Otomobil Yangın Tüpü Kilosu
TRAFIK

Otomobil Yangın Tüpü Kilosu – Araç Yangın Tüpü Sayısı

Otomobil Yangın Tüpü Kilosu Nedir?

Otomobillerde kaç adet yangın tüpü bulunmalıdır? Otomobillerde bulunması gereken yangın tüpü en az kaç kilo olmalıdır? Teşekkürler… Nazlı Kılıç / Mersin

Yangın tüpü, hayati öneme sahip olan gereçlerden bir tanesidir. Motosiklet ve motorlu bisikletler haricindeki; tüm motorlu araçlarda yangın tüpü bulundurulması zorunludur.

Karayolları Trafik Yönetmeliği 1 Sayılı Cetvelde ki verilere göre; araçlarda bulundurulması gereken yangın tüpü sayısı ve yangın tüpü kilosunu Medya fatih.com web sitesi olarak siz değerli ziyaretçilerimiz için hazırladık.

İşte; araçlara göre yangın tüpü sayısı ve yangın tüpü kilosu.

OTOMOBİL YANGIN TÜPÜ SAYISI VE KİLOSU

Otomobillerde olması gereken yangın tüpü  sayısı en az 1 adet kuru tozlu ve en az 1Kg olacak şekilde; TS 862 EN3 standardına uygun veya CE onaylı el yangın söndürme cihazları bulundurulması zorunludur.

Otomobillerde En Az 1 Kg’luk Kuru Tozlu Yangın Tüpü Şarttır.

KAMYONET YANGIN TÜPÜ SAYISI VE KİLOSU

Kamyonetlerde de otomobillerdeki gibi; en az 1 kilo olacak şekilde ve en az 1 adet kuru tozlu; TS 862 EN3 standardına uygun veya CE onaylı el yangın söndürme cihazları bulundurulması zorunludur.

MİNİBÜS YANGIN TÜPÜ SAYISI VE KİLOSU

Minibüslerde de otomobillerdeki ve kamyonetlerde ki gibi; en az 1 kilo olacak şekilde ve en az 1 adet kuru tozlu; TS 862 EN3 standardına uygun veya CE onaylı el yangın söndürme cihazları bulundurulması zorunludur.

OTOBÜS YANGIN TÜPÜ SAYISI VE KİLOSU

Otobüs ve mafsallı otobüslerde en az 6 kilo olacak şekilde ve en az 1 adet kuru tozlu; TS 862 EN3 standardına uygun veya CE onaylı el yangın söndürme cihazları bulundurulması zorunludur.

Not : Yolcu sayısı 26 kişiye kadar olan otobüslerde en az 2 Kiloluk; TS 862 EN3 standardına uygun veya CE onaylı el yangın söndürme cihazlarından en az 2 tane bulundurulması zorunludur.

KAMYON YANGIN TÜPÜ SAYISI VE KİLOSU

Kamyonlarda bulundurulması gereken yangın tüpü kilosu ve sayısı şu şekildedir.

▪ Kamyon azami yüklü ağırlığı 12.000 kg.’dan fazla olan kamyon ve çekicilerde toplam doldurma kapasiteleri en az 6 kg olan; TS 862 EN3 standardına uygun veya CE onaylı el yangın söndürme cihazlarından en az 1 tane bulundurulması zorunludur.

▪ Kamyon azami yüklü ağırlığı 12.000 kg.’dan küçük olan kamyonlarda toplam doldurma kapasiteleri en az 4 kg. kuru toz alan; TS 862 EN3 standardına uygun veya CE onaylı el yangın söndürme cihazlarından en az 1 tane bulundurulması zorunludur.

YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI ARACIN NERESİNDE OLMALIDIR?

Araçlarda bulunması zorunlu olan yangın söndürme cihazlarının görünebilir bir yerde ve kolay bir şekilde ulaşabilecek konumda olması gerekir. En az 1 tane yangın tüpünün şoförün yanında olması gerekir.

Araç sürücüsünün; bir yangın halinde; yangın tüpüne uzana bileceği şekilde olması zorunludur.

Bir cevap yazın