Motosiklet Performans Egzoz Cezası 2020

Motosiklet Performans Egzoz Cezası 2020

Motosiklet Performans Egzoz Cezası Ne Kadar?


Motosiklet Performans Egzoz Cezası diye birc trafik cezası var mı motosiklet performans arttırıcı egzoz cezası nedir? Abart egzoz cezasına mı girer? Ahmet Yaprak- Kocaeli. Teşekkürler...Motorsiklete orijinal egzozu dışında herhangi bir ses çıkartıcı egzoz, gürültülü yapan egzoz takmanız halinde; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32 /3’ten işlem yapılır.KTK madde 32/3 trafik cezası Abart egzoz cezasıdır. Abart egzoz cezasının 2020 yılındaki ceza miktarı ise 1228.00TL’dir.


1228.00 Türk Lirası trafik cezası yemeği göze alıyorsanız; motosikletinize Abart egzoz, performans egzoz, akrapovic egzoz ve Tiger egzoz takabilirsiniz..

Abart Egzoz1228.00 Türk Lirası performans egzoz cezasını; ceza’nın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde anlaşmalı ödeme noktaları ödemeniz halinde performans egzoz cezası olan 1228 TL trafik cezası; dörtte bir oranında (%25) İndirime girer ve 921.00 TL’ye düşer.

Performans egzoz cezasında erken ödeme avantajınız 307.00 Türk Lirası olur.

Motosiklete performans arttırıcı egzoz takmanız halinde; 1228.00TL trafik cezası yerken; motosikletiniz trafikten men edilir. Görevli trafik polisi tarafından 7 gün idari izin verilir ve motosiklet çekici üzerinde size teslim edilir. Ayriyeten; 150 -200 Türk Lirası kadar da çekici parası vermek durumunda kalırsınız.

7 günlük idare izin süresi içerisinde motosiklet elinizdeki performans arttırıcı egzozu çıkartmanız gerekir ve motosikletize orijinal ve çıkan ses çıkartmayan egzoz takmanız lazımdır.


Performans arttırıcı trafik cezası yemeniz halinde; motor sürücüsünün ehliyetine bu cezadan dolayı herhangi bir ceza puanı işlenmez. Bu cezanın ceza puanı karşılığı yoktur.


Aday olmayan Sürücüler için ve aday olan Sürücüler için ceza puanı çok önemlidir.

Aday olmayan sürücüler 1 yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşmaları halinde ehliyetlerine 2 aylığına el olunur ve ehliyetleri 2 aylığına geçici olarak iptal edilir.

2 aylık süreç içerisinde; ehliyetiniz içerideyken Trafikte araç kullanmanız durumunda veya görevli bir trafik zabıtasına yakalamanız halinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 36/3-B’den 2473.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.


Aday sürücülerin 1 yıl içerisinde 75 ceza
puanını doldurmaları gerekir. 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını dolduran aday sürücülerin ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.


Motosiklet Performans Egzoz Cezası
Motosiklet Performans Egzoz Cezası

Bir cevap yazın