motor egzoz cezası 2019 ne kadardır? motor egzoz cezası 2019 fiyatı nedir? motor egzoz cezası 2019’da motor bağlanır mı?


Abart Egzoz Nedir?


Abart egzoz: Motorlu araçların üretim aşamasında üzerine takılı olan egzozun dışında; farklı bir egzoz takılması ve bu egzozun susturucusunun çıkartılarak; gürültü, duman ve yüksek ses çıkmasına neden olan egzozları; araçlarda bilerek kullanma şeklidir.


Motor egzoz cezası 2019’da kaç Türk lirasıdır?


Motor egzoz cezası 2018 yılında 235 Türk Lirası iken; motor egzoz cezası 2019 yılının ortalarında yapılan bir değişiklikle bu ceza 4 katı oranında yükseltilerek; 1002 Türk lirasına çıkarılmıştır.Yani; 2019 yılında modifiye egzoz kullanımından ceza yerseniz; 1002 Türk Lirası ödemek zorunda kalırsınız.

motor egzoz cezası 2019
motor egzoz cezası 2019


Motor egzoz cezası 2019’da erken ödenirse kaç Türk lirasına düşer?


Modifiye egzoz cezasını cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz bu ceza 1/4 oranında indirime giderek; yani % 25 indirime giderek; 751.50 Türk lirasına düşer.
Modifiye egzoz cezası kime yazılır?

Modifiye egzoz cezası 2918 sayılı Karayolları trafik kanununda geçmektedir bu kanuna göre modifiye egzoz kullanan araç sürücülerine bu ceza yazılır .


O an aracı kim kullanıyorsa; o kişinin ehliyetine Modifiye egzoz cezası uygulanır.

Modifiye egzoz cezasında ehliyetime kaç ceza puanı eklenir?


Modifiye egzoz cezası yerseniz; ehliyetize 2019 yılı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre; ceza puanı uygulanmaz.


Çünkü; bu cezanın 2019 yılı için geçerli olan ceza puanı yoktur.


Motor egzoz cezası 2019’da yersem motorum bağlanır mı?

Modifiye egzozdan trafik cezası yemeniz halinde; aracınız trafikten men edilir. Size 7 gün izin verilir. Bu 7 gün içerisinde aracınızın modifiye egzozunu sökmeniz istenir.


Motorunuz bağlanır, araç size teslim edilmek üzere çekici üzerinde teslimi yapılır.

Yani; çekici çağırmadan araç size teslim edilmez; çekici marifetiyle bu aracı sanayiye götürmeniz istenmektedir.


Motorunuzun çekici ile götürülmesi sonucu 200-250 TL gibi çekici Ücretini de ödemek zorunda kalırsınız.

1002 Türk Lirası cezayı da; bu paraya eklerseniz; 1200 – 1250 Türk Lirası gibi bir meblaya patlayacaktır.


7 gün iznin sonunda; aracımdaki modifiye egzozu görürsem ne yapmalıyım?

Motordaki modifiye egzozu söktükten sonra; hangi ilde bulunuyorsanız; o ilin trafik tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’ne giderek; aracınızı Orada bulunan trafik görevlisine göstermeniz gerekir.


Trafik görevlisi; motorunuzu gördükten sonra; eğer ki modifiye egzozu söktüğüze kanaat getirirse; aracınızdaki Men ibaresini sistem üzerinden kaldırarak; aracınızı trafikten mensiz hale getirecektir.

Bu yazımızın sonunda; motor egzoz cezası 2019 yılı yazımızla ilgili aklınıza takılan soruların hiçbiri kalmamıştı inşallah.

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir. Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz

İlginizi Çekebilir :Asli Kusur Nedir

Bir cevap yazın