Mavi Far Cezası

Mavi Far Cezası

Mavi Far Cezası Ne Kadardır? Mavi Far Cezası İptali? Xenon Far Yasak mı? Limon Sarısı Far Yasak mı? Mavi Far Cezası Araç Bağlama Durumu Nedir?


Mavi Far Cezası Detayları


Mavi far seviyor ve mavi farı aracınızda kullanmak istiyorsunuz ama mavi far cezasından emin olamıyorsanız; merak ettiğiniz tüm soruları Medya Fatih olarak cevaplayacağız.

Limon Sarısı Far Yasak mı?


Mavi far takma cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1B-5 maddesinden yazılmaktadır. Peki; 64/1B- 5 maddesinin detayları nelerdir hemen açıklayalım.

Aracınızdan mavi far takılı ve geceleyin yolda ilerliyorsunuz; hemen illerinizde trafik uygulama noktası var. Ve sizi trafik polisi ya da Jandarma trafik görevlisi durdurarak çevirdi; ehliyet ruhsat beyefendi yada hanımefendi dedi.

Mavi Lamba Ceza Miktarı ve Ceza Maddesi


Sizde, ehliyet ve araç ruhsatını görevli trafik zabıtasına verdiniz; herhangi bir eksikliğiniz yok. Sadece aracınızda mavi far takılı; bu durumda size 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1B- 5 maddesinden 196 Türk Lirası trafik idari para cezası yazılır.


196 Türk Lirası mavi far cezasını 15 gün içerisinde öderseniz; daha doğrusu mavi ışık cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren Onbeş (15) gün içerisinde öderseniz; bu ceza 1/4 oranında indirime giderek 147 Türk lirasına düşecektir.

Mavi Far Cezası İndirimli Fiyat ve Mavi Lamba Cezasının Ödeme Noktaları.


Mavi far cezasını; banka şubelerine, bankaların internet ve mobil şubelerine, PTT şubelerine, vergi dairelerine, Vergi Dairesinin interaktif ödeme sayfası üzerinden ve E-devlet sistemi üzerinden ödeyebilirsiniz.

Mavi Far Trafik Cezasını Kredi Kartıyla ve Taksitle Ödeme

Dilerseniz; mavi far cezasını Kredi kartınızala da ödeyebileceğiniz gibi; ayrıca 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.

Standart Dışı Far Trafik Cezası


Taksitlerden ilk taksiti peşin alınırken; geriye kalan 3 taksit; 3 eşit taksit halinde ödenir.

Trafik cezası taksitleri ödenirken dikkat edilmesi gereken husus; taksit tarihlerinin geçirilmemesidir. Herhangi bir taksidin tarihinin geçirilmesi halinde; geriye kaç taksit kalmışsa, hepsinin peşin ödenmesi istenir.

Mavi Far Trafik Cezası Ceza Puanı Can Yakar!


Mavi Far Cezasında bence en önemli husus; ceza miktarından daha da önemli olan husus; 64/1B-5 mavi ışık takma cezasının ceza puanıdır.
Ceza puanı en yüksek olan trafik cezalarından bir tanesidir.


2019 yılı ceza puanı 20 puandır. 20 ceza puanı sürücü ehliyetine eklenir ve 100 ceza puanını doldurmanız halinde; ehliyetimize 2 aylığına geçici olarak el konulur.

Bu 100 puan uygulaması aday olmayan sürücüler için geçerlidir. Aday sürücüler daha dikkatli davranmak zorundadır. Aday sürücülerin 75 ceza puanını doldurmaları halinde ehliyetleri daimi iptal edilir.

Mavi far cezasında araç trafikten men edilmezken; aracınız bağlanmaz, evraklarınız bu cezadan dolayı iptal edilmez.


Xenon Far Yasak mı?


Aracınıza mavi far dışında Xenon far takmanız durumunda da yine aracınız 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1B-5’ten işlem görür. Yukarıdaki yazdıklarımızın hepsi Xenon far için de geçerlidir.

Mavi Far Cezası
Mavi Far Cezası


Limon Sarısı Far Yasak mı?


Aracınıza limon sarısı far takarak trafiğe çıkmamız durumunda yine yukarıdaki maddelerin ve yaptırımların hepsi uygulanacaktır. Limon sarısı far takmak yasaktır, mavi far takmak yasaktır, Xenon far takmak yasaktır; kısacası araca standartlar dışındaki herhangi bir far takmak yasaktır.

Xenon Far Yasak mı?

Mavi Far Cezası İptal Başvurusu ve Başvuru Evrakları


Mavi Far cezasını nasıl iptal ettirebilirim diye merak ediyorsanız; Öncelikle Bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi bulunuyorsa trafik mahkemesine müracaat etmeniz gerekir.

Bulunduğunuz yerde; trafik mahkemesi bulunmuyorsa, Sulh Ceza Hakimliğine giderek müracaat etmeniz gerekir.

Trafik cezası iptal başvurusu yapmanız için aşağıdaki evrakları da hazırlayarak başvurmanız gerekir.


1. Kimlik fotokopisi
2. Ehliyet fotokopisi
3. Araç ruhsat fotokopisi
4. Trafik cezası makbuzu
5. Mavi far İtiraz dilekçesi

Bu 5 adet belgeyi hazırladıktan sonra Bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi varsa trafik mahkemesine Bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi yoksa Sulh Ceza hakimliğine giderek mavi far cezası iptal başvurunuzu yapmanız gerekir.


Mavi far cezası iptal başvurusu yaparken sizden herhangi bir avukatlık parası veya mahkeme parası talep edilmez sadece 1- 2 lira gibi kağıt parası istenebilir.


Mavi far trafik cezası iptal davası açtıktan sonra Sulh Ceza hakimliğinde ya da trafik mahkemesinde itirazınız görüşülecek ve karara bağlanacaktır.

Limon Sarısı Far Yasak mı?


Eğer ki trafik cezası iptal davasını kaybederseniz; Emniyet Genel Müdürlüğünün avukatlık parasını ve mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalırsınız.

Davayı kazanmanız halinde ise mavi far cezası iptal edilirken herhangi bir ücret ve mahkeme masrafı ile karşı karşıya kalmayacaksınız.


Ayrıca mavi far cezasını daha önceden ödemişseniz bu ödediğiniz miktar size geri iade edilecektir.

Kısaca özetlemek gerekirse; standart dışı farlar olan mavi far, sarı limon far ve Xenon far gibi değişik farlar takmak 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliği ve 2918 sayılı Karayolları trafik kanununda yasaktır.

Mavi Far Cezası
Mavi Far Cezası


Cezası ise 108 Türk lirasıdır; düşük bir cezadır. Fakat ceza puanı bakımından yüksek bir ceza maddesidir. 20 ceza puanı özellikle aday sürücülerin canını yakabilir.

Bir cevap yazın: