olarak sunabilirsiniz.


Cezanın iptal edilmesi için; sizin o otaparka giriş saatinizi ve trafik ekibinin o otoparka geliş saatini ispat ederseniz. Bu durumda mahkeme sizi haklı bulacaktır.


Zaten alkolmetreye üflememişsiniz. Bu durum; size yapılabilecek haksızlığa kanıt olabilir.


Özetleyecek olursak; Sizin ve trafik ekibinin otoparka giriş saatini ispatlamanız gerekir. Aradaki fark 1 dakika bile olsa; hakim size hakverecektir.


Trafik Cezası İtirazBu durumu ispat edemezseniz; bu cezayı yani 48/9( Alkol Tespiti Retti) cezası olan 2869 Türk Lirasını ödemek ve 2 yıl ehliyet iptali sonucuna katlanmak zorundasınız.
Geçmiş olsun.

TRAFİK CEZASI ÖDE

Bir cevap yazın