Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa

Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa Ne Olur ?

Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa Ne Olur Detaylı İçerik


16Ekim 2019 Güncelleme/ Daha önce aracımız muayenesini hiç geçirmemiştim. İlk defa araç muayene mi geçirdim.

Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa
Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa


Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa başıma ne gibi işlemler gelir, Muayenesiz araçla trafiğe çıktığım için aracım trafikten men edilir mi? Muayenesiz araç cezası 2019 yılında ne kadardır? Bu sorularıma yanıt verirseniz çok sevinirim.

Mustafa Damcıoğlu/ İstanbul


Medya Fatih Cevaplıyor:


Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa; başınıza neler geleceğini aşağıda detaylı olarak anlatacağız.

Muayenesiz Araca İzin Verilir mi?


İlk önce Mustafa Damcıoğlunun en çok merak ettiği şu sorunun “Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa ne olur” yanıtını verelim.

Muayenesiz Araçla İlk Kez Yakalanmanız Durumunda; aracınız trafikten men edilek; size 7 gün idari izin verilir.


Bu 7 gün içerisinde aracınızın muayenesini yaptırmanız gerekir.


Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa Ne Kadar Ceza Yerim?


Muayenesi olmayan bir araçla karayoluna çıkmanızı ve Trafikte araç sürmeniz halinde Eğer muayenesizlikten ilk defa ceza yiyorsa bu araç; 235 TL trafik idari para cezası yazılır.

Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa
Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa


⚠️ Muayenesiz araç cezaları aracın sahibine uygulanır. Araç sürücüsü farklı bir kişi ise; araç sürücüsünün ehliyetine bu ceza yazılmaz; aracın sahibine yazılır.


Muayenesiz olarak Trafikte araç kullanma cezasında araç sahibi ile sürücü aynı kişiyi ise; sürücü ehliyetine muayenesiz araç kullanma cezası uygulanır.


Eğer ki; sürücü farklı, araç sahibi farklı bir kişi ise; bu sefer bu ceza sürücü ehliyetine bu ceza uygulanmayarak; aracın tescil plakasına; yani aracın sahibinin ev adresine gönderilir.


Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa; 235 Türk Lirası trafik idari para cezası yazılarak araç geçici olarak trafikten men edilir ve 7 günlük süre verilerek aracın muayenesinin yaptırılması istenir.


Muayenesiz araç ilk yakalanırsa; 235 Türk Lirası trafik cezası yazılırken ve araç geçici olarak trafikten men edilirken; muayenesiz bir araç ile ikinci defa yakalanmanız durumunda 2019 yılı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre yiyeceğiniz ceza miktarı 488 Türk lirasına çıkar.

Ayrıca Aracınız yine trafikten men edilerek bu sefer size çekici üzerinde teslim edilir.



muayenesiz araç ilk yakalanırsa da; Aracınız trafikten geçici olarak men edilip; direkt size teslim ediliyordu; Muayenesi olmayan bir araçla 2 defa yakalanmanın halinde bu sefer araç çekici üzerinde size teslim ediliyor.

Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa
Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa


Bu durumda size ek bir maliyet getirmekte; ortalama bir çekici parası; gidilen mesafeye göre değişmekle birlikte; 150 – 200 Türk Lirası arasındadır. Mesafe uzadıkça vereceğiniz çekici parası miktarı da artacaktır.


Muayenesi olmayan bir araçla ikiden fazla kez yakalanma durumunda; yine yiyeceğiniz ceza miktarı 488 Türk lirasıdır. ve yine Aracınız çekici üzerinde size Teslim edilecektir.


Muayenesiz araç ilk yakalanırsanın ceza maddesi nedir?


Muayenesiz araç ilk yakalanırsanın 2019 yılı trafik idari Para cezasının yazıldığı Madde 34 /A maddesidir.

34/A maddesi; ilk defa araç muayenesi yaptırmama cezası olan bu ceza; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa dayanılarak yazılır.

2. defa Araç muayenesini yaptırmamanın trafik kanunu maddesi ise 34/B maddesidir.

2 ve 2 den fazla kez Araç muayenesini yaptırmamanın trafik ceza maddesi s34/B dir.


Bir de muayene istasyonları tarafından güvensiz araç raporu verilen araçlarla trafiğe çıkma cezası olan 34/C maddesi vardır.

34/ C’de yapılan işlemler ise; aracınız yine trafikten men edilerek; geçici olarak bağlanır ve Araç sahibine çekici üzerinde teslim edilir.

Bu cezanın da 2019 yılı karayolları trafik kanunu ceza miktarı ise 488 Türk Lirasıdır.


Muayenesiz araç ilk yakalanırsa cezasının indirimli oranı nedir?


Muayenesiz araç ilk yakalanırsa cezasının 2019 yılı indirimli fiyatı 176.25 Türk lirasıdır. 235 Türk lirası olan bu ceza; 4/1 oranında İndirime gider ve 176.25 Türk lirasına düşer.

Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa
Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa


Muayenesiz araç ilk yakalanırsa cezasının ceza puanı var mıdır?



Muayenesiz araç ilk yakalanırsa Trafik cezasının 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 2019 yılı ceza puanı 10 puandır.

10 ceza puanı sürücü ehliyet puanınıza eklenir. Eğer ki bir yıl içerisinde 100 ceza puanını ulaşırsanız; ehliyetinize 2 aylığına geçici olarak, trafik zabıtası tarafından el konulur.


Muayenesiz araç ilk yakalanırsa cezasını nereye ödeyebilirim?


Muayenesi olmayan araçla trafiğe ilk defa çıkma cezasını; anlaşmalı banka şubelerine, bankaların mobil ve internet şube, PTT şubelerine, vergi dairesine, vergi dairesinin interaktif trafik cezası ödeme sayfasına ve e-devlet üzerinden trafik cezasını ödeyebilirsiniz.


Muayenesiz araç ilk yakalanırsa cezasından ehliyetim iptal olur mu?


Muayenesi olmayan bir aracı trafikte araç sürme cezası yemeğiniz durumunda; ehliyetiniz eğerki; 100 ceza puanına ulaşmadıysa; geçici olarak ya da daimi olarak iptal olmaz.

Bu ceza da ehliyet iptali söz konusu değildir. Sadece 100 ceza puanına ulaşmış olmanız durumunda; ehliyetinizin 100 ceza puanı dolduğundan dolayı; ehliyetinize 2 aylığına geçici olarak el konulur.

Ilginizi Çekebilir:Start Stop Zararlı mı 2019

Trafik Cezasını Kredi Kartıyla Ödeme Var mı?


235 Türk Lirası trafik cezasını ya da 488 Türk Lirası Trafik cezasını kredi kartıyla ödeyebilir miyim?


Muayenesi olmayan araçla trafiğe ilk defa çıkma cezası olan 235 Türk Lirasını ve yine Muayenesi olmayan bir araçla trafiğe iki defa çıkma cezası olan 488 Türk Lirası trafik cezasını isterseniz kredi kartınızla da yukarıdaki ödeme noktalarından ödeyebilirsiniz.

Trafik Cezasnıı Taksitle Ödeme Var mı?




Muayenesi olmayan araçla trafiğe çıkma cezası nı ödeyecek gücüm yok. Bu cezayı taksitle ödeme imkanım var mı?


Tüm trafik cezalarını dilerseniz taksitle de ödeyebilirsiniz. Trafik cezalarında taksit sayısı 4 taksittir. Trafik cezası 4 eşit takside bölünür; İlk taksidi peşin yatırmanız gerekir.


Diğer taksitleri ise; gününde ödemeniz gereklidir. Gününde ödenmeyen trafik cezaları yapılandırması iptal edilerek; geriye kalan tüm taksitler toplamı peşin olarak istenir.



Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa

Bir cevap yazın: