Muayenesiz araç trafiğe çıkabilir mi
TRAFİK CEZALARI

Muayenesiz araç trafiğe çıkabilir mi ?

Muayenesiz araç trafiğe çıkabilir mi ?

Muayenesiz bir araç ile trafiğe çıkmak istiyorum. Merak ettiğim konu ise; muayenesiz araç trafiğe çıkabilir mi ? Yoksa muayenesiz bir araç ile trafiğe çıkılamaz mı? Rağıp Bayram / İstanbul

Muayenesizlik Cezası Nedir?

Trafik güvenliğinin sağlanması, can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından; trafiğe çıkan araçların Fenni muayenelerinin tam olması, TÜVTÜRK muayene istasyonlarından onay almış olması istenir.

Araç muayene süresi gelip de; araç muayenesini yaptırmadan trafiğe çıkan araç sahiplerine; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 34’den araç muayene cezası yazılır.

2021 Yılı Muayene Cezası Ne Kadardır?

Fenni muayene süresi geçen ve muayene süresi geçtiği halde trafiğe çıkan araç sürücüsüne; 2918 Sayılı KTK’nın madde 34/A veya madde 34/B maddesinden işlem yapılır.

KTK Madde 34/A; o yıl içerisinde araç muayenesi ilk kez bitmiş olan araç sahibine yazılan trafik cezasıdır. 2021 Yılı madde 34/Anın trafik ceza miktarı ise; 314 Türk Lirasıdır.

KTK Madde 34/B ise; bir yıl içerisinde 2 veya 2’den fazla kez araç muayenesini yaptırmayan araç sahibine yazılan cezadır. KTK Madde 34/B’nin 2021 yılı trafik ceza miktarı ise; 652 Türk Lirasıdır. Yani bir örnek verecek olursak; 1 yıl içerinde ilk yakalanma tarihiniz 01 Ocak 2021 olsun; ilk yakalamamışsa görevli trafik zabıtası size 7 gün idari izin verir. Bu 7 gün idari izin 7 Ocak saat 24:00’den sonra son bulur. 7 Ocak 2021 tarihine kadar aracınızın muayenesi yaptıramaz ve 7 Ocaktan sonraki ilk polis çevirmenizde madde 34/B’den işlem görürsünüz.

Muayenesi Olmayan Bir Araç İle Trafiğe Çıkılır mı?

Muayenesiz araç trafiğe çıkar mı evet; muayenesiz araç trafiğe çıkar. Aracınızın muayenesi yoksa trafiğe çıkabilirsiniz. Fakat; muayene yokluğundan dolayı yukarıda belirtmiş olduğumuz trafik cezaları ile cezalandırılırsınız.

Muayenesiz Araç Bağlanır mı?

Muayenesi bulunmayan bir araç kesinlikle bağlanmaz. Muayene yokluğundan trafik cezası yazılır. 7 gün idari izin verilir ve araç sistem üzerinde trafikten men edilir. Trafikten men etmek demek; sadece sistem üzerindendir.

1, 2,3 veya 3’den fazla kez bile muayenesiz yakalansınız; her seferinde araç size teslim edilir. Burada bilmeniz gereken; 1’den fazla kez muayenesiz yakalanmanızda; araç çekici üzerinde size teslim edilir.Çekici’den aracı hemen teslim alabilirsiniz. Araç otoparka çektirilmez. Sadece çekici ücreti ödersiniz.

Muayenesiz araç trafiğe çıkabilir mi
Muayenesiz araç trafiğe çıkabilir mi

Bir cevap yazın