Motosiklet Küçük Plaka Yasak mı ?

Motosiklet Küçük Plaka Yasak mı ?

Ali Ergene: “Abi; Motosiklet Küçük Plaka Yasak mı aceba? 150’lik Honda motosikletim var. Bu Motosiklete küçük plaka taksam sorun olur mu? Trafik cezası yermiyim? Ne gibi cezalarla karşılaşırım teşekkürler.”Motosiklete küçük plaka takmak, Motosiklete standart dışı plaka takmak, 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğine; ve yine 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre yasaktır.


2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliği madde 53 te plakaların hangi ölçülerde olacağı düzenlenmiştir madde 53 e göre Motosiklete takılması gereken plaka ebatları şu şekildedir.

” Motorlu bisiklet, motosiklet, yük motosikleti ve lastik tekerlekli traktörlerde 15×24 santimetre olmalıdır.”


Yani; plakanın yüksekliği 15 santim, genişliği ise 24 santim olmalıdır.Motosikleti farklı ölçülerde plaka takmak, motosiklet küçük plaka takmanın 2020 yılı trafik ceza miktarı, 505.00 Türk lirasıdır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 23/a-1 maddesinden işlem yapılır.

Küçük plaka takma cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde; Motosiklete küçük plaka takma cezası olan 505.00 Türk Lirası %25 indirime gidecektir ve 378 .75 TL’ye düşecektir.

Motosiklete küçük plaka takan motosiklet sürücüsünün ehliyetine 20 ceza puanı uygulanır.

Motosiklet trafikten men edilir ve idari izin verilir idari izin süresi içerisinde motosikletinize standart plaka takmanız gerekir.

7 günlük idari izin süresi boyunca standart plaka takmamaniz halinde; diğer bir trafik çevirmesine denk geldiğinizde aracınız; yani motosikletiniz; trafikten men edilecek ve standart plakayı; yakalandığınız yerde takmanız istenecektir.

Yakalandığınız yerde standart plaka takmamanız durumunda; motosikletiniz trafikten men edilecek, bağlanacak ve çekici ile Yediemin otoparkına gönderilecektir.

Kırmızı Motosiklet


7 günlük idari izin süresi boyunca standart plakayı motosiklete takmamanız halinde; ikinci yakalamanızda cezanız da ikiye katlanacak ve 1034.00 Türk Lirası trafik cezası yazılacaktır.

Motosiklet Küçük Plaka Yasak mı
Motosiklet Küçük Plaka Yasak mı

Bir cevap yazın