Muayenesiz Araç İhbar

Muayenesiz Araç İhbar

TRAFIK TRAFİK CEZALARI

Muayenesiz Araç İhbarı nedir? Muayenesiz Araç İhbarı nasıl yapılır? Muayenesiz Araç İhbar hattı nedir? İşte cevabı…


Muayenesiz Araç İhbarı Detayları

Muayenesiz Araç İhbarı Polis


Bir aracın muayenesi yoksa ve siz de bu aracı ihbar etmek istiyorsanız; öncelikle 155 polis imdat hattını aramalısınız. 155 polis imdat hattına; muayenesi olmayan, araç muayene süresi geçen bu aracı ihbar etmelisiniz.


Peki 155 polis imdat hattına Muayenesiz Araç Ihbarını nasıl ve ne şekilde yapacaksınız?

Öncelikle cep telefonunuzu çıkartarak; cep telefonu arama yapma tuş menüsüne gelerek 1’e ardından; 5′ e ve son olarak; bir kezcdaha 5 tuşuna basarak 155 polis imdat hattını arayarak muayenesi bulunmayan aracın; eşkal ve plaka bilgilerini, aracın hangi istikamete gittiğini vb. araç hakkındaki bilgileri 155 polis imdat hattındaki görevlilere anlatmalısınız.

Muayenesi bulunmayan bu araç hakkındaki bilgileri 155 polis imdat hattındaki görevli arkadaşlara aktarmanızın nedeni ihbar etmiş olduğunuz aracın daha çabuk yakalanmasını sağlamak adına, bu bilgileri vermemiz; aracın hangi istikamete gittiğini söylemeniz, hayati önem arz etmektedir.


Muayenesiz Araç İhbarı Jandarma

Yine muayenesi bulunmayan bir aracı ihbar ederken ihbar etmiş olduğunuz bölge; jandarma bölgesi ise, 156 Jandarma İmdat hattına ihbar edeceğimiz aracın plaka bilgilerini; aracın şu an hangi istikamete gittiğini, aracın ne zaman yola çıktığı gibi bilgileri vermeniz; bu aracın yakalanması ve gerekli cezayı alması bakımından önemlidir.

Peki; muayenesi bulunmayan bir aracı 155 polis imdat hattı ve 156 Jandarma İmdat hattı dışında başka yöntemlerle şikayet edemez miyiz ihbar edemez miyiz diyorsanız; cevabımız; Evet farklı yöntemlerle de muayenesi bulunmayan bir aracı ihbar edebilirsiniz.


Muayenesiz Araç İhbar Yöntemleri


1. 155 polis imdat hattını arayarak
2. 156 jandarma ihbar hattını arayarak
3. Hangi ilde ikamet ediyorsanız o ilin 155 polis imdat hattına ait olan e-posta adresine elektronik posta atarak
4. Hangi ilde bulunuyorsanız 155 polis imdat hattını ait olan WhatsApp ihbar ve şikayet hattına muayenesiz araç ihbarında bulunabilirsiniz
5. Hangi ilde ikamet ediyor ya da buluyorsanız 155 polis imdat hattına ait olan SMS ihbar hattına, SMS atarak muayenesiz araç ihbarı yapabilirsiniz
6. Muayenesiz araç ihbarını CİMER sistemi üzerinden de yazarak CİMER’e mail atarak bildirebilirsiniz.

7. Jandarmaya ait olan 156 Jandarma İmdat hattının baktığı e-posta ihbar hattına muayenesiz araç ihbarı atabilirsiniz.
8. Yine hangi ilde bulunuyor ya da ikamet ediyorsanız Bulunduğunuz ilin 156 jandarma ihbar hattına ait olan WhatsApp ihbar hattına muayenesiz araçla ilgili ihbarınızı bildirebilirsiniz.
9. yine hangi ilde bulunur orada oturuyorsanız Bulunduğunuz ildeki 156 jandarma ihbar hattını ait olan 156 Jandarma SMS ihbar hattına SMS atarak muayenesiz araç ihbarında bulunabilirsiniz.
10. Hangi ilde ve hangi mahallede oturuyorsunuz mahallenize bakalım mıntıka polis merkezine giderek muayenesiz araç ihbarında bulunabilirsiniz.

Muayenesiz Araç İhbarı yapmanız be ihbar etmiş olduğunuz araç yakalanırsa bu Araca hangi işlemler uygulanacaktır işte detaylar..

Muayenesi bulunmayan bir aracı ihbar etmeniz ve araç görevli zabıta ekibi tarafından yakalanırsa; muayenesi bulunmayan bu araca eğer muayenesi ilk defa bulunmuyorsa 235 Türk Lirası; 2 ve daha fazla kez muayenesiz olarak trafiğe çıkmışsa 488 Türk Lirası araç muayene yaptırmama cezası yazılır. Bu ceza miktarları 2019 yılına ait olan cezalardır.


2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Madde 34 a maddesi 1. Kez araç muayenesi yaptırmama cezasıdır. Bu ceza da 7 gün izin verilir. Araç trafikten men edilerek 7 günlük izin verilerek muayenesini yaptırması istenir.


34/ A maddesinden ceza yazılırsa 235 Türk Lirası Ceza yazılacaktır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Madde 34/B maddesi 2 ve 2 den fazla kez araç muayenesi yaptırmama cezasıdır. Bu ceza da 7 gün izin verilir. Araç trafikten men edilerek 7 günlük izin verilerek muayenesini yaptırması istenir. Ayrıca bu cezada araç ÇEKİCİ üzerinde teslim edilir.

Muayenesiz Araç İhbar
Muayenesiz Araç İhbar


34/ B maddesinden ceza yazılırsa 488 Türk Lirası Ceza yazılacaktır.

Hem 34/A hemde 34/ B araç muayenesi bulunmama ceza maddelerinde araç sürücüsüne 10 ceza puanı yazılır.Aday sürücüler 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını ulaşırsa ehliyetleri Daimi iptal olurken; aday olmayan sürücüler 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını ulaşmaları halinde ehliyetlerine 2 aylığına geçici olarak el konulur.

İlginizi Çekebilir:Araç Muayene Cezası

Bir cevap yazın