Mobese Kırmızı Işık Cezası Yazar mı ?

Mobese Kırmızı Işık Cezası Yazar mı; Yoksa Kırmızı Işık Cezası Yazmaz mı ?


Mobese Kırmızı Işık Cezası Yazar mı; Şanlıurfa Siverek yolunda aracımla seyir halindeyken; kırmızı ışıkta beklemedim ve kırmızı ışıkta geçtim. Mobese kamerasından kırmızı ışık trafik cezası yazılmış olabilir diye şüpheleniyorum. Polis mobese kamerası kırmızı ışık cezası yazabiliyor mu teşekkürler… Şehmuz Kara- Diyarbakır

Emniyet Genel Müdürlüğüne ait olan ve şehrin güvenliği için kurulan mobese kameraları yani; KGYS ( Kent Güvenlik Yönetim Sistemi ) kameraları kırmızı ışık ihlallerinde suç işleyen araç tespit ederek; kırmızı ışık cezası yazılabilinmektedir.
Yüksek çözünürlüklü mobese kameralarının gece görüş özelliği de mevcuttur. Gerek, suçlu şahısları, şüpheli şahısları, şüpheli ve suç işlemeye meyilli olan plakaları tespit edebilmek için yüksek çözünürlükte ve gece görüş sistemi özellikli olarak bu kameralarla şehir donatılıyor…

Özetlersek; Mobese kameralarının olduğu yerlerdeki trafik lambalarında kırmızı ışık ihlali yapmanız halinde; mobeseden ceza yazılabilirde; yazılmaya bilirde. Tüm mobelerden ceza cazılmamaktadır.Kırmızı Işık cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 47/1-B maddesinden yazılmaktadır. 2020 yılı kırmızı ışık cezası 288.00 Türk Lirasıdır. Yine 2020 yılı için kırmızı ışık ihlali yapan araç sürücüsüne 20 ceza puanı yazılır.

1 yıl içerisinde;; 3 defa kırmızı ışık ihlalinde 30 gün ehliyet iptali yapılır. Yine 1 yıl içerisinde 6. Kez kırmızı ışık ihlali yapan araç sürücüsünün ehliyetine 45 gün geçici olarak elkonulur. Yine; 1 yıl içerisinde 9 ve 9’dan fazla kez kırmızıda geçen araç sürücüsünün ehliyetine 60 gün geçici olarak elkonulur.


UYARI: Aday sürücülerde durum daha farklıdır. Aday (stajyer) sürücüler 1 yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlali yaparlarsa ehliyetleri DAİMİ OLARAK İPTAL edilir.

Mobese Kırmızı Işık Cezası Yazar mı
Mobese Kırmızı Işık Cezası Yazar mı

Yorum yapın