Ordu da Polis Olmak

Soru Soran Abonemiz: ?Bahtı Gara


4 Kasım 2019 Merhabalar Ordu da polis olmak nasıl bir duygu? Ordu da Polis Olsam rahat eder miyim ? Ordu’ya tayin istesem pişman olur muyum?

Ordu ili hakkında bilgi verebilecek olan Medya Fatih kullanıcıları varsa yanıt verirlerse memnun olurum ?

Orduda Polis Olmak
Ordu da Polis Olmak


Bahtı Gara’ya Yanıt Veren Abonemiz.


Bahtı kara kardeşim; öncelikle Ordu iline gözü kapalı git derim. Ordu; her ne kadar Büyükşehir Belediyesi olsa da küçük bir ildir.


Ordu da Polis Olmak- Ordu Asayişi


Ordu’da asayiş olayları olmaz. Cinayet kapkaç hırsızlık olayları minimum seviyededir. Ordu ili asayiş bakımından gidilebilecek temiz, ender vegüzel yerlerden bir tanesidir.

Ordu’da karakolda çalışacak olursan ıvır zıvır işler, ile bağ bahçe anlaşmazlıkları aile içi tartışmalar, alkollü şahıslarla uğraşırsınız asayiş bakımından temiz yerlerden bir tanesi Ordu’dur.Ordu da Polis Olmak- Ordu Halkı

Orduda Polis Olmak
Ordu da Polis Olmak


Ordu’ya tayini isteyecek polis arkadaşlarım varsa; Ordu halkı çok cana yakın milliyetçi, muhafazakar, polisini seven askerini seven bir halktır.
o bakımdan da Ordu’yu tercih edebilirsiniz.

Ben şahsen Ordu resmi asayiş ekiplerinde çalışıyorum. Halkın ve esnafın bize yaklaşımları çok iyi. Polise mukavemet olayları minimum seviyede.


Ordu da Polis Olmak- Kira Şartları


Ordu Merkez’de kiralar biraz yüksektir ama her bütçeye göre kiralık ev bulabilirsiniz. Kiralık evler 400 liradan, 1600 liraya kadar bulunmaktadır.

Bütçenize göre ister sobalı, ister merkezi sistemli, isterseniz doğalgaz kombili evler mevcuttur. Doğalgazlı evler ortalama olarak 650 liradan başlamakta; evin durumuna göre 1600 liraya kadar çıkmaktadır. Sobalı evlerde 450 500 lira arasındadır. Temiz bir evde oturayım diyorsanız 850 – 900 lirayı gözden çıkarmanız gerekir doğalgazlı evler için.


Ordu da Polis Olmak- Lojman Durumu

Orduda Polis Olmak
Ordu da Polis Olmak


Ordu’ya tayin isteyen polis meslektaşlarım lojman konusunda biraz sıkıntı yaşayacaklardır.

Çünkü bildiğiniz gibi; bizim meslekte lojmana bir giren bir daha çıkmak bilmiyor. 10 sene 15 sene oturan maalesef arkadaşlar var.

Bu arkadaşlar yüzünden yeni mezun veya tayinci gelen arkadaşlara yer bulunamıyor. Yine de lojman başvurusu yapmanızı tavsiye ederim.

Akyazı Polis Lojmanı ve 50 Dairelik polis lojmanı oturulabilecek Lojmanlar arasındadır.

Orduda Polis Olmak
Ordu da Polis Olmak


Ordu da Polis Olmak- Çalışma Sistemi


Ordu”ya tayin isteyecek olan devrelerim bildiğiniz gibi mesleğimiz genellikle 12-24 esasına göre çalışmaktadır.

Tabii bu 12-24 sistemi tüm birimlerimiz de aynı değildir. Birimlere göre 12-36 çakma 12- 36 1 artı 1, 2 artı 1, 5 artı 2 gibi sistemler mevcuttur.

Ordu kadrosu genellikle çakma 12 – 36 sistemi ile çalışmaktadır.( 5 gündüz 5 gece)

Ordu da Polis Olmak


Ordu da Polis Olmak- Ordu Emniyet Müdürü Nasıl Biri?Ordu il Emniyet Müdürü Sayın Doğu Ateş müdürümüz kötü bir müdür değildir. Artısı ile eksisi ile iyi bir müdürdür. Personelle pek işi olmaz; disiplinli, işini yapmaya çalışan bir müdürümüzdür.

İl emniyet müdürümüz iyi olmakla birlikte; asıl sıkıntı şube müdürlüğünde yaşanmaktadır.

Şube Müdürünün kötüyse il emniyet müdürünün istediği kadar iyi olsun ya da kötü olsun fark etmiyor. Şube Müdürünün iyi olması her şeyden önemlisi.Ordu da Polis Olmak- Şehir Pahalı mı?


Ordu iline tayin isteyecek olan memur arkadaşlar için; Ordu diğer batıdaki Akdeniz, Ege taraflarındaki ya da İç Anadolu’daki illere bakarak biraz daha pahalıdır.

Ama; aşırı pahalı bir yer değildir. Giresun’a Trabzon’a, Rize’ye, Artvin’e bakarak çok ucuz bir yerdir.

Sadece sebze meyvede belki diğer illere nazaran; yani batıdaki ve Akdeniz’deki illere nazaran; aylık ortalama 100-150 lira fark eder Hepsi bu yani.


Ordu da Polis Olmak- İlçeler


Ordu’ya tayin isteyecek olan polis Arkadaşlarım için en büyük handikap Ordu ilinin sahil kesiminden uzak olan ilçeleridir bu ilçeler ilçelerin 5- 6 tanesi çok sıkıntılı ilçeleridir.


Şark’tan Ordu’ya tayin isteyecek olan bir meslektaşım; Şark’tan geldiği yeri arayabilir. Yani Ordu’nun 5-6 tane ilçesi Doğu’daki yerleri size aratabilir

Orduda Polis Olmak
Ordu da Polis Olmak


Ordu’nun en ücra ve en sıkıntılı, mahrumiyet bölgesi olan ilçeleri şunlardır:


1. Gölköy
2. Mesudiye
3. Aybastı
4. Korgan
5. Kumru
6. Akkuş

Bu 6 ilçe arasında kumru bir nebze de olsa biraz daha iyidir.

Bekar arkadaşlar için, doğayı seven arkadaşlar için ideal yerler olabilir. Evli Çoluk çocuk sahibi Arkadaşla;r bu ilçelerde biraz sıkıntı yaşayacaklardır.

Ama; yalnızlığı seven, doğa ile iç içe olmayı seven arkadaşlarım varsa bu ilçelere gönüllü gidebilirler.

Ordu da Polis Olmak
Ordu da Polis Olmak


Ordu da Polis Olmak- Operasyon Tazminatı


Orduya tayin isteyecek olan polis arkadaşlarım varsa; Ordu kalkınma’da öncelikli il olduğundan şu an 300 lira civarında operasyon tazminatı almaktadır.

Bir cevap yazın