Otobanda emniyet şeridinde durmak yasak mı?
TRAFIK

Otobanda emniyet şeridinde durmak yasak mı?

Otobanda giderken yolun sağında bulunan emniyet şeridinde durmak istiyoruz. Otobanda emniyet şeridinde durmak yasak mı? Emniyet şeridinde dursak ceza yer miyiz ? Melisa Kotolan / İstanbul

Otobanlar; vatandaşlarımızın daha hızlı ve daha güvenli seyehat etmesi için yapılmış yollardır. Otobanlara; trafik güvenliğinin ve trafik akış hızının sağlanması bakımından bazı motorlu ve motorsuz araçlar alınmamaktadır.

Otobana Giremeyen Motorlu ve Motorsuz Araçlar Listesi

Otobanlar; trafik güvenliği bakımından en korunaklı yollardır. Otobanların vahşi hayvan çıkabileceği noktalar; yüksek tel örgü ile kapatılmıştır.

Aşağıdaki araçlar otobana giremez.

1- Motorlu Bisiklet ( L1, L2 ve L6 Sınıfı)

2-Motorsuz Bisiklet

3-Lastik Tekerlekli Traktör

4-Yaya

Otobanda Emniyet Şeridinde ve Banketde Durmak Yasak mı?

Otobanlarda; zorunlu haller dışında( Araç arızası, ilk yardım amaçlı durma vb. ) emniyet şeridinde ve banketlerde; durmak ve duraklamak yasaktır. Otobanlarda; geri geri gitmek, park etmek, durmak ve duraklamak yasaktır.

Emniyet Şeridinde veya Bankerlerde Duraklamanın Cezası

Emniyet şeridinde veya banketlerde durmanın ve duraklamanın 2021 yılı trafik ceza miktarı 144 TL’dir. 144 TL emniyet şeridinde duraklama cezası Karayolları Trafik Kanunu madde 59’dan yazılmaktadır. 144 TL emniyet şeridinde duraklama trafik cezasını; trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz hâlinde; 144 Türk lirası trafik cezası %25 indirime giderek; 108 Türk lirasına düşecektir.

KTK Madde 59’un 20 ceza puanı da vardır. 20 ceza puanı emniyet şeridine girerek duraklayan araç sürücüsünün ehliyetine işlenir.

Emniyet Şeridinde Araç Kullanma Cezası 2021

Emniyet şeridinde araç kullanmanız durumunda; trafik ceza miktarınız 144 TL olmayacaktır. Emniyet şeridinde araç kullanma trafik cezası KTK Madde 46/2-F’den yazılmaktadır. 46/2-F’nin 2021 yılındaki trafik ceza miktarı 1339 TL’dir.

1339 TL emniyet şeridinde araç kullanma trafik cezasını cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz hâlinde; %25 indirime giderek 1004.25 Türk lirasına düşecektir.

46/2-F Emniyet Şeridi Cezası Nedir?

46/2-F: Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmalarıdır.
46/2-F’nin trafik ceza puanı yoktur.

Otobanda emniyet şeridinde durmak yasak mı?
Otobanda emniyet şeridinde durmak yasak mı?

Bir cevap yazın