Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa

Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa Ne olur? Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa 2019 Cezası Nedir? Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa Bağlanır mı? Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa Ehliyet İptal Edilir mi? Vb…


Muayenesiz araç ilk yakalanırsa 2019 yılı için başınıza gelecek olan yaptırımlar nelerdir?


Muayenesiz araçla trafiğe çıkmanız halinde Aracınız trafikten bağlanacak mıdır ? Yoksa araç bağlanmayacak mıdır tüm merak ettiğiniz soruları Medya Fatih olarak trafik yönünden cevap vereceğiz.


Araç Muayene Ceza Maddeleri


Muayenesi olmayan araçla trafiğe çıkmanız, Muayenesi olmayan aracı trafikte kullanmanız durumunda, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Madde 34/A ve Madde 34/B’den size işlem yapılacaktır.

Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa


Araç Muayene Para Cezası Miktarı


Muayenesi bulunmayan aracı; karayolunda otoyolda bölünmüş yollarda Tek yönlü yollarda kısaca trafikte bu aracı kullanmanız halinde; Eğer ilk defa aracınızın muayenesi geçmişse; 235 Türk lirası, 1 yıl içinde iki ve daha çok kez Araç muayenesini yaptırmamışsanız 488 Türk Lirası trafik idari yaptırım para cezası yazılacaktır.


Araç Muayene Cezası İndirim Süresi


Araç muayene cezası indirimli Ödemeniz için; araç muayene cezasının size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz gerekir.

Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa


Araç Muayene Cezasının İndirimli Fiyatı


Araç muayenesini yaptırmadan karayoluna çıkma cezasında Eğer ki ilk defa bu cezayı yiyorsanız yani 34/A’ dan Bu ceza yazılmışsa 235 Türklirası, 2 ve daha fazla kez araç muayenesini yaptırmamadan; yani 34/B’den yazılmışsa 488 Türk lirasıdır.

235 Türk lirası >>> 176.25 Türk Lirasına

488 Türk lirası >>> 366 Türk Lirasına Düşer.


Araç Muayene Cezası İndirim Oranı


Araç muayene si olmadan karayolunda araç kullanma Trafik cezasına erken ödeme indirim oranı %25’tir. 1/4 oranında trafik cezalarında indirim yapılır.

Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa


Araç Muayene Cezasında Araç Bağlanma DurumuMuayenesi bulunmayan, muayene süresi geçmiş olan bir araçla trafiğe çıkmanız halinde; aracınız; eski tabirle bağlanacak ve size geri teslim edilecektir. Aracınız size teslim edilirken, araç bağlama usul ve esasları şu şekildedir.

Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa


34/A (1.Kez Muayenesiz)’den işlem yapılırsa, size 7 gün idari izin verilir ve bu 7 günlük süreç içerisinde; aracınızın muayenesinin yapılması istenir. Araç size teslim edilir. (235 TL)


34/B (2 ve Daha Fazla Kez Muayenesiz)’den işlem yapılırsa, size 7 gün idari izin verilir ve bu 7 günlük süreç içerisinde; aracınızın muayenesinin yapılması istenir. Araç size ÇEKİCİ ÜZERİNDE teslim edilir.(488 TL)

34/B’de ekstra çekici parası ödemek zorunda kalırsınız.

Hem 34/A, hem de 34/B’de Aracınız Sistem üzerinde trafikten men edilir. Araç Muayenesini 7 gün içerisinde yaptırıp araç menini kaldırtmanız gerkir.

Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa
Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa


Araç Muayene Cezası Ceza Puanı


Muayenesi bulunmayan, muayenesi geçen, aracın muayenesi ilk kez geçen, aracın muayenesinin iki ve daha fazla çok geçen araçla trafiğe çıkmanız halinde; 2019 yılı için 10 ceza puanıdır.

Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa


Araç Muayene Cezası Ehliyet İptali


Muayenesi bulunmayan araçla trafiğe çıkmanın durumunda; ehliyetiniz iptal edilmez ehliyetinize bu cezadan dolayı el konulmaz.


Araç Muayene Cezası Mahkemelik Olma


Muayenesi bulunmayan bir araçla trafiğe çıkma cezasında; mahkemelik olmak, mahkeme Karşısına çıkma gibi bir durum söz konusu değildir.

Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa


Araç Muayene Cezası Ödeme


Araç muayene cezasını; bankalara, bankaların internet ve mobil i şubelerine PTT şubelerine, vergi dairelerine, vergi dairesinin interaktif ödeme sayfası üzerinden ve e-devlet sistemi üzerinden de ödeyebilirsiniz.

Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa
Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa


Araç Muayene Cezası Taksitlendirme


Araç muayene cezaları 235 Türk Lirası veya 488 Türk lirasına taksitle ödemek isterseniz; 4 eşit takside böldürerek ödeyebilirsiniz.

İlk taksit peşin, geriye kalan 3 taksit ise 3 eşit taksit halinde ödenebilmektedir.


Araç Muayene Cezası Kredi Kartıyla Ödeme


Muayenesiz araç cezası 235 Türk lirasını ya da 488 Türk lirasını veya başka bir trafik cezasını; kredi kartınızla yukarıdaki ödeme noktaları üzerinden ödeyebilirsiniz.


Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa Cezası İptali


Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa cezasını iptal ettirmek istiyorsanız; bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi bulunuyorsa trafik mahkemesine, trafik mahkemesi bulunmuyorsa Sulh Ceza hakimliğine müracaat etmeniz gerekir.

Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa
Muayenesiz Araç ilk Yakalanırsa


Trafik cezası iptali için gerekli olan evraklar


1. Kimlik fotokopisi
2. Ehliyet fotokopisi
3. Araç ruhsat fotokopisi
4. Trafik cezası Aslı’ya da fotokopisi
5. Trafik cezası İtiraz dilekçesi
Yukarıdaki saymış olduğum 5 adet evrağı hazırladıktan sonra bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi bulunuyorsa trafik mahkemesine; eğer ki bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi bulunmuyorsa Sulh Ceza hakimliğine giderek; trafik cezası itiraz ve iptal sürecini başlatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yarı İnsan Yarı Kurt

Bir cevap yazın