Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır

Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır ?


Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır Detayları…


Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır diyorsanız; bu yazımızı okuduktan sonra inşallah; kafanızda herhangi bir soru kalmayacaktır.


Aracınızla karayolunda seyir halindeyken herhangi bir maddi hasarlı kazaya karışmanız durumunda; ilk önce soğukkanlı olmalısınız ve sakinliğinizi korumalısınız.


Eğer ki çarpmış olduğunuz araç park halinde bir araç sa aracın sahibine ulaşma imkanınız yoksa; kaza yerinden ayrılmadan 155 polis imdat hattını arayarak park halindeki şu plakalı araca çarptı ınızı söylemeniz ve kaza yerinde beklemeniz ahlaki olanıdır.Kaza yerinde mutlaka beklenmelidir. Fakat; acil bir işiniz olduğu durumlarda; kaza yerinin yakınındaki bir dükkana ya da çarpmış olduğunuz aracın sağlam bir yerine not bırakarak; adres, isim, telefon numarası gibi numaralarınızı yazarak; çarpmış olduğunuz aracın sürücüsü; aracının başına geldiğinde; en azından size ulaşabilirsin.

Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır
Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır


Not bırakma gibi bir şansınız yoksa; en sağlam olanı, 155 polis imdat hattını arayarak; şu plakalı araca, şu plakalı aracımla, şu saatte, şu mekanda çarptım. Diyerek; kendinizi ihbar etmeniz en doğru olanıdır.Maddi hasarlı kaza; eğer tek taraflı değil de çift taraflı maddi hasarlı bir kaza ise; öncelikle sizin ve karşı tarafın can güvenliğini sağlamanız açısından araçlarınızı soğukkanlı bir şekilde yol kenarına çekerek; gerekli trafik işaretlemelerini, üçgen reflektör işaretini aracınızın 30-40 metre gerisine bırakarak; güvenlik tedbirlerini almanız gerekir.


Gerekli güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra; karşı tarafla tartışmayarak; hatta samimi ve insani bir şekilde yaklaşarak; maddi hasarlı kaza tespit tutanağını doldurmanız gerekir.


#Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır


İmkanınız varsa; olay yerini 3- 4 açıdan fotoğraflamanız gerekir. Araçların plakaları gözükecek şekilde fotoğraflanması, araçların olduğu şekilde fotoğraflanması, kazanın anlaşılması açısından; büyük önem arz etmektedir.Fotoğraflama işlemini tamamladıktan sonra; maddi hasarlı kaza tutanağını alarak ve müsait bir yere oturarak; her iki sürücünün kendini ayrılan kısımları doldurması gerekir.


Maddi hasarlı kaza tespit tutanağı doldurduktan sonra ve basit bir kroki çizildikten sonra; alt kısımda bulunan sürücü görüşü özet kısmına; kazanın özeti yazılarak; İsim, soyisim, imza atılan sonra; karşı tarafın sigorta fotokopisini ya da okunur şekildeki fotoğrafını, yine karşı tarafın araç ruhsat fotokopisini veya okunur şekilde ki fotoğrafını, yine karşı tarafın ehliyet fotokopisini ya da okunur şekildeki fotoğrafını çekerek/ alarak; siz de aynı şekilde aynı evrakları karşı tarafa vererek ve kaza tespit tutanağından da bir örnek alarak; bu 4 adet evrakla birlikte araç tamircinize ya da sigorta şirketinize başvurmanız yeterlidir.


#Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır


MADDİ HASARLI KAZALARDA SÜRÜCÜLER BİRBİRİNE BU EVRAKLARI VERECEKLERDİR.


1- Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı 1 Nüshası

2- Araç Sigorta Fotokobisi ya da Fotoğrafı

3- Araç Ruhsat Fotokobisi ya da Fotoğrafı

4- Sürücü Ehliyet Fotokobisi ya da Fotoğrafı

#Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır
Yukarıda saymış olduğum tüm evraklar elinizde eksiksiz olarak varsa; maddi kaza ile ilgili işiniz tamamlanmış demektir.


Soru: MADDİ HASARLI KAZALARDA ALKOL RAPORU ZORUNLU MU?


Maddi hasarlı kazalarda alkol raporu alınması zorunlu değildir. Alkol raporu olmasa da; sigorta şirketleri sizin ve karşı tarafın masraflarını kusur oranına göre karşılamak zorundadır.


Bazı sigorta şirketlerinin bu konuda zorluk çıkardığı söylenmekte işte sizin alkol raporunuz yok biz bu kazadaki maddi hasarı karşılamıyor Uz dedikleri iddia edilmekte böyle bir tehditle karşılaşmanız durumunda mahkemeye vereceğinizi ve gerekli tüm haklarımızı faizi ile birlikte isteyeceğinizi söylemeniz yeterlidir.Maddi hasarlı kazalarda alkol raporu alınması zorunlu değildir.


#Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır

Sadece karşı tarafın alkollü olduğundan şüpheleniyorsanız; alkol çıkma ihtimali yüksekse; görevli bir trafik ekibi çağıra bilirsiniz.

Ayrıca; maddi hasarlı kazada karşı tarafın alkollü olması demek; sizin bu kazada haklı olduğunuz anlamına gelmez.


Alkollü olarak araç sürerek ve kazaya karışarak haklı olunan durumlar vardır. Trafik Kazalarında; alkollü olmak kusur değildir.


Yasal limitlerin üzerinde alkollü olarak trafik kazasına karışmanız halinde; sigorta şirketinden ve kasko şirketinden herhangi bir ödeme alamazsınız.

Trafik sigortası ve kasko şirketinden ödeme alamamanız demek; kazada haksız olduğunuz anlamına gelmemektedir. Sadece; alkollü olduğunuzdan dolayı, bu meblağları şirketler sözleşme gereği karşılamamaktadır.


#Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır


SORU: ARACIMLA DUVARA ÇARPTIM; TRAFİK SİGORTASI ARACIMI YAPTIRIR MI?


Aracınızda herhangi bir cisme herhangi bir park halindeki arabaya duvara vesaire yerlere çıkartmanız durumunda aracınızın sigortası bu masraflarınızı karşılamayacaktır. Zorunlu trafik sigortası sadece kazalar da karşı tarafın masrafını karşılamaktadır. Sizin; yani kendi aracınızın masrafını karşılamamaktadır.
#Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır


Kendi aracınızın masrafılarının da karşılanması için; aracınıza kasko yaptırmanız gereklidir.

İlginizi Çekebilir:Cep Telefonu ile Konuşma Cezası 2019

#Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır 2019, #Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır ki, #Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır Aceba, #Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır ne Yapıpmaz, #Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır Güncel, #Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır acep, #Maddi Hasarlı Kazada Ne Yapılır Kaza anı,

Bir cevap yazın