Muayenesiz Araç 2. Kez Yakalanırsa Otoparka Çekilir mi ?

Muayenesiz Araç 2. Kez Sorgulanırsa Ne Olur?

Muayenesiz aracım var daha önce araç muayenesini yaptırmamaktan yani; 34/A’dan 314.00 Türk Lirası trafik cezası yazıldı. Merak ettiğim konu şu:” Muayenesiz Araç 2. Kez Yakalanırsa Ne Olur Aceba? ” Mitat Körler / Samsun

Muayenesi olmayan bir araca KTK Madde 34/A’dan işlem yapılır. Madde 34/A trafik cezası; ilk defa muayene yoklugunda yazılan ceza maddesidir.

Örneğin; 01.01.2021 günü muayenesiz olarak yakalandınız ve KTK madde 34/A’dan 314.00 TL trafik cezası araç sahibine yazıldı.

Polis veya jandarma size; 7 gün idari izin verdi ve bu 7 günlük idari izin bitmeden aracının muayenesini yaptır diye izin verdi. Siz bu 7 günlük idari izin süresi bitmeden; aracınizın fenni muayenesini yaptıramazsanız ve 7 günün sonunda; aracınızla trafiğe çıkmanız halinde ve trafik çevirmesine denk geldiğinizde; bu sefer KTK Madde 34/B’den işlem yapılır.

34/B’nin 2021 Yılı trafik ceza miktarı ise; 652 Türk Lirasıdır. Yine 7 gün idari izin verilir. Bu sefer; araç ÇEKİCİ ÜZERİNDE ARAÇ SAHİBİNE VEYA ARAÇ SÜRÜCÜSÜNE TESLİM edilir.

Bazı iyi niyetli polislerimiz; çekici parası da vermesin diyerek; çekici çağırmaz ve aracı size doğrudan teslim eder.

Muayenesiz olarak; 2. kez yakalanma da araç OTOPARK’A kesinlikle GÖNDERİLMEZ. Bazı internet sitelerinde; aracın otoparka çekileceği yazmaktadır. Bu bilgi KESİNLİKLE YANLIŞTIR.

Doğru ve güncel bilgi için lütfen; medyafatih.com’u takip edin.

Muayenesiz Araç 2. Kez Yakalanırsa Otoparka Çekilir mi ?
Muayenesiz Araç 2. Kez Yakalanırsa Otoparka Çekilir mi ?

Yorum yapın