ÖN CAM FİLMİ CEZASI 2019

Ön Cam Filmi Cezası 2019

Ön Cam Filmi Cezası ?

Ön Cam Filmi Cezası 2019 yılında ne kadardır? Ön cam filmi cezası yasal mıdır? Ön cam filmi cezası kalktı mı?

Ön Cam Filmi Cezası ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bu sitede bulabileceksiniz.

Cam filmi cezası normalde kalkmadı; yasal olarak halen yürürlükte. Trafik polisi aracınızı durdurduğunda ve aracınızda cam filmi mevcutsa normalde size ceza yazması gerekir ve aracınızı trafikten men etmesi gereklidir.


Fakat yukarıdan gelen talimatlar doğrultusunda; bu ceza maddesi şu an uygulanmamaktadır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunundaki bu ceza maddesinin güncellenmesi beklenmektedir.

Cam Filmi 2019’da Yasak mı?

Evet; cam filmi 2019 yılında da normalde kullanılması, takılması yasak.
Yukarıdan gelen talimatlar doğrultusunda; cam filmi yasağı uygulanmaması, sadece araçların ön camında; cam filmi olmaması şartıyla ceza yazılmaması istenmekte.

Ön Cama Cam Filmi Takmak Yasak mı?

Evet; Araçların ön camına cam filmi takılması kesinlikle yasaktır. Daha önce de bahsettiğim gibi araçların yan camları ve arka camına takılan cam filmleri çok aşırı abartılı olmadığı takdirde idare edilmekte; ama aracın ön camına film takılması kesinlikle yasaktır. Aracın ön camına takılan film idare edilmez.

Ön Cam Filmi Cezası
Ön Cam Filmi Cezası

Aracın Ön Camına Film Takılması Neden Yasak?

Araçların ön camına film takılmasının yasak olmasının sebebi; sizin ve trafikteki diğer sürücülerin ve yayaların can güvenliğini düşünmesidir.


Çünkü; aracın ön camına takılan cam filmi; sürücünün görüş açısını, sürücünün görüş mesafesini etkilemekte; özellikle yağmurlu ve karanlık havalarda görüş mesafesini çok düşürmektetir.


Bu sebeple trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğü için; ön cama, cam filmi takılması kesinlikle yasaktır.

Ön Cama Film Cezası’nın Kanun Maddesi Nedir?

Araçların ön camına cam filmi takılmasının kanun ve ceza maddesi 2918 sayılı; Karayolları Trafik Kanunu; (KTK) madde 30 /1B maddesidir.

Ön Cama Film Cezası’nın 2019 Yılı Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Aracın ön camına film takmanın 2019 yılı ceza miktarları 235.00 (İkiyüz Otuz Beş) Türk lirasıdır.

Ön Cama Film Cezası’nı Erken Ödersem İndirim Olur mu?

Tabii ki evet; cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde; ödemeniz durumunda ceza miktarı %25 indirime giderek; 176.25 ( Yüz Yetmiş Altı Nokta Yirmi Beş) Türk Lirasına düşer.


Cam filmi cezasını; anlaşmalı banka ve banka şubelerine, bankaların ATM lerinden de yatırabilirsiniz.

PTT şubelerine, vergi dairelerine, internet bankacılığı, mobil bankacılık gibi interaktif şubelerden de bu ceza miktarını erken ödeyebilirsiniz.

Ön Cama Film Cezası’nın 2019 Yılı Ceza Puanı Nedir?

Aracın ön camına film takmanın 2019 yılı ceza puanı 20 puandır. 20 ceza puanı ehliyet puanınıza eklenir.


Eğer ki bir (1) yıl içerisinde toplam 100 ceza puanını doldurursanız; ehliyetiniz 2 ( iki) aylığına geçici olarak men edilir.

Ön Cama Film Cezası’nda Aracım Trafikten Men edilir mi?

Aracınızın ön camına film takmanız halinde; aracınız trafikten men edilir.

Durun hemen korkmayın; men edilir dedik ama; trafiğe yine çıkabilirsiniz.

Çünkü trafik polisi size 7 gün süre verir. Bu süre zarfında aracınızın ön camındaki filmi sökmeniz istenir.


Eğer ki verilen 7 gün iznin sonunda aracınızın ön camındaki filmi sökmemişeniz ve tekrardan trafik çevirmesine yakalanırsanız; tekrardan cam filminden işlemi görürsünüz.


İkinci kez aynı cezadan işlem görmeniz halinde; size bir daha izin verilmez. Yakaladığınız yerde aracınızın ön camındaki filmi sökmeniz istenir.

Trafik Daire Başkanlığına Sor

Eğerki sökmezseniz veya sökmek istemezseniz; muayeneye girmek şartıyla; aracınız çekici vasıtasıyla yediemin otoparkına gönderilir.

Ekstra olarak; çekici parası, otopark parası ve araç muayene istasyonu ücreti vermemek için aracın ön camındaki cam filmini bulunduğunuz yerde sökmezseniz sizin yararınıza olacaktır.

Görevli trafik polisine diklenmek, artistlik yapmak isterseniz, size bu durum 500- 600 TL gibi bir ücrete patlayacaktır. 500 600 TL idi günümüzde insanlar çok zor kazanmakta. Bu nedenle alttan almakta kibar davranmakta her zaman fayda vardır Sonuçta karşınızdaki trafik polisi de bir insan; o da uzaydan gelmedi.

Tercih sizin; tavsiyemiz aracınızın ön camında bulunan cam filmini sökmeniz ve görevli trafik polisine kibar davranmanızdır.

Medya Fatih. Com; size ve değerli ailenize hayırlı yolculuklar; hayırlı ömürler diler.

İlginizi Çekebilir:KAMYONET OTOBAN HIZ SINIRI 2019

Bir cevap yazın: