Muayenesiz Araç Cezası 2019

MUAYENESİZ ARAÇ CEZASI 2019, TÜM DETAYLARIYLA MEDYA FATİH FARKIYLA

Muayenesiz araç cezası 2019 yaptırımları nelerdir? Muayenesiz Araç Cezası 2019 yılında kaç Türk Lirasıdır? Muayenesiz araç cezası 2019 yılı ceza puanı ne kadardır?

Muayenesi yapılmayan bir araçla trafiğe çıkmanın durumunda ve herhangi bir trafik polisinin yada Jandarma görevlisinin trafik kontrolü sırasında aracın muayenesinin olmadığı anlaşılırsa size ne gibi yaptırımlar uygulanır tüm detaylarıyla; muayenesiz araç cezası 2019 başlığı altında anlatmaya çalışacağız.


?Muayenesiz Araç Cezası 2019 Yılı Kanun Maddesi Nedir?


Muayenesiz araçla trafiğe çıkmanın ceza dayanağı; 2019 yılı için; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Madde 34/A maddesi, Madde 34 /B maddesi ve Madde 34/C maddesi olmak üzere üç farklı ceza maddesidir.

MUAYENESİZ ARAÇ CEZASI 2019
MUAYENESİZ ARAÇ CEZASI 2019


?Muayenesiz Araç Cezası 2019 Yılında Kaç TL’dir ?


Muayenesi olmayan muayenesi yapılmayan, muayene süresi geçmiş bir araçla trafiğe çıkmanız durumunda; Eğer ki daha önce muayeneden ceza yemişsiniz; 2019 yılı için geçerli olan ceza miktarı 235.00 Türk Lirasıdır.


Madde 34/A Maddesi:

Bu madde: İlk defa Araç muayenesini geçirenleri kapsar. Yani daha önce sizin sürmüş olduğunuz araç; muayene suresini geçirmekten ceza yemişse ve tekrardan aynı araçla aynı suçtan; yani araç muayene suresini geçirmekten ceza yerseniz; madde 34/ A sizi Kapsamaz.


Bu durumda; aynı araçla 2 defa Araç muayenesini geçirmekten Ceza yediğinizden; bir üst ceza maddesi olan Madde 34 /B maddesinden ceza yiyeceksiniz.


? Muayenesiz Araç Cezası 2019’da Erken Ödersek İndirime Gider mi ?


Evet; Araç muayenesini geçirmekten 235.00 Türk Lirası ceza yemişsiniz; bu cezayı trafik polisinin size tebliğ ettiği andan itibaren 15 gün içinde devletin anlaşmış olduğu tüm banka şubelerine, tüm PTT şubelerine ve vergi dairelerine ya da E- devlet kullanıyorsanız; E- devlet üzerinden ödemeniz durumunda; yüzde (%) 25 indirimler giderek; 176.25 Türk lirasına düşer.


?Muayenesiz Araç Kullanma Cezasının 2019 Yılı Ceza Puanı Kaç Puandır?


Muayenesiz araç kullanmanız durumunda; 2019 yılındaki ceza puanı 10 puandır. 10 ceza puanı ehliyet puanınıza eklenir.


Geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurursanız; ehliyetinize trafik görevlilerince 2 aylığına geçici olarak el konulur. Ehliyetsiz sürücü olarak 2 ay dikkat etmeniz gerekir.Araç Muayene Süresini Geçirirsem Aracım Trafikten Men edilir mi?


Araç muayene süresine geçirirseniz Aracınız trafikten men edilecektir.
Eğer ki ilk defa muayene cezasından işlem görüyorsanız yani KTK Madde 34 /A’dan size ceza yazılmışsa; trafik görevlilerince size muayenenizi yaptırmanız için 7 günlük idari izin verilir.


Eğer ki bu 7 gün içerisinde Araç muayenesini yaptırmazsanız; ve tekrardan trafik polisine veya jandarma görevlisine yakalamanız durumunda; bu sefer cezanız katlanarak; 488.00 ( Dört Yüz Seksen Sekiz) Türk lirasına çıkacaktır.

Aracınız yine trafikten men edilerek; bu sefer size; ÇEKİCİ üzerinde Teslim edilecektir. 150- 200 TL gibi bir çekici parası ödemek durumunda kalacaksınızdır.

Madde 34/B Maddesi:

İkinci Kez Araç Muayenesini Yaptırmamanın Ceza Miktarı ne Kadardır ?

Araç muayenesini yaptırmamanın 2019 yılı ceza miktarı; 488 Türk lirasıdır. Bu cezayı erken ödeyebilirseniz, ceza 1/4 oranında indirim ve giderek; 366 Türk lirasına düşer.

Bu madde muayenesiz araç kullanma cezasının ikinci kez tekrarlanması halinde yazılan Ceza maddesidir.


Yani; bir Aracınız var ve daha önce bu araç muayene yaptırmamaktan ceza yemişse ve tekrardan aynı araçla; yine aynı ceza’dan; yani araç muayenesini yaptırmamak’tan ceza yerseniz; cezanız 488.00 Türk Lirası; Madde 34/ B maddesinden olacaktır.

Araç muayenesini ikinci kez yaptırmazsanız; aracınız trafikten men edilerek; size 7 gün süre verilecektir.


Fakat; aracınız size direk teslim edilmeyecek, görevli trafik polisi ya da Jandarma görevlilerince çekici çağrılarak; aracınız çekici üzerine yüklenerek size Teslim edilecektir. Bu da size ek bir ücret olarak yansıyacaktır.

Madde 34/B’nin 2019 Yılı Ceza Puanı Nedir?

İkinci kez muayene yaptırmamanın ceza puanı da 10 puandır. 10 ceza puanı ehliyet puanınıza eklenir.34/C Maddesi:

Bu ceza maddesi araç muayene istasyonlarınca ” Emniyetsiz Raporu” verilen araçlar için yazılan ceza maddesidir.

Bu cezanın da 2019 yılı ceza miktarı 488 Türk lirasıdır.

Yine; cezayı erken ödeme durumunda; ceza 1/4 oranında indirime giderek, 366 Türk lirasına düşer.Bu cezanın; 2019 yılı ceza puanı yoktur. Yani; ceza puanı sıfırdır.

İlginizi Çekebilir:TRAFİK HIZ CEZALARI?

Bir cevap yazın