Otoparka Çekilen Araç Nasıl Alınır ?

Otoparka Çekilen Araç Nasıl Alınır ?

Otoparka Çekilen Araç Nasıl Alınır İşte Detayları…

İstanbul- Şişli’de otomobilimi çekici ile otoparka çekmişler. Park yasağı olan yere park etmişim. Benim merak ettiğim konu şu: ” Otoparka Çekilen Araç Nasıl Alınır? ” ben bu aracı nasıl alabilirim ? Sema Ayça / İstanbul

Araçlar, hatalı park nedeni ile çekilmekle birlikte, sokak çıkışını kapatan, yolu kapatan, kamu kurum ve kuruluşlarının giriş çıkış kapısını kapatan, otopark önüne park, yangın musluklarına yakın park, tepe üstleri ve dönemeçlere hatalı park gibi nedenlerle otoparka çekilmektedir.

Diğer çekilme nedenleri ise; görevli trafik polisinin cezai işlem sonucu otoparka araç çekme olabileceği gibi, aracınızın camının açık kalması, kapısının açık kalması gibi güvenlik nedenleriyle de araçlar otoparka çekilebilmektedir.

Konumuza gelecek olursak;

Otoparka herhangi bir denenden dolayı çekilen araçları otoparktan çıkarabilmeniz için; öncelikle araç sahibinin olması ve araç sahibi kim ise onun; otoparka gitmesi veya noter onaylı vekaletname vermesi gerekir.

İkincisi ise; Hem çekici parasının hem de otopark ücretinin ödenmesi gerekir.

Üçüncü yapmanız gereken konu ise; Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünden almanız gereken araç otopark çıkış kağıdını almanız.

Not: İlk başta Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğüne gitmeniz ve otopark çıkış kağıdını almanız zaman ve işlem sıralaması açısından doğru olacaktır.

Araç Sahibi Şirket İse Nasıl Olacak ?

Otoparka çekilen aracın sahibi gerçek kişi değilse, tüzel kişilik ( şirket, kamu kurum aracı vb.) ise; şirket sahibinin imza sirküsünün yada noter onaylı vekalet verilmesi yeterli olacaktır.

Otoparka Çekilen Araç Alınmazsa Ne Olur?

Otoparka çekilen araç; otoparktan çıkartılmazsa, aracın otoparkta kaldığı gün kadar otopark ücreti yansır.

Örneğin; Otoparkın günlüğü 30 TL ise; aracınız, 10 gün otoparkta kalmışsa 300 TL otopark ücreti yansır.

6 ay içerisinde otoparktan aracınızı teslim almamanız halinde 6 ay dolunca aracınız 5335 sayılı kanun ve 2918 Sayılı kanuna göre Devlet hazinesi tarafından satışa çıkartılır.

Aracınız devlet hazinesi tarafından satılmadan önce; araç sahibinin ikamet adresine aracın satışa çıkarılacağına dair tebliğat gönderir. Bu tebligata rağmen; araç sahibi hâla gelip aracını otoparktan almazsa ve 6 ay dolmuşsa araç satılır.

Satılan aracın parası; emanet hesabına aktarılır. Otopark ve çekici ücretleri bu paradan tahsil edilir.

Eğerki; araç sahibi 5 yıl içerisinde çıkıp gelirse; emanette bekleyen araç parasını alabilir. 5 yıl dolduktan sonra gelirse; bu parayı alamaz ve para devlet hazinesine gelir kaydedilir.

Otoparka Çekilen Araç Nasıl Alınır ?
Otoparka Çekilen Araç Nasıl Alınır ?

Bir cevap yazın: