Osmaniye de Polis Olmak

Osmaniye de Polis Olmak Konusu

Osmaniye iline tayin istiyeceğim; şu an Şırnak’tayım. Aceba; Osmaniye de Polis Olmak nasıldır? Osmaniye’yi tavsiye eder misiniz? M.K / Şırnak

Konuyu Cevaplayan Kullanıcı S.M

Osmaniye’ye tayin isteyecek meslektaşlarımız hiç çekinmeden istesin Osmaniye ucuz bir memleket .Çalışma şartları gayet iyi; arkadaşlık ortamı da diğer illere bakarak çok iyi bir şehir.

Osmaniye Terör Tazminatı Alıyor mu?

Osmaniye terör tazminatını alıyor. Çünkü; Osmaniye’de Terör eylemleri maalesef bitmez. Suriye sınırına yakın olduğu için; Toros ve Amanos Dağları üzerinden Osmaniye’ye terör örgütleri giriş yapmakta ve bazı yıllar; bu adi örgütler, Osmaniye’de eylem yaptıklarından ve de kalkınma’da öncelikli il olduğundan; Osmaniye’ye 679.00 Türk Lirası terör parası ödenmektedir.

Osmaniye’de Kira Konusu

Osmaniye’de kiralar bundan 3 sene önce adeta bedavaydı. Suriye’liler geldikten sonra %50 yükseldi. Şuan kombili 2+1 evler 900-1500 TL arasında. 900 TL’den daha aşağı fiyatlara ev bulma imkanınızda var. Kiralar yine de; diğer illere göre ucuz.

Osmaniye’de Meyve-Sebze Fiyatları

Osmaniye’de mevye ve sebze fiyatları; diğer illere göre çok çok ucuz. 3 sene öncesi çok daha güzeldi 20 TL’ye pazar çantan doluyordu. Bu rakam şimdi ise; 60 TL oldu. Sebze ve meyve bolluğu olan bir yer. Bu nedenle ürünler hep taze oluyor. 1 kilo 1 kilo al yeter.

Osmaniye’nin Kaç İlçesi Var ?

Osmaniye; daha önceleri Adana’ya bağlıydı. Adana’dan ayrıldıktan sonra il oldu. Şu an Osmaniye’nin 6 adet ilçesi var. Bu ilçeler ise şöyle:

• Bahçe
•Düziçi
•Kadirli
•Sumbas
•Toprakkale
•Hasanbeyli

Yukarıdaki ilçelerden Toprakkale; şehir merkezi ile birleşmiştir. Merkez ilçe konumundadır.  Osmaniye’nin en uzak ve en istenmeyen ilçesi Sumbas’tır. Osmaniye; sıcak bir yer olduğundan; Bahçe ve Hasanbeyli gözde yerlerdir. Bu iki ilçe serin olur ve yazın rahat edersin.

Osmaniye’nin Nufusu

Osmaniye’nin nufusu; 2020 sayımına göre 538.759’dur. Yaklaşık olarak; Osmaniye nüfusunun %82’si şehirlerde yaşamakta; %18’i ise köylerde yaşamaktadır.

Osmaniye; yüz ölçüm olarak; 3.321 kilometre karedir.  Osmaniye ilçelerinin merkeze uzaklığı ise şu şekildedir.

Bahçe: 33 Km uzaklıkta

Düziçi: 26 Km uzaklıkta

Hasanbeyli: 34 km uzaklıkta

Kadirli: 44 km uzaklıkta

Sumbas: 56 km uzaklıkta

Toprakkale; 10 km uzaklıktadır.

Bu durumda; en yakın ilçe Toprakkale, en uzak ilçe ise; Sumbas’tır.

Osmaniye İlçelerinin Yüksekliği

Osmaniye’de Akdeniz iklimi hakim olduğundan; yazları çok sıcak geçmektedir. Bu nedenle; biz polislerin mesai kavramı olmadığından; yazın serin olan yerleri tercih etmeliyiz. Osmaniye’nin en serin ilçeleri ise sırasıyla; Hasanbeyli, Bahçe, Düziçi , Sumbas, Merkez, Kadirli, Toprakkale’dir.

Hasanbeyli: 753 Metre Yüksekliktedir.

Bahçe: 594 Metre Yüksekliktedir.

Düziçi: 401 Metre Yüksekliktedir.

Sumbas: 130 Metre Yüksekliktedir.

Merkez: 121 Metre Yüksekliktedir.

Kadirli: 93 Metre Yüksekliktedir.

Toprakkale: 57 Metre Yüksekliktedir.

Osmaniye Lojman Durumu

Osmaniye’de kiralar arttı; kirada oturmak istemeyen meslektaşlarım lojman başvurusunda bulunabilir. Fakat; her ilde olduğu gibi Osmaniye’de lojman sorunu mevcuttur.

Lojman sayısı çok yetersiz ve lojmanlar eski. Mehmet Akif Ersoy’daki lojmanlar biraz daha iyi. Lojman durumu yetersiz.

Yorum yapın