Muayenesiz Araç Kazası

Muayenesiz Araç Kazası Sonucunda Ne Olur?

Muayenesiz Araç Kazası

Aracımın muayenesi yok ve ben trafik kazası yaptım. Muayenesiz araç kazası nda; sigorta şirketi bana ödeme yapar mı ? Aracımı; trafik polisi bağlar mı ? Trafik kazasında; araç muayenesinin olmaması kusur mudur? Murat Turat/ İstanbul

Muayenem Yok Sigortam Karşılar mı?

Aracınızın muayenesinin olmaması halinde ve araç muayenesi olmadan bir trafik kazasına karışmanız durumunda ve bu kazada kusurlu iseniz; eğer ki aracınızın sigortası varsa; sigorta şirketiniz karşı tarafın kaza masraflarını karşılar.

Araç muayenesinin bulunmaması trafik kazasında önemli değildir. Önemli olan; aracınızın sigortasının bulunmasıdır. Aracınızın muayenesi olmasa bile; sigortanız karşı tarafın masraflarını karşılar.

Muayenesiz Araç Kaza Yaptı Polis Bağlar mı?

Muayenesi olmayan; muayenesi geçen bir aracın trafik kazasına karışması halinde trafik zabıtası bu aracı bağlamaz. Çünkü; araç muayene cezasında araç bağlanmaz. Araç sistem üzerinden trafikten men edilir, 7 gün idari izin verilir ve cezası yazılır. Araç muayene cezası yazıldıktan sonra; araç sürücüsüne veya araç sahibine bu araç teslim edilir.

Eğer ki aracınızın muayenesi bir yıl içerisinde ikinci kez yoksa; yani daha önce araç muayene cezası yazılmışsa ve yine aracınızın muayenesini yaptıramayıp; ikinci bir araç muayene cezası yeseniz bile aracınınız kesinlikle bağlanmaz.

İkinci kez; araç muayene yokluğunda aracın muayene trafik cezası yazılır, trafikten men edilir, 7 gün idari izin verilir. Araç çekici üzerinde araç sürücüsüne ya da aracın sahibine teslim edilir.

Araç kesinlikle bağlanmaz. Araç sürücüsüne veya aracın sahibine çekici ile teslim edilir.

Trafik Kazasında Araç Muayenesinin Olmaması Kusur mudur ?

Herhangi bir trafik kazasına karışmanız halinde; bu kaza ister yaralanmalı, İster ölümlü kaza, ister ise; maddi hasarlı trafik kazası olsun ve aracınızın muayenesinin olmaması nedeniyle görevli trafik zabıtası veya görevli trafik polisi size aracınızın muayenesi bulunmadığı için kusur veremez; sizi, bu nedenle suçlu gösteremez.

Araç muayenesinin bulunmaması; kusur nedenleri arasında değildir.

Trafik kazasında; muayeneniz  yoksa; ve kaza raporunu polis tutacaksa; araç muayene cezası yazar. Maddi; hasarlı bir kaza ise ve kaza raporunu siz tutacaksanız; polis araç muayene cezası yazmaz.

Bir cevap yazın: