Öğretmen Olduğumu Söyledim Ceza Kesildi

Öğretmen Olduğumu Söyledim Ama Cezayı Yedim

İstanbul-Bayrampaşa’da aracımla giderken; yolun sağında polis çevirmesi vardı. Görevli polis memuru; beyefendi ehliyetinizi görebir miyim dedi. Ben de buyrun memur bey dedim. Ben de öğretmenim diyerek; aracımın muayenesinin geçtiğini ve sorgulama yapmamasını rica ettim. Polis; beni hiç umursamadı ve muayeneden 314.00 Türk Lirası trafik cezası yazdı.

Normalde; polisin bu cezayı öğretmene yazmaması gerekirdi. Polisin yazmış olduğu bu ceza doğru mu? Covid-19 Pandemisi var ve araç muayene muafiyeti yok mu ? Polis’i şikayet etsem haklı çıkar mıyım? K.T /İstanbul

Hocam öncelikle çok geçmiş olsun. İstanbul/Bayrampaşa’da başınızdan geçen bir olayı medyafatih@hotmail.com adresimize gönderdiğiniz ve bu mesajın yayımlanmasını istediğiniz için teşekkür ederiz.

Polis Öğretmen’e Ceza Yazabilir mi ?

Görevli polisler; kanun ve yönetmeliğe göre görev yapmakta ve görev tanımlarında ” ÖĞRETMENE CEZA YAZILMAZ-YAZILAMAZ” diye bir hüküm bulunmamaktadır.  Yani; görevli polisler; malesef ki öğretmene trafik cezası yazabilir.

Öğretmen olduğunuzu bildirmeniz durumunda; bazı polislerimiz sizi idare edip; tamam hocam devam edebilirsiniz demekte; bazı polislerimiz de; kanunu herkese uygulayarak doğrusunu yapmaktadır. Sizin denk geldiğiniz polisimiz; kanunu herkese uygulamış ve kanunen doğru olanı yapmıştır.

Polisi Şikayet Etme?

Polisler; görevini yapmış ve muayenesi olmayan bir araç ile trafiğe çıktığınız için; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 34/A’dan 314.00 Türk Lirası trafik cezası yazmışlardır.

Hocam size tavsiyemiz; 314.00 Türk lirası araç muayene yokluğu cezasını; tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemenizdir.

15 içerisinde ödemeniz durumunda; %25 erken ödeme indiriminden faydalanır ve 314.00 Türk Lirası olan ceza miktarınız; 235.50 Türk Lirasına düşecektir. Bu şekilde erken ödeme yapmadaki avantajınız ise; 78.50 Türk Lirası olacaktır.

Yine de olsun; ben bu polislerin yazdığı trafik cezasını kabul etmiyorum diyorsanız; ve muayene cezasının iptali için dava açmak istiyorsanız; trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde Bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza hakimliğine trafik cezası iptal davası açabilirsiniz.

Trafik cezası iptal davası açmak ücretsiz olup; mahkeme sonucuna göre, mahkeme masrafları tarafınıza yansıtılabilir.

Covid-19’dan Dolayı Muafiyet Var mı ?

Araç muayene cezalarında; Covid-19 virüsünün ilk çıktığı günlerde bu uygulama vardı. Yanılmıyorsam; 4 Eylül 2020 günü son buldu. 4 Eylül 2020’den sonra; muayenesiz tüm araçlara ceza yazılmaktadır.

Medya Fatih; hem saygıdeğer öğretmenlerimize; hem de saygıdeğer polislerimize başarılar diler.

Öğretmen Olduğumu Söyledim
Öğretmen Olduğumu Söyledim

Yorum yapın