Mobil Dostu Eklentiler 2019

Mobil Dostu Eklentiler 2019

Mobil Dostu Eklentiler 6 Müthiş WordPress Eklentisi.


2020 yılına gelindiğimizde, altı yaşın üzerindeki çocuklar da dahil; dünya nüfusunun % 90’ının cep telefonu olacak.
Mobil Dostu Eklentiler’in Önemi günümüzde daha da çok artıyor.

Sitenizi Mobil Dostu Yapacak 6 Müthiş WordPress Eklentisi.Bunun anlamı, web sitenize odaklanmıyorsanız ve özellikle kullanıcı deneyimini geliştirmeye, ve de wordpress sitenizi mobil dostu hale getirmeye kalkışmazsanız web site işinde kaybedeceksinizdir.


Bu nedenle wordpress sitenizin mobil olarak optimize edildiğinden ve daha hızlı yüklenebildiğinden emin olmanız gerekir.

Dahası, Google gibi arama motorlarına pozitif bir sinyal verecektir, bu da sitenizin organik olarak daha iyi sıralanabileceği anlamına gelir.

Neyse ki, sitenizi mobil cihazlar için optimize etme işlemi, uzay bilimi değildir. Sitenizi; WordPress eklentileri ile kendi başınıza yapabilirsiniz.


Mobil Dostu Eklentiler -WordPress Eklentileri Nedir?


WordPress Eklentisi, ayrıca modül (veya uzantı) olarak da adlandırılır ve sitenize ek özellikler ekleyen yazılımın bir parçası olarak tanımlanır.

WordPress, açık kaynak olduğundan, onlarca, yüz binlerce böyle eklenti vardır.

Teknik açıdan bakıldığında, PHP programlama dilinde yazılır. PHP WordPress platformunun temelidir.

Bu eklentiler, WordPress sitenizin yönetim panelinden kolayca kurulabilecek şekilde oluşturulmuştur.


İstediğiniz Her Şey için bir eklenti bulabilirsiniz.

WordPress, topluluğa: “Yapmak İstediğin Her Şey İçin Bir Eklenti Var” Diyor.

Aslında, eklentiler; mobil uygulamalar gibidir ve aklınızdaki en çılgınca fikirleri bile uygulamanıza yardımcı olabilir. Bir WordPress eklentisi yüklemek için yönetici panelinizdeki, Eklentiler bölümüne gitmeli ve “Yeni Ekle” seçeneğini seçmelisiniz..


Artık, WordPress eklentilerinin ne olduğu hakkında biraz daha fazla içeriğiniz olduğuna ve ne yaptıklarını az çok bildiğinize göre, WordPress sitenizi mobile uyumlu hale getirmek için en iyi seçimlerimizi medyafatih.com olarak sizler için seçtik.

1. Wp Super Cache

WordPress Sitenizi Mobil Dostu Yapacak 6 Müthiş WordPress Eklentisi.

Web sitelerini optimize etme konusunda en üst düzey seçeneklerden biri olan Wp Super Cache neredeyse beş yıldıza sahip ve ücretsiz. 1 milyondan fazla indirme ile, insanlar bu eklentinin sunduğu işlevsellik çeşitliliğini kesinlikle seviyor.

Wp Süper Önbellek ( Super Cache), sitenizin yükleme hızını artırmaya yardımcı olabilir ve wordpress sitenizi “Otomatik Optimize Etme” Olanağını Açısından çok başarılı bir eklentidir.
Wp Süper Önbellek ( Super Cache), gibi bir önbellek eklentisi, sitenizin sayfalarını kaydeder ve tüm WordPress komut dosyalarını yüklemek zorunda kalmadan daha hızlı hale getirir.

Web sitenizin hızını; GT Metrix gibi bir araçla test ederseniz; wordpress sitenizin hızının arttığının farkını hemen görsünüz.

Kısacası, özellikle yoğun trafik dönemlerinde veya web sunucunuz yavaş olduğunda; sitenizin yükleme hızını artırmaya yardımcı olur.

Bu eklenti, sunucular tarafından okunması zor olan dinamik PHP kodlarını; statik HTML dosyalarına dönüştürür.

Ve en iyi yanı, sitenize gelen ziyaretçilerin, web sitenize gelen trafiğin yüksek olduğu zamanlarda bile; wordpress sitenizin yavaş olduğunu farketmeyecek olmalarıdır.

WP Süper Önbellek, çok az bir konfigürasyon gerektirir, bu yeni başlayanlar için mükemmeldir.

Önbelleğe almanın teknik yönüne aşina değilseniz, eklentiyi etkinleştirebilir ve site hızının artması işini Super Cache eklentisine bırakmanız yeterlidir.

2. WPtouch

WordPress Sitenizi Mobil Dostu Yapacak 6 Müthiş WordPress Eklentisi.

WPtouch eklentisi; çok popüler bir eklenti; altı milyondan fazla kez indirildi ve sitenizi kullanıcı dostu, mobil merkezli bir site haline getirmede çok başarılıdır.


WordPress sitenizi optimize ederek mobil bakımından geliştirir, bu da ziyaretçilerin okuma hızını arttırır ve sitenizde rahatça gezmesini kolaylaştırır.

WPtouch, otomatik olarak sitenize mobil cihazlar için basit bir tema ekler, ancak; web sitenizin genel teması değişmez.

Ayrıca, içeriğiniz aynı kalır. WPtouch, içeriğinizi farklı ekranlar için dönüştürür. Web sitenizin URL’si aynı kalır.


Google’ın WPtouch’u önerdiğini göz önünde bulundurarak, mobil arama sıralamalarınızda bir gelişme görebilirsiniz.

Bu da; wordpress sitenizin; işletmenizle alakalı belirli kelimeler ve kelime öbekleri için organik arama sonuçlarının ilk sayfasında görünebileceği anlamına gelir.

WPtouch size şu konularda esneklik sağlar:

• Site Sayfalarını Dahil etme veya site sayfalarını hariç tutma.

•Wordpress sitenizin sayfalarını ve menüleri kontrol etme veya değiştirme.


•Her Cihaz için neyin uygun olduğunu, neyin uygun olmadığını güncelleme seçeneği.

•WPtouch, ücretsiz bir seçeneğe de sahiptir.

Ücretsiz sürümde yalnızca bir mobil temaya erişebilirsiniz. Bunun yanısıra, markanızı, belirli kodlamayı ve diğer stil seçeneklerini eşleştirmenize yardımcı olacak içerik dili, renk değişikliklerini ve özel öğeleri algılama gibi özel özellikleride ücretsiz sürümünde mevcuttur.

Ücretli sürüm, daha fazla kişiselleştirme özelliğine sahip yedi farklı tema sunar.

WPtouch ayrıca, görüntüleri destekleyen, reklam gönderen ve A / B testi yapan bir mobil önbellek seçeneğine de sahiptir.Bu eklentinin en iyi özelliği, yapılandırmanın ne kadar kolay olduğudur. Etkinleştirildiğinde, siteniz hiçbir ayarı değiştirmeden mobil cihazlar için otomatik olarak optimize edilir.


Mobil versiyon ile normal tema arasında geçiş yapmayı da seçebilirsiniz.

WordPress Sitenizi Mobil Dostu Yapacak 6 Müthiş WordPress Eklentisi.


Jetpack, WP Süper ( Super Cache) Önbellekten çok daha karmaşıktır ve sitenizde trafik büyütmenize, korumanıza ve okuyucularınızı meşgul tutmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir özellikler paketi ile standart olarak gelir.

Bu eklenti, doğrudan yönetim panelinden, dahil olmak üzere, doğrudan yapılandırılabilir bir çok işlevsellik yelpazesi sunar.

•Trafik izleme istatistikleri

•Sosyal paylaşım düğmeleri.

•Bülten aboneliği seçenekleri.

•Site kullanıcı profili özelleştirme.

•Makaleler için gramer önerileri.

•Bir fotoğraf galerisi.

•Bir CSS editörü .


JetPack’in en popüler özelliklerinden bazıları şunlardır:

•Benzer makalelerin yayınlanan her içerik parçasının sonunda görünmesini sağlayan ilgili bir yazı seçeneği. Bu seçenek trafiğe yardımcı olur, çünkü bir makaleyi seven kişiler benzer içerik türlerini görüntülemek için sitenizdeki diğer sayfalara gidebilirler.


İlgili Konu:Ads-Txt Dosyası

Oluşturma-Adsense Hesabına Ekleme?

•CDN görüntüleme sayesinde görüntüleri sunucularınıza indirebilirsiniz, bu da sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.

•Site istatistikleri sayesinde; sitenizdeki trafiği izleyebilir ve hangi sayfaların veya blog makalelerinin en popüler olduğunu görebilirsiniz.

•Mesajlarınızı; otomatik olarak Facebook, LinkedIn ve Twitter’da yayınlama özelliği.

•Sosyal paylaşım seçenekleri sayesinde; okuyucular içeriğinizi paylaşabilir.

•XML Site Haritaları, kolayca bir site haritası oluşturabilir ve taramak için Google’ın botlarına gönderebilir.


•Site İzleme – Jetpack sitenizi hala aktif ve kullanılabilir olup olmadığını görmek için her 5 dakikada bir izleyecektir.

•Bağlamsallaştırılmış bir kenar çubuğu mevcuttur, böylece neyin görünür olduğunu dinamik olarak değiştirebilirsiniz.

•WordPress’te; standart olanlardan daha gelişmiş bir yorum bölümü sunması.

•Bir iletişim formu oluşturucusuyla sitenize hızlı ve kolay bir şekilde form ekleyebilirsiniz.

•Jetpack herkes için faydalı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu özel eklentinin avantajı, diğer eklentileri yüklemeden tüm bu özelliklere erişebilmenizdir.4. Auto Optimize

WordPress Sitenizi Mobil Dostu Yapacak 6 Müthiş WordPress Eklentisi.

GoDaddy veya HostGator gibi bir şirkette barındıran klasik bir webiniz varsa veya sitenizi WordPress.com aracılığıyla edinseniz de, Auto Optimize web yükleme hızını artırmak için en iyi eklentilerden biridir.


Veritabanınızı optimize eder, önbelleği siler ve komut dosyalarını toplar.

Aslında, Otomatik Optimize etme, sitelerinizin yükleme süresini% 30’a kadar azaltabilir; bu, sitenizi yüklemesi ne kadar uzun sürerse, birisinin onu terk etmesi de o kadar büyük olur.

Bu sayısız küresel araştırmada tekrar tekrar kanıtlanmıştır.

Bu eklenti; aynı zamanda ücretsiz ve kullanımı kolaydır. Bu nedenle iyi kullanmak için; gelişmiş web optimizasyon bilgisine ihtiyaç duymadığınızı belirteyim.

5.Hummingbird – Speed Up WordPress

WordPress Sitenizi Mobil Dostu Yapacak 6 Müthiş WordPress Eklentisi.

Hummingbird eklentisi sitenizi tarayacak, yavaşlatan şeyin ne olduğunu keşfedecek ve aşağıdakiler arasından değişen tek tıkla düzeltmeler önerecektir.

•Önbelleğe alma: Hummingbird, sayfaları, Gravatar görüntülerini ve tarayıcı önbelleğini özellikle işlemek için tasarlanmış araçlarla sayfaları daha hızlı yüklemek için eksiksiz bir önbellek paketi sağlar.

•Varlık Optimizasyonu: Dosyalarınızın yükleme konumunu kişiselleştirin, en iyi performans için dosyaları sıkıştırın, küçültün, yeniden sıralayın ve birleştirin.

•GZIP Sıkıştırma: Artan HTML, JavaScript ve stil sayfası aktarımı

Bu düzeltmeleri uygulayarak, daha hızlı yükleme sayfalarından ve Page Speed ​​puanlarından yararlanacaksınız. En önemlisi, web sitenizin ziyaretçileri de daha mutlu olacak.

6. Asset CleanUp: Page Speed Booster

WordPress Sitenizi Mobil Dostu Yapacak 6 Müthiş WordPress Eklentisi.

Eklentilerin çoğu, bu sayfada kullanılıp kullanılmadıklarına bakılmaksızın her sayfaya kodlarını enjekte eder. Bu özellik, ‘tüm sayfalarda” veya sadece ‘birkaç sayfada ‘özelliğini kullanmayı seçmeniz durumunda; eklentinin düzgün çalışmasını sağlar.

Bu duruma iyi bir örnek: iletişim formları oluşturmak için kullanılan bazı eklentilerdir. Genellikle, bu tür eklentileri yalnızca bir iletişim sayfasında kullanırsınız – sitenizin her sayfasında değil.

Ancak, bu eklentiler; varsayılan olarak her sayfaya kendi CSS ve Java Script dosyalarını enjekte eder.

Web sitenizin hızını artırmak ve HTML kaynak kodunu daha temiz hale getirmek için, bu stillerin ve komut dosyalarının kullanılmadıkları sayfalara yüklenmesini önlemek çok daha iyidir.

Asset CleanUp eklentisi en sevdiğim eklentilerden biri oldu. Her sayfayı tarayarak ve yüklenen tüm varlıkları tespit ederek bu sorunu çözer.

Bir sayfayı veya gönderiyi düzenlerken yapmanız gereken tek şey, yüklenmesi gerekmeyen CSS / JS kodlarını seçmek, böylece gereksiz kod yüklemesini azaltmaktır.


Sonuç olarak, web siteniz şunları yapabilir:

•Gereksiz CSS / JS’yi boşaltarak; yüklenen HTTP isteklerinin sayısını azaltır. (daha hızlı sayfa yükleme için önemlidir)

•Küçültür/ kalan CSS / JavaScript dosyalarını birleştir.

•Gerçek sayfanın HTML kodunu azaltır.

URL’nizi; GTmetrix, PageSpeed ​​Insights veya Pingdom Web Sitesi Hız Testi gibi; web sitelerinde test ettiğinizde daha iyi performans elde ettiğinizi göreceksiniz.
Bu; gerçekten site hızını artırmak için güçlü bir eklentidir.

Sitenizi Mobil Dostu Yapmak için WordPress Eklentilerini Kullanmanın Son Argümanları

Google gibi arama motorları mobil cihazlar için optimize edilmiş web sitelerine çok fazla önem veriyor ve taşınabilir teknolojiye daha fazla bağımlı hale geldikçe bu trend devam edecek.


İyi haber şu ki, eğer bir WordPress web siteniz varsa, web sitenizi pek çok teknik bilgi birikimi olmadan akıllı telefonlar ve tabletler için daha iyi optimize etmenize yardımcı olacak birçok eklenti mevcut.

Yalnızca kullanmaya karar verdiğiniz eklenti sayısıyla fazla uğraşmadığınızdan emin olun, çünkü çok fazla yüklerseniz, sitenizin performansını düşürme riskini taşırsınız; bu da optimize etmeye çalıştığınız şeydir.

• Önemli:Ayrıca, aslında aynı şeyi yapan birden fazla eklenti kurmanın; birinin veya her ikisinin de düzgün çalışmamasına neden olabileceğini unutmayın.

• İpucu: Bu kontrolleri ve WordPress siteme yardımcı olması için, yeni bir eklenti yüklemeden önce, “WP Engines” adlı; ‘izin verilmeyen eklentiler’ listesini kontrol etmeyi seviyorum.

Medyafatih com sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder; hayırlı ömürler diller

Bir cevap yazın