Otoban hız sınırı yüzde kaç aşılabilir

Otoban hız sınırı yüzde kaç aşılabilir ?

Otobanda hız yapmayı seviyorum web sitenize sormuş olduğum soru şu:” Otoban hız sınırı yüzde kaç aşılabilir? ” Yasal hız aşma limiti ne kadardır? Kerim Zengin / Bayburt

Yasal hız limitleri; araç cinsine ve gitmekte olduğunuz yolun sınıfına göre farklılık arz etmektedir. Konuyu daha detaylı bir şekilde anlatacak olursak; yasal hız limitleri araç cinsine ve karayolunun sınıfına göre değişmekle birlikte; yasal tolerans oranı sabittir. Yasal hız tolerans’ı (%10) yüzde 10’dur.

Kullanmış olduğunuz yol; otoban da olsa, bölünmüş yolda olsa veya mahalle arasındaki bir yolda olsa; yasal hız limitleri tolerans’ı sabittir; %10 aşma hakkınız vardır. Yasal Hız limitlerini %10 fazla aşmanız durumunda hız ihlali yapmış olursunuz.

Sormuş olduğunuz sorunun cevabı; otoban hız sınırını %10’a kadar aşabilirsiniz. Otoban hız sınırını %10 fazla aşmanız durumunda; yasal hız limitini aşma oranınıza göre aşağıdaki trafik cezaları ile cezalandırılırsınız.

Hız İhlal Oranları

1- Yasal Hız limitlerini %10’dan %30’a Kadar Aşmanız Durumunda; KTK Madde 51/2-A’dan; 2021 Yılı İçin 314.00 TL Hız Cezası Yazılır. Ayrıca; 51/2-A Hız Cezası Araç Sürücüsünün Ehliyetine Yazılırsa; Araç Sürücünün Ehliyetine 10 Ceza Puanı da Eklenir.

51/2-A Hız Cezası Araç Tescil Plakasına Yazılirsa; Ceza Puanı Uygulanmaz.


2- Yasal Hız limitlerini %30’dan %50’ye Kadar Aşmanız Durumunda; KTK Madde 51/2-B’den; 2021 Yılı İçin 652.00 TL Hız Cezası Yazılır. Ayrıca; 51/2-B Hız Cezası Araç Sürücüsünün Ehliyetine Yazılırsa; Araç Sürücünün Ehliyetine 15 Ceza Puanı da Eklenir.

51/2-B Hız Cezası Araç Tescil Plakasına Yazılirsa; Ceza Puanı Uygulanmaz.


3- Yasal Hız limitlerini %50’den Fazla Aşmanız Durumunda; KTK Madde 51/2-C’den; 2021 Yılı İçin 1339.00 TL Hız Cezası Yazılır. Ayrıca; 51/2-C Hız Cezası Araç Sürücüsünün Ehliyetine Yazılırsa; Araç Sürücünün Ehliyetine 15 Ceza Puanı da Eklenir.51/2-C Hız Cezası Araç Tescil Plakasına Yazılirsa; Ceza Puanı Uygulanmaz.

▶️Otoban Yollarda Araç Cinslerine Yasal Hız Limitlerini Öğrenmek İçin TIKLA.

Web sitemizin değerli kullanıcılarının aradığı kelimeler: Otoban Hız Kotası, Otoban Yasal Hız Limiti, Otoyol Hız Limiti, Otoban Hız İhlal Oranı, Otoban Hız Sınır Oranı, Otoyol Hız İhlal Oranı,

Otoban hız sınırı yüzde kaç aşılabilir
Otoban hız sınırı yüzde kaç aşılabilir

Bir cevap yazın: