Ön Plaka Düştü Cezası 2020

Ön Plaka Düştü Cezası 2020

Ön Plaka Düştü Cezası 2020 Yılında Ne Kadardır ?


“Fatih abi; Giresun’dan Güce’ye 28 AL 4.. plakalı kamyonetimle; 83 yaşındaki babamı Güce’deki evine götürüyordum. Yolağzı mevkinde Jandarma yolumu çevirdi. Dayı dedi; senin ön düşmüş dedi. Neee dedim; önüm mü düşmüş abovvv yeğen deme lâââ dedim.


Bir de baktık ki cidden kamyonetimin ön plakası yok. Astsubay; gel dayı dedi. Geldim yegenim dedim ve komutanın yanına gittim. Komutan bana 505.00 TL ceza kesti ve elime verdi. ..

Bu komutanın kestiği ceza yasal mı ? Bir plakanın düşmesi bu kadar yüksek cezalı mı? Birde bu cezayı nasıl iptal ettiririm? Teşekkürler. Halil Bal Giresun”


Öncelikle; gecmiş olsun Halil bey, trafiğe tek plaka ile çıkmanın cezası 2918 sayılı karayolları trafik kanununda cezası vardır.

Bu ceza maddesi ise 2918 KTK madde 23/3B-1’dir. KTK madde 23/3B-1’e göre 2020 yalan tek plaka ile araç kullanma cezası 505.00 Türk lirasıdır.

505.00 Türk lirası Trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde ceza 1/4 oranında indirime gidecektir.378.75 Türk Lirasına düşecektir.


ÖN PLAKA KAYBETME CEZA PUANI


Ön Ppaka düşürme trafik cezasında sürücünün ehliyetine 15 ceza puanı eklenir.


Aday sürücülerde bir yıl içerisinde 75 ceza puanını ulaşılması halinde; aday sürücülerin ehliyetleri daimi olarak iptal edilirken; aday olmayan sürücülerde ise; 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmaları halinde, ehliyetlerine 2 ayda ne geçici olarak el konulur.

Araç trafikten men edilir ve 7 gün size izin verilir. Görevli trafik polisinin veya görevli trafik zabıtasının vermiş olduğu 7 günlük idari izin müddeti boyunca aracınızın düşen plakasını yerine takmanız istenir.

Verilen 7 günlük idari izin müddetince aracınızın düşen plakasını yerine takmamanız halinde ve 7 günün sonunda diğer bir trafik çevirmesine denk geldiğinizde; aracınız trafikten men edilecek ve aracınızın ön plakasını yakalandığınız yerde takmanız istenir.

Aracınızın plakasını yakalandığınız yerde takmamanız halinde aracınızın trafiğe çıkmasına izin verilmez ve aracınız çekici vasıtasıyla yediemin otoparkına kaldırılır.


Ayrıca; verilen 7 günlük süre müddetince aracınızın düşen plakasını takmadığınız için; ikinci bir çevirmede cezanız 1034.00 Türk Lirası olarak yazılacak ve ekstradan 20 ceza puanı daha eklenecektir

Ön Plaka Düştü Cezası 2020
Ön Plaka Düştü Cezası 2020

Bir cevap yazın