Limon Sarısı Far Yasak mı

01 Ocak 2022; Aracıma; Limon Sarısı Far Yasak mı? Limon Sarısı Far’ın Cezası Var mı? Limon Sarısı Far Araç Bağlama, Limon Sarısı Far Yasak mı Aceba?
Limon Sarısı Far Yasak mı Yasak Değil mi


Aracınıza limon sarısı far ortaktır alacaksanız bu yazımızdan sonra; limon sarısı far tartırmaktan vazgeçebilirsiniz.

Limon Sarısı Far Yasak mı Detayları

Limon Sarısı Far Yasak mı
Limon Sarısı Far Yasak mı


Araca limon sarısı far taktırmak yasak mıdır?


Aracınıza limon sarısı far taktırmanın 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğine göre yasaktır. Araca limon sarısı far taktırma cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1B-5 maddesinden yazılır.


Limon Sarısı Far Ceza Miktarı ve Erken Ödeme İndirimi

Limon Sarısı Far Yasak mıdır ki diyerek terettüdde kalıp;
araca limon sarısı far taktırmanız halinde; görevli trafik ekibi size limon sarısı far taktırmaktan; 108 Türk Lirası trafik idari para cezası düzenler. Araca limon sarısı far taktırmanın 2022 yılındaki ceza miktarı 196 Türk lirasıdır.

Limon Sarısı Far Yasak mı
Limon Sarısı Far Yasak mı196 Türk Lirası limon sarısı far cezası; yani; 64/1B-5 cezasını ceza’nın tebliğ edildiği günden itibaren (15) Onbeş gün içerisinde öderseniz bu ceza, 147 Türk lirasınına düşecektir. Limon sarısı far cezasında indirim oranı 1/4 tür yani % 25’tir.


Limon Sarısı Far Ceza Puanı ve Aday Sürücüler


64/1B-5 limon sarısı far cezası ceza miktarından daha çok ceza puanı ile can yakmaktadır.

Çünkü bu cezanın yani limon sarısı far cezasının 2021 yılındaki ceza puanı 20 puandır. 20 ceza puanı trafik kanunundaki en yüksek puanlardan bir tanesidir; daha yüksek ceza puanı bulunmamaktadır.

Aday sürücüler 1 sene içerisinde 75 ceza puanına ulaşırlarsa ehliyetleri daimi olarak iptal edilir. Ehliyetleri yanar; yeniden ehliyet çıkarmaları gerekir.

Aday olmayan sürücüler ise 1 sene içerisinde 100 ceza puanını ulaşırlarsa ehliyetlerine 2 aylığına geçici olarak el konulur. 2 aylığına ehliyetsiz sürücü konumuna düşerler. Bu 2 aylık süreç içerisinde karayolunda herhangi bir motorlu taşıdığı kullanamazlar.

Limon Sarısı Far Yasak mı
Limon Sarısı Far Yasak mı


Limon sarısı far cezasında Aracınız trafikten men edilmez. Aracınız görevli trafik ekipleri tarafından bağlanmaz.

Limon sarısı far , mavi far , Xenon far gibi standart olmayan farların tümü yasaktır. Bu tarz farları takmanız durumunda 64 1B-5 ten işlem yapılır.

Limon Sarısı Far Yasak mı
Limon Sarısı Far Yasak mı


Limon Sarısı Far Ceza İptali


Limon sarısı far cezasını iptal ettirmek isteyen değerli yurttaşlarımız; bulundukları ilde ya da bulundukları bölgede trafik mahkemesi varsa trafik mahkemesine giderek; imon sarısı far cezası İtiraz dilekçesi ile müracaat etmeleri gerekir.

Eğer ki; bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi yoksa Sulh Ceza hakimliğine giderek; yine limon sarısı far cezası itiraz dilekçesini vererek; trafik cezası itiraz sürecinizi başlatabilirsiniz.

Limon sarısı far cezası itiraz başvurusu sırasında aşağıdaki evraklar istenilmektedir. Bu evrakları hazırlayarak; limon sarısı far cezası itiraz davası açabilirsiniz.

Limon Sarısı Far Yasak mı
Limon Sarısı Far Yasak mı


Trafik cezası itiraz başvuru evrakları


1. Kimlik fotokopisi
2. Ehliyet fotokopisi
3. Araç ruhsat fotokopisi
4. Trafik ceza makbuzu
5. Trafik cezası İtiraz dilekçesi
Yukarıdaki 5 adet evrağı hazırladıktan sonra yukarıdaki mahkemelerden bölgeniz olan mahkemeye başvurmanız yeterlidir.

Limon Sarısı Far Yasak mı
Limon Sarısı Far Yasak mı


Başvuru sırasında sizden avukatlık parası, mahkeme masrafları parası istenilmez. Mahkemenin sonucuna göre bu paralar size yansıtılır.

Yani; mahkemeyi kaybederseniz karşı tarafın avukatlık parasını ve mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalırsınız.

Mahkemeyi kazanmanız halinde ise; herhangi bir ücret ödemezsiniz. Ayrıca size yazılan trafik cezası iptal olurken; eğer ki bu cezayı ödemişseniz ceza miktarı banka hesabınıza iade edilir.

Limon Sarısı Far Yasak mı
Limon Sarısı Far Yasak mı


Limon Sarısı Far Ödeme Noktaları


Trafik cezalarını; bankalara, bankaların internet ve mobil şubelerine, PTT şubelerine, vergi dairelerine, vergi dairesinin interaktif ödeme sayfalarına ve e-devlet sistemi üzerinden ödeyebilirsiniz.

Ödenmeyen trafik cezalarına 30 günü geçtikten sonra yüzde 5 aylık yasal faiz uygulanır.Tebliğ tarihinden itibaren 30 gün geçtikten sonra aylık %5 faiz uygulanmaktadır. Toplam faizi ile birlikte bir ceza 2 katından fazla miktarda olamaz.

Yani limon sarısı far cezası hiç ödemezseniz bile; 3 sene 5 sene sonra bile; yasal faizi ile birlikte 392 Türk lirasını geçemeyecektir.


Limon Sarısı Far Haciz

Limon Sarısı Far Yasak mı deği mi demeden 197 Türk Lirası bu cezayı yemeden aracınızdaki satandart dışı far’ları söktürmeniz tavsiye edilir.
Ödenmeyen trafik cezaları; belli bir sürenin sonunda haciz yoluyla tahsil edilir.

Bu yazımızda medya fatih com sitemize sorulan şu sorulara yanıt verdik:” Limon Sarısı Far Yasak mı?
Abi; Limon Sarısı Far Yasak mı yoksa serbest mi?

İlginizi Çekebilir: Şevval Sam Gögüs Dekoltesi Yazıkkk.

Bir cevap yazın